Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík (ČNB): Hypotéční krize neovlivní české sazby

Tomšík (ČNB): Hypotéční krize neovlivní české sazby

24.08.2007 8:46
Autor: 

Události na hypotéčních a dalších úvěrových trzích v USA a Evropě by nyní neměly ovlivnit vývoj českých úrokových sazeb, uvedl dnes člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík. „Není konkrétní spojitost aktuálního vývoje hypotečních trhů na Západě s aktuálním vývojem sazeb v České republice,“ řekl dnes Tomšík v pořadu Dobré ráno s ČT (598 CZK, -0,66%).

ČNB se podle Tomšíka řídí inflační prognózou na příštích 12 až 18 měsíců a při stanovování úrokových sazeb analyzuje domácí měnové podmínky. „Je tu robustní hospodářský růst a máme novou prognózu inflace. Na základě domácích podmínek stanovujeme úrokové sazby,“ dodal Tomšík.

„S aktuální prognózou inflace je konzistentní růst úrokových sazeb,“ zopakoval charakteristiku červencové kvartální prognózy. Bankovní rada ČNB bude o dalším nastavení měnové politiky rozhodovat 30. srpna. Nejnovější analýzu Patrie pod názvem "Zaostřeno na ČNB - Vyšší sazby příjdou, ale ne hned" si můžete stáhnout ZDE.

(Zdroj: Reuters)


Váš názor
  • Tenhle clovek sedi v bankovni rade ??
    24.08.2007 9:38

    1, strizlivy odhad dopadu hypotecni krize na HDP v USA je pokles o 1-2%, slabsi Amerika indikuje pokles v celem svete, HDP Eurozony v prvni rade .... jak muze clen bankovni rady rict, ze CR (jejiz HDP je z obrovske miry tazeno vyvozem do EU) neni s vyvojem v USA nijak svazana ... ??? to je EKONOMICKY diletantismus 2, rozvazovani carry trades a vyvazovani se z rizikovych aktiv po celem svete poslalo CZK vzhuru pres 3% podle tvurce makroprognoz CNB Holuba posilane kurzu CZK o 3% snizuje inflacni prognozu o cca 1% a rovnovazne nastaveni sazeb se v prognoze snizuje o 0.75% pokud Tomsik nevidi ani tuto konsekvenci, jedna se o uplny FINANCNI diletantismus
    Trainee
    • Re: Tenhle clovek sedi v bankovni rade ??
      24.08.2007 13:38

      Souhlas.
      Jira
    • Re: Tenhle clovek sedi v bankovni rade ??
      24.08.2007 13:29

      Jsi asi spatny trainee, protoze pri prosazovani vlastnich zajmu opravdu NEVIDIS do ekonomickych souvislosti. CNB je v prvni rade strazcem domaci meny, a proto ji zadny pokles HDP ve svete nemusi nijak trapit. Hlavni je velmi alarmujici inflacni prognoza pro CR, kterou jeste vyrazne zhorsuje schvalena danova reforma. Proste uz je konecne potreba poradne slapnout na brzdu, protoze nova danova uprava inflacni prognozu boostuje minimalne o dalsi 2-3%.
      Stan
      •  
        24.08.2007 15:04

        prosim prosim tu studii, ktera analyzuje dopad na inflaci ve vysi 2-3% :) .......... i kdyby potraviny opravdu stouply o cela 4% (coz se nepredpoklada) je dopad do inflace cca 0.6%, neco malo pridaji sluzby, ekologicka dan to je polozka blizka nule, podobne leky ... navsteva lekare ani poplatek za vypsani receptu neni soucasti spotrebniho kose, naopak pres snizeni marginalniho prijmu obyvatelstva vyvolava snizeni spotreby tj. tlak na mensi narust ostatnich cen .... argument, ze CNB je strazce meny je zcela zcestny ... jednak jsi asi necetl Zakon o CNB a jejich cilech a zaroven jsi asi nevidel posledni vyvoj CZK (jeji posileni) - v soucasne situaci navic rust korunovych sazeb zpusobi jeji dalsi posileni - divim ze, ze se vyvozci jeste neozvali, jak je u nich dobrym zvykem ...mam obavu, ze se muze opakovat rok 2001, kdy se po neocekavanem zvyseni sazeb o 0.25 v srpnu muselo v prosinci korigovat zpet a nasledovala dalsi serie snizovani .... nerikam, ze sazby nepujdou nahoru, jen v soucasne situaci by opravdu bylo zahodno pockat, jak se situace vyvrbi a nehrat si na bystrozrakeho ... to same plati i pro zvysovani sazeb ECB
        Trainee
      • CNB se danova reforma libi
        24.08.2007 13:52

        Aspon guverner Tuma se nedavno nechal slyset, ze fiskalni reforma je krok spravnym smerem... inflacni tlaky z duvodu zvyseni DPH mu evidentne nevadi (asi zadne neceka).
        Fero
  • ČT aneb Česká televize
    24.08.2007 9:24

    už je taky na burze ;) musim si tedy rychle koupit pár akcií....
    Bo
Aktuální komentáře
04.03.2026
17:48Apple zlevňuje vstup do svého ekosystému. Nový MacBook Neo může změnit pravidla hry
17:43Na povrchu se zase tolik měnit nemusí, ale pod ním se to úplně převrátilo
17:06Lodní doprava Hormuzským průlivem se kvůli válce snížila o 90 procent
16:02S&P 500 testuje klíčové úrovně. Trh balancuje mezi odrazem a korekcí  
15:04Skupina CSG a Eurenco postaví na Slovensku továrnu na náplně do munice
14:20Blog ECB: AI bude možná pracovní místa vytvářet, než rušit. Prozatím
12:37AI dokáže předvídat 70 procent rozhodnutí správců aktiv, hodnota se ale skrývá ve zbytku
11:34Trhy přestávají panikařit kvůli Íránu a dopoledne se zvedají, napětí zůstává  
11:18Nejhorší den za půl století. Jihokorejský akciový index se propadl o 12 procent
11:10Slušný výhled, ale stejně pod odhady. Bayer nadále svazují soudy v USA
10:38Česká inflace poklesla kvůli potravinám
10:00Adidas zklamal výhledem. Akcie padají, investoři zůstávají nervózní
8:56Rozbřesk: Sníží NBP sazby v době, kdy ropa a plyn letí vzhůru a zlotý slábne?
8:45Asie v panice, ropa dál roste a private credit pod tlakem. Evropské futures v zeleném!  
8:30Trump: Španělsko je hrozné, ukončím veškerý obchod. Zajistíme ochranu plavidel v Hormuzu
6:04Jefferies: Akciové firmy, které by mohla nahradit AI
03.03.2026
22:21Wall Street i v úterý pod tlakem dění v Íránu  
17:44Dopad AI na sazby a následně na akcie
16:34Stablecoiny jako riziko pro euro? ECB vidí hrozbu importu dolarových podmínek
16:26Warsh má před sebou těžkou zkoušku. Ekonomika i Fed jdou proti jeho vizi  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
2:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - CPI, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách