Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Forbes: Nejbohatším mužem světa Buffett, Kellner je v první stovce

    Forbes: Nejbohatším mužem světa Buffett, Kellner je v první stovce

    06.03.2008 12:01
    Autor: ČTK

    Americký investor Warren Buffett je podle nového žebříčku amerického časopisu Forbes nejbohatším mužem planety. Buffett tak poprvé překonal spoluzakladatele počítačové společnosti Microsoft Billa Gatese, který klesl až na třetí místo. Druhou příčku žebříčku obsadil nejbohatší muž Latinské Ameriky, Mexičan Carlos Slim Helú. Do první stovky se letos dostal i nejbohatší Čech - zakladatel a hlavní akcionář finanční skupiny PPF Petr Kellner. Ten se z loňského 119. místa propracoval na 91. příčku.

    Forbes odhaduje výši Buffettova majetku na 62 miliard dolarů. Komentátoři považují Buffettovo první místo za obzvláště pozoruhodné, a to mimo jiné také vzhledem k jeho velkým finančním darům na charitu. Jen loni dal sedmasedmdesátiletý investor charitativním organizacím 2,12 miliardy dolarů a další pravidelné miliardové dary plánuje na další léta.

    O dvě miliardy méně vlastní telekomunikační magnát Helú, Gatesův majetek časopis vyčíslil na 58 miliard dolarů. Počítačový magnát tak po 14 letech poprvé opustil pozici nejbohatšího Američana.

    Na čtvrtém místě je indický ocelářský magnát Lakšmí Mittal, který je majitelem největší ocelárenské skupiny na světě ArcelorMittal, a vlastní také bývalou ostravskou Novou huť. Jeho majetek Forbes odhaduje na 45 miliard dolarů.

    Letos poprvé překročil počet miliardářů tisícovku - ve světě jich časopis napočítal 1125, zatímco loni jich bylo 946. Nejvíce jich dodaly Spojené státy (469), za nimi s odstupem následuje Rusko s 87 miliardáři. Majetek všech miliardových boháčů dává dohromady celkem 4,4 bilionu dolarů, spočítal Forbes.

    V první desítce jsou letos pouze dva Američané, zato čtyři Indové a po jednom zástupci z Ruska, Německa, Mexika a Švédska. Podle žebříčku z minulého roku byli v první desítce tři Američané a žádná jiná země neměla více než jednoho zástupce. Nárůst dolarových miliardářů vně USA podle analytiků zapříčinil také slabý dolar. Nejvíce si v této souvislosti polepšily Indie, Čína a Turecko, kterým letos značně narostl počet boháčů.

    Čerstvý žebříček nejbohatších osob znamená i úspěch pro Česko. Na 91. místě se umísil Petr Kellner, jehož majetek Forbes ocenil na 9,3 miliardy dolarů. Ze sousedů ČR si podle očekávání nejlépe vedou Němci, jichž je v seznamu boháčů 59, dále Poláci (6) a Rakušané (4). Ani jeden z polských či rakouských miliardářů však zdaleka nedosahuje Kellnerova majetku. Mezi šesti nejbohatšími Poláky je například polský finančník Leszek Czarnecki, dále většinový majitel polské chemičky Dwory Michal Solowow, mediální magnát Jan Wejchert či zakladatel polské softwarové firmy Prokom Ryszard Krauze. Slovensko nemá v seznamu ani jednoho zástupce.

    Jméno Majetek (v mld. USD) Země Původ majetku
    1. Warren Buffett 62 USA Berkshire Hathaway
    2. Carlos Slim Helú a rodina 60 Mexiko telekomunikace
    3. Bill Gates 58 USA Microsoft
    4. Lakšmí Mittal 45 Indie ocel
    5. Mukeš Ambani 43 Indie petrochemie
    6. Anil Ambani 42 Indie různé
    7. Ingvar Kamprad 31 Švédsko IKEA
    8. K.P. Singh 30 Indie reality
    10. Karl Albrecht 27 německo supermarkety Aldi


    Váš názor
    • Feferonka
      07.03.2008 7:25

      Bzunky fčelky
      HEJHULA
    • Žebříček
      06.03.2008 12:23

      A co Karel Gott?
      Karel Čech
      • Re: Žebříček
        07.03.2008 7:26

        Karel Gott nemá funky rád
        Hejhulák
      • Re: Žebříček
        06.03.2008 14:50

        Karel Got mit uns
        chytrak
    Aktuální komentáře
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  
    13:48Šindel: Česká ekonomika zrychlila, za očekáváním ČNB ale opět zaostala
    13:36Britská centrální banka drží sazby, přibývá ale hlasů pro jejich zvýšení
    13:01Microsoft smetl pochybnosti ze stolu a jasně ukázal, jaký přínos mají investice do AI  
    11:43Erste zvýšila výhled i dlouhodobé cíle, výnosy ale zaostaly za očekáváním trhu  
    11:26Česká ekonomika po slabším začátku roku znovu nabírá tempo
    11:15Fed nezvyšuje sazby, ale nejistotu, výsledky velkých techů jsou smíšené a akcie převážně zelené  
    10:59Stellantis se vrátila k zisku. Obrat táhne Severní Amerika, Evropa dál zaostává
    10:48Dlouhodobý investiční produkt láká čím dál více Čechů. Za dva a půl roku do něj vložili přes 12 miliard korun
    10:39BMW doplácí na krizi v Číně. Zisk automobilky se propadl o více než třetinu
    10:30Komerční banka překonala očekávání a zlepšila výhled. Hlavní výnosy však zůstávají pod tlakem  
    9:41Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 2Q 2026
    9:06Rozbřesk: Nový šéf Fedu Kevin Warsh pozorně sleduje reakce trhů na příchozí data.
    8:51I přes pokles čistého zisku Komerční banka překonala odhady a dividenda má dosáhnout 80 % zisku
    8:41Erste překonala odhady a zvýšila výhled. Do roku 2030 chce více než zdvojnásobit zisk na akcii
    29.07.2026
    23:07Meta po výsledcích padá o 8 %, Microsoft těží ze silného růstu Azure

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, q/q
    10:00DE - HDP, q/q
    11:00EMU - HDP, q/q
    13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
    14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m