Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČTK: EU se daří,mělo by vzniknout sedm milionů nových pracovních míst

    ČTK: EU se daří,mělo by vzniknout sedm milionů nových pracovních míst

    09.03.2007 15:06
    Autor: ČTK

    Brusel 9. března (zpravodaj ČTK) - Evropští státníci si na summitu EU v Bruselu pochvalovali ekonomický růst v Evropské unii. Podle závěrů dvoudenního jednání, které skončilo dnes, však "zlaté časy" nekončí. Hrubý domácí produkt by měl letos vzrůst o 2,7 procenta a do roku 2008 by mělo vzniknout asi sedm až 8,5 milionu nových pracovních míst. Úroveň zaměstnanosti by se přitom měla přiblížit 66 procentům.

    Předseda Evropské komise José Manuel Barroso oživení ekonomického růstu, který EU nepamatuje několik let, vydává za úspěch takzvané Lisabonské strategie, která měla svého času pomoci unii hospodářsky dohnat Spojené státy. Přestože i ekonomové označují růst za slušný, na USA to zatím stále nestačí a podle studie asociace Eurochambers EU za Američany zaostává o více než 20 let, v míře nezaměstnanosti dokonce o 30 let.

    Nejen ekonomické prognózy a předpovědi však byly hlavním ekonomickým bodem jednání. Jednání dnes spokojeně opouštěli ministři financí z nových členských zemí. Dostalo se jim totiž příslibu, že členské státy EU zrychlí přijímání směrnice o volném pohybu služeb, což by značně pomohlo živnostníkům, kteří by mohli své služby snadněji nabízet i za hranicemi své země. Na přijetí takového závazku tlačilo mimo jiné i Česko a Slovensko a formulace se nakonec v textu závěrů skutečně objevila.

    Zaradovat se částečně mohou i malé a střední podniky. Především jich by se měl dotknout další závazek, v němž EU přislíbila, že sníží administrativní zátěž o čtvrtinu do roku 2012. Půjde však pouze o evropskou legislativu, nikoliv legislativu jednotlivých členských států. Proti tomu se objevilo několik protestů, byť Evropská komise chtěla závazek rozšířit i na členské státy. Opět se na jednacím stole objevil i požadavek na snížení poplatků za roaming, o což již od loňského léta usiluje Evropská komise. Politici přislíbili, že by se ceny měly snížit od června letošního roku, jak o to usiluje německé předsednictví.

    ČTK

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    21.08.2026
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos
    10:31Opět „nejstarší chyba v monetární politice“?
    9:35Celkový veřejný dluh USA poprvé překonal hranici 40 bilionů dolarů
    8:54Rozbřesk: Když je všechno priorita. Státní rozpočet pro rok 2027
    8:51Fed zůstává jestřábí, Trump tlačí na Írán a trhy sledují dluh USA i návrat bitcoinu  
    6:04Morgan Stanley: Drobní investoři dokázali správně odhadovat dopady QE, neměli by ale časovat trh
    19.08.2026
    22:02Pozitivní náladu na trhu podtrhují akcie Moderny a Marvell Technology  
    18:21AI dál sama sobě dláždí kapitálovou cestu a „bezvýznamné“ 2 biliony dolarů
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data