Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Mzdy ve východní Evropě loni rostly rychleji než v západní

ČTK: Mzdy ve východní Evropě loni rostly rychleji než v západní

14.05.2008 17:45
Autor: ČTK

Mzdy zaměstnanců ve východní Evropě se loni zvýšily v průměru o 6,2 procenta a výrazně tak překonaly nárůst o 3,6 procenta v západní Evropě. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Hewitt Associates. 

Nejvýraznější nárůst mezd vykázalo Polsko, kde si zaměstnanci na svých výplatních páskách polepšili o 6,9 procenta. Druhé místo obsadilo Maďarsko s nárůstem o 6,8 procenta. Na Slovensku se mzdy podle studie společnosti Hewitt zvýšily o 6,1 procenta a v České republice o 4,8 procenta, napsala agentura APA.

Lednová studie Českého statistického úřadu přinesla při porovnání růstu mezd mezi vyspělými a novými zeměmi opačný výsledek než studie Hewitt Associates. Podle údajů ČSÚ se rozdíl mezi vyspělými zeměmi unie a nově přistoupivší skupinou nesnižuje. "Naopak od roku 2004 je patrné zvětšování rozdílu v průměrné hodinové mzdě v eurech," uvedl ČSÚ. Například v letech 2003 až 2005 stoupla hodinová mzda v EU 15 o 1,97 eura, v ČR šlo pouze o 1,67 eura. Údaj o průměrné mzdě zahrnuje veškeré náklady práce, tedy i sociální a zdravotní pojištění.

Studie Hewitt Associate je založena na průzkumu v téměř 1800 podnicích ze 14 zemí. Data společnosti Hewitt se liší od údajů ČSÚ i v případě tuzemské průměrné hrubé měsíční mzdy. Podle ČSÚ se loni v tuzemsku zvýšila o 7,3 procenta na 21.692 korun.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2026
22:02Wall Street zpomalila: technologie se ocitly pod tlakem, trh řeší sazby a valuace společností  
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  
12:05Největší investoři světa odkrývají karty: Razantní výprodeje i nové sázky na AI
11:39Růst HDP Japonska v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,1 procenta, překonal odhady
10:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:45FX Strategie: Klid na koruně a eurodolar pod tlakem globálních vlivů  
10:18UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2637445276
10:09UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:00Google a Blackstone zakládají společný neocloud, který poběží na čipech od Googlu
9:09Rozbřesk: Globální výprodej dluhopisů řídí aktuálně Japonsko a Velká Británie
9:05Musk prohrál spor s OpenAI. Žaloba přišla podle soudu pozdě
8:42Dvouciferný růst tržeb i zisku a expanze na nové trhy. GEVORKYAN odstartoval silný začátek roku
8:42Musk prohrál s OpenAI, Google spolupracuje s Blackstone na cloudu pro AI, evropské futures v zeleném  
6:09Mag7 – jak se spolu (ne)rýmují valuace a růstová očekávání
18.05.2026
17:00KARO Leather a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - HDP, q/q anualizovaně