Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace jede na benzín … ale jen rekreačním tempem

Inflace jede na benzín … ale jen rekreačním tempem

10.05.2006 9:15
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Index spotřebitelských cen se v dubnu zvýšil přesně v souladu s naším odhadem o 0,1 procenta. Meziroční inflace díky tomu setrvala na 2,8 procenta. Podle očekávání do vývoje cenové hladiny promluvily především dva faktory. Směrem vzhůru tlačily cenový index pohonné hmoty. Brzdou se naopak stal sezónní pokles cen rekreace.

S periodou několika měsíců se vrací téma cen ropy. V dubnu ceny černého zlata šplhala strmě vzhůru a na začátku května prolomila hranici 75 dolarů za barel (Brent). Odezva v cenách pohonných hmot prakticky všude ve světě, včetně ČR, byla rychlá a výrazná. Natural 95 zdražil o 1,60 Kč na litr (5,6 procenta), motorová nafta o 1,30 Kč na litr (4,7 procenta). Nelze vyloučit, že v květnu ceny pohonných hmot dále mírně vzrostou v reakci na vývoj cen ropy na přelomu dubna a května. Do vývoje cen pohonných hmot by ovšem mohl zasáhnout prudký pád dolaru na devizových trzích. To platí samozřejmě u veškerého dováženého zboží nakupovaného za dolary.

Protiváhou drahého benzínu se staly ceny rekreace. Průměrná cena dovolené v dubnu klesla o 1,1 procenta, což je víceméně očekávaný sezónní pohyb cen na konci zimní turistické sezóny. V květnu by se v této oblasti ceny příliš měnit neměly, v letních měsících vystoupají vzhůru pod náporem letní turistiky.

Do inflace dále zasáhlo mírné zdražení plynu (1,4 procenta) a tepla (0,6 procenta) a snížení cen některých telekomunikačních služeb.

Aktuální údaje o inflaci jsou nyní důležité pro úvahy o vývoji úrokových sazeb. Klíčovou informací je mírný pokles korigované inflace bez pohonných hmot, která představuje indikátor poptávkových inflačních tlaků. Dá se říci, že v letošním roce je to s úrokovými sazbami jako na houpačce. Po spekulacích na snížení sazeb kvůli silnému kurzu koruny přišel obrat a očekávání výrazného zvyšování sazeb. Minulý pátek ovšem uvedl guvernér ČNB Zdeněk Tůma, že rizika prognóz ČNB jsou vyrovnaná a sazby se tak pohnout oběma směry. Sazby FRA kontraktů se po jeho slovech posunuly zřetelně dolů. Po dnešní inflaci, jež byla o něco níže než většina očekávání, by se mohla korekce mírné prohloubit.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.12.2025
22:02Nervozita na Wall Street: technologie pod tlakem, investoři rotují do defenzivy  
17:39Ignorují akcie dluhopisy a vynucují si oba trhy snižování sazeb?
15:58Traders Talk: Santa rally nepřišla, co sledovat na konci roku a ohlédnutí za 2025
14:55Americké akcie míří k dalšímu růstovému roku?
14:03Amazon podle médií jedná o investici deseti miliard dolarů do OpenAI
13:47Představenstvo WBD doporučuje akcionářům odmítnout nabídku od Paramountu, kterou považuje za nedostatečnou
13:23Komerční banka, a.s.: Jmenování nového nezávislého člena dozorčí rady
12:18Evropským trhům pomáhá ropa a inflace. Daří se hlavně Londýnu  
12:05Podnikatelská nálada v Německu se v prosinci zhoršila, uvedl institut Ifo
12:04Waymo chce od investorů získat 15 miliard dolarů při ocenění přesahujícím 100 miliard
11:50Eurostat: Inflace v EU v listopadu zpomalila na 2,4 procenta, v Česku ještě více
10:29Čínští investoři loví „novou Nvidii“. Akcie MetaX vyskočily první den o 693 procent
9:39J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:55Rozbřesk: Povedený rok pro korunu. Udrží v příštím roce své zisky?
8:41USA blokují venezuelské tankery, Warner Bros. odmítne převzetí Paramountu a arabika i stříbro letí nahoru  
6:05Investiční výhled 2026: V AI zůstáváme, ale nově se díváme i jinam  
16.12.2025
22:01Nasdaq přerušil třídenní pokles; Tesla na nových maximech; ropa nejníže za 5 let  
17:10Americká „blbá nálada“, fundament a technická analýza
15:31Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
15:17Česko v roce 2026: Stabilní inflace, silná koruna, opatrný růst

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
USA - Počet nově zahájených staveb
USA - Prodeje nových domů
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
11:00EMU - CPI, y/y