Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podniky: Reforma financí může ohrozit hospodářský růst

Podniky: Reforma financí může ohrozit hospodářský růst

16.10.2007 14:34
Autor: ČTK

Praha 16. října (ČTK) - Daňová reforma natolik zatíží některé podnikatelské sektory, že bude mít negativní dopad na ekonomický růst České republiky. V některých oborech povede ke zvýšení daňové zátěže a větší složitosti daňového systému. Shodly se na tom na tiskové konferenci profesní organizace, které zastupují leasingové společnosti, stavební firmy, podniky či banky. Problémem je podle nich hlavně omezení daňové uznatelnosti úroků z úvěrů. Stanovisko ministerstva financí ČTK zjišťuje. 

Omezení daňové uznatelnosti dluhového financování růst ekonomiky neohrožuje, reagovala pro ČTK náměstkyně ministra financí Dana Trezziová. Drtivé většiny společností se podle ní úprava nijak nedotkne. Neuvážené financování prostřednictvím cizích zdrojů prý může být pro ekonomiku nebezpečné. "Kdyby se ale některé firmy se změnou nesrovnaly, je možné v budoucnu uvažovat o její úpravě," dodala. Novelu zákona, který vejde v platnost 1. ledna 2008, profesní organizace požadují.

"V případě poskytovatelů leasingových či úvěrových služeb je ekonomicky neodůvodnitelné sankcionovat je za tzv. nízkou kapitalizaci, neboť jejich úrokové náklady na straně jedné jsou z hlediska placených daní zpravidla zcela kompenzovány úrokovými výnosy na straně druhé," uvedl prezident České leasingové a finanční asociace Martin Kofroň. Utrpí tím podle něj atraktivita trhu s těmito službami z pohledu investorů. Taková situace může omezit ekonomický růst, nehledě na ztrátu řady pracovních míst, dodal.

Podobně vážná je prý i situace ve stavebnictví. Velké projekty stojí i miliardy korun, ale takovými objemy vlastních zdrojů nedisponuje žádný developer. "Nebude-li možné s úroky z úvěrů nakládat jako s daňově uznatelným nákladem, může stoupnout efektivní daňová sazba reálně až na 70 procent," upozornila prezidentka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Zdeňka Klapalová. "Je možné, že kompenzace těchto ztrát se promítne do mírného nárůstu cen nemovitostí," doplnil finanční ředitel společnosti Orco (3 082 CZK, -0,74%) Martin Gebauer.
Omezení daňové uznatelnosti úroků musí mít nevyhnutelně kontraproduktivní charakter, míní rovněž Pavel Finger z Hospodářské komory. Poškodí podle něj řadu plátců daně, a to zejména malých a středních podniků. "Opatření bude mít negativní dopad na malé a začínající firmy, které potřebují cizí zdroje pro rozjezd podnikání. Úrokové příjmy bank navíc vstupují do základu daně z příjmu, takže stát na nich profituje“, podotkl výkonný prezident České bankovní asociace Petr Špaček.

Novela zákona zvýšila nepřehlednost a složitost daňového systému, míní analytik ČSOB Petr Dufek. Změny podle něj vyvolají vyšší inflaci a zpomalení hospodářského růstu. Budou znamenat také mírné zlepšení stavu veřejných financí, ovšem za cenu zhoršení podnikatelského prostředí, poznamenal. Výpadek v příjmech rozpočtu po snížení sazby daně se kompenzuje na úkor několika podnikatelských odvětví, řekl člen představenstva Americké obchodní komory v ČR Jan Spurný. Připomněl také negativní dopad změn na dlouhodobé plánování podnikatelů kvůli nabourání právní jistoty.

Novela zákona o daních z příjmů, která byla přijata v rámci zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, zpřísňuje odčitatelnost úroků ve dvou případech. U úvěrů a půjček od spojených osob budou finanční výdaje daňově uznatelným nákladem pouze do dvojnásobku vlastního kapitálu většiny poplatníků, u bank a pojišťoven trojnásobku. U celkového úhrnu úvěrů a půjček je daňová uznatelnost omezena na úroky z objemu dosahujícího maximálně šestinásobku a od roku 2009 čtyřnásobku vlastního kapitálu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data