Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Niedermayer (ČNB): Ekonomika by měla do epizody vyšší inflace vstoupit s vyššími sazbami

Niedermayer (ČNB): Ekonomika by měla do epizody vyšší inflace vstoupit s vyššími sazbami

10.12.2007 8:45

Inflace příští rok zřejmě vyskočí viditelně nad 5 % a ekonomika by měla do této epizody vstoupit s vyššími úrokovými sazbami, řekl viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer v rozhovoru pro dnešní vydání Hospodářských novin. Neuvedl však, zda postačí listopadové zvýšení sazby na 3,5 %, nebo zda bude prosazovat další utahování měnové politiky. 

„Epizoda vyšší inflace“ by podle viceguvernéra měla počátkem roku 2009 odeznít. „Závisí to mimo jiné na tom, že sekundární dopady růstu některých cen budou tlumeny a vyšší inflace se nepřelije do inflačních očekávání či neadekvátního růstu mezd. Proto mám za to, že je třeba do této epizody vstoupit s vyššími úrokovými sazbami Zároveň nemohu vyloučit, že dojde-li k odeznění inflačních tlaků rychle, bude adekvátní úrokové sazby poměrně brzy snížit,“ řekl Niedermayer.


Růst HDP, který ve třetím čtvrtletí dosáhl 6,0 %, podle Niedermayera není překvapením. Pro příští rok podle Niedermayera čeká českou ekonomiku zpomalení růstu. „Především je třeba říct, že tempo šest procent ročně si naše ekonomika neudrží „na věky“ a určité zpomalení se jednoho dne dostaví,“ říká viceguvernér. Pro zpomalení růstu v příštím roce podle něj hovoří například horší vyhlídky růstu evropských ekonomik či „předpokládané a jinak velmi vítané snížení státních výdajů“. Svou roli podle něj může sehrát i velmi silný kurz koruny, který se „vymyká předpovědím většiny tržních účastníků a zřejmě i agentů v ekonomice“. 

Podle Niedermayera existují však i faktory, které hovoří naopak pro uchování vysokého tempa růstu. „Podnikům se obecně velmi daří, roste zaměstnanost a vznikají nové kapacity. Má očekávaní směřují proto spíše k menšímu snížení tempa růstu, které bych určitě neoznačoval za velký problém,“ říká viceguvernér.

(Zdroj: HN)


Váš názor
 • Co značí
  10.12.2007 16:57

  niedermayer, umíte to někdo přeložit, nestojí nakonec na pozici šekelu?
  koloušek
 • Kdo mi přeloží
  10.12.2007 16:49

  Kdo umí přeložit z němčiny co znamená niedermayer. Děkuji
  koloušek
  • Re: Kdo mi přeloží
   10.12.2007 17:24

   nieder=nizsi, mayer=maier=spravce dvora provozujiciho mlecne hospodarstvi. Pan Niedermayer asi brzy zaplace nad rozlitym mlekem...
   jazykozpytec
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba