Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Slovensko kvůli poklesu dodávek plynu vyhlásí nouzový stav

ČTK: Slovensko kvůli poklesu dodávek plynu vyhlásí nouzový stav

6.1.2009 15:07
Autor: ČTK

Bratislava (ČTK) - Slovensko dnes odpoledne kvůli výraznému poklesu dodávek plynu z Ruska vyhlásí nouzový stav. Jde o upozornění na stav dodávek, odběratele zatím nečeká regulace. Po zasedání krizového štábu to dnes oznámil ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Dodávky plynu na Slovensko a do dalších států dnes omezil ruský Gazprom kvůli sporu s Ukrajinou.

Jahnátek připustil, že s nižším odběrem mohou v nejbližším čase pravděpodobně počítat velcí odběratelé. Naopak domácností, nemocnic a škol se případná omezení nemají dotknout.

Ruský Gazprom dnes kvůli sporu s Kyjevem snížil tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropy údajně na jednu čtvrtinu běžné úrovně. Výpadek již postihl státy na Balkáně i Česko.

Podobný stav nouze zatím v Česku nehrozí. Jedním z hlavních důvodů je fakt, že Slovensko je plně závislé na dovozu ruského plynu. Česko při současné situaci jen ze dvou třetin, protože zbytek spotřeby zajišťují dodávky z Norska.

"Případ regulace by mohl nastat ve chvíli, kdy by byly ještě více omezeny dodávky ruského plynu a průměrné teploty by poklesly pod deset stupňů Celsia," řekl ČTK mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Pokud by skutečně došlo k takovému vývoji, společnost by vyhlásila druhý regulační stupeň. To by znamenalo omezení spotřeby u tuzemských odběratelů plynu s roční spotřebou nad 400 milionů metrů krychlových za rok na úroveň, která by zajistila základní chod firem nebo institucí. "To ale v současné době nepředpokládáme," dodal Chalupský.

Dodávky od ruského plynárenského gigantu pokrývají asi čtvrtinu celkové spotřeby v Evropě. Česko dovozem z Ruska kryje přibližně 80 procent spotřeby, Slovensko ještě více. Pokles dodávek země zaznamenala i v předchozích dnech.

Současné problémy s plynem jsou důsledkem rusko-ukrajinského sporu o ceny a dodávky plynu na Ukrajinu. Moskva po čtvrteční půlnoci Ukrajině přerušila dodávky plynu, což se v dalších dnech začalo odrážet na poklesu dodávek do zemí střední a jihovýchodní Evropy.

K okamžitému obnovení dodávek zemního plynu do Evropy dnes vyzvala Evropská unie. Rusko a Ukrajina by podle ní měly začít ihned o sporu jednat.


Váš názor
 • Počty
  6.1.2009 15:13

  Z článku vyplývá, že dvě třetiny jsou 80%. Nepřijde Vám to divné? Pro autora: 80 % jsou 4/5.
  Antracit
  • Re: Počty
   6.1.2009 15:59

   čemu se divíš, když doporučovali AAA za 50,-nebo NWR za 460,- tak proč myslíš, že 2/3 není 80% ... a nebo si to možná autor špatně zanalýzoval?
   už je to tak...
  • Re: Počty
   6.1.2009 15:39

   "při současné situaci" a současná situace je taková, že z Ruska k nám pořád něco jde ...
   Azazel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba