Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Zisk BHP Billiton za poslední půlrok klesl o 57 %

    Zisk BHP Billiton za poslední půlrok klesl o 57 %

    04.02.2009 11:41
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Společnost BHP Billiton (1 216 GBp, 4,83%), která je největším těžařem na světě oznámila, že v jejím prvním pololetí fiskálního roku došlo k poklesu jejího čistého zisku o 57 % kvůli nákladům spojeným s uzavřením dolů a oprávkám kvůli poklesu cen komodit.

    BHP Billiton za posledních šest měsíců zakončených 31. prosincem 2008 vykázal pád zisku na 2,6 miliardy dolarů, neboli 47 centů na jednu akcii, z 6 miliard dolarů, neboli 1,07 USD/akcie, dosažených za stejné období o rok dříve. Těžební společnost tak vykázala nejhorší pololetní výsledek od roku 2004.

    Trh očekával podstatně lepší výsledek, neboť konsensuální odhad vzešlý z průzkumu agentury Bloomberg počítal za první fiskální pololetí se ziskem 4,4 miliardy dolarů. Zisk největší těžební společnost na světě se sídlem v Melbourne v tomto období zasáhly především odpisy ve výši 3,5 miliardy dolarů, které BHP Billiton z velké části (2,7 mld. USD) vykázal ve spojitosti s uzavřením svého dolu na těžbu niklu v západní Austrálii, jenž fungoval pouze 8 měsíců před jeho zavřením

    Bez těchto jednorázových nákladů by zisk společnosti dosáhl 6,1 miliardy dolarů a mírně by tak překonal výsledek za stejné období roku 2007. Ani po tomto očištění by však BHP Billiton nenaplnil očekávání analytiků, neboť medián jejich odhadů počítal s výsledkem na úrovni 6,9 miliardy dolarů.

    Tržby BHP Billiton podle dnešního vyjádření společnosti za poslední půlrok vzrostly o téměř o 17 % na 29,76 mld. USD z 25,54 mld. USD. Australský těžař dále oznámil, že vyplatí dividendu ve výši 41 centů, což implikuje 41% navýšení oproti dividendě 29 centů o rok dříve.

    Generální ředitel BHP Billiton Marius Kloppers dnes uvedl, že nižší poptávka po oceli bude mít „zřejmý dopad“ a slabý výhled světové ekonomiky zasáhne hospodářský výsledek společnosti za současné pololetí. Kloppers dále poznamenal, že spotové ceny komodit jako je železná ruda by mohly vzrůst, neboť čínské skladové zásoby byly vyčerpány a země se tak vrací zpět na trh.

    Akcie BHP Billiton i přes nepřesvědčivé výsledky za první fiskální pololetí v Londýně po jedenácté hodině středoevropského času rostly o více než 4,5 % na 12,16 GBP.

    (Zdroj: MarketWatch)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    17.07.2026
    15:27Diverzifikace mimo AI? Těchto deset akcií má podle UBS výrazný růstový potenciál  
    13:43Investoři rekordně navyšují páku. Podobné tempo předcházelo tržním vrcholům
    13:23Evropská komise ustupuje průmyslu. Emisní povolenky mají zůstat i po roce 2040
    12:17Netflix naráží na pomalejší růst. Akcie odepisují přes 9 %  
    11:55Perly týdne: Omezený potenciál pro růst dolaru a vytrácející se AI nadšení
    9:02Rozbřesk: Cenové stropy končí, benzín a nafta zdraží. Prodlužovat regulace ale nedává smysl
    8:55Netflix zklamal výhledem, akcie šly po výsledcích o devět procent dolů
    8:54Výprodej čipařů pokračuje, Netflix zklamal výhledem a k nervozitě přispívá i Írán  
    16.07.2026
    22:01Wall Street dnes poklesla, přičemž nejvíce ztrátovým byl index Nasdaq  
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů
    9:52Uber chce převzít vlastníka Foodory. Za Delivery Hero nabízí přes 14 miliard dolarů
    9:32Rozbřesk: Fed přepisuje svou komunikační strategii: méně slov, více dat
    8:54Komerční banka, a.s.: Dozorčí rada zvolila člena představenstva KB

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - PPI, y/y
    11:00EMU - CPI, m/m
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university