Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: Stát chystá dotace na nájemné

HN: Stát chystá dotace na nájemné

23.02.2009 8:41
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Někteří chudí lidé v Česku mají naději, že jim stát pomůže zaplatit nájem. Ministerstvo pro místní rozvoj podle pondělních Hospodářských novin (HN) chystá návrh, podle kterého by sociálně slabí občané platili tržní nájem jen do určité výše svého příjmu. Menší část by pak za ně majiteli domu doplatil stát, uvádějí HN.

"Plošné vyplácení sociálních příspěvků na bydlení v době prudkých výkyvů nájemného nezajistí pomoc těm nejpotřebnějším. Připravujeme proto nový nástroj, jak lidi motivovat a zároveň jim zajistit důstojné bydlení do doby, než budou schopni platit si nájem sami," řekl HN ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Pavel Rakouš.

Ministerstvo plánuje, že by se nájem mohl doplácet přímo majitelům domů, kteří by se dohodli se státem, že nechají ve svých domech bydlet sociálně potřebné. Museli by však souhlasit s výší nájmu, kterou by stát určil. Pomoc by směřovala jen do konkrétních měst, která by takovou pomoc pro své obyvatele potřebovala. "Bylo by také přesně určeno, jací lidé a s jakou výší příjmů mají na takový příspěvek nárok," říká Rakouš.

Celou věc ministerstvo plánuje jen jako opatření na několik let, dokud by se zcela nevyrovnala situace mezi tržním a deregulovaným nájmem. "Řada domácností si dokáže i po skončení deregulace pomoci sama. Toto opatření by se týkalo jen zhruba několika stovek, maximálně tisíců lidí, kteří by situaci nezvládli," říká ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jan Wagner.

Konkrétní podobu připravovaného plánu ale ministerstvo zatím nechce zveřejnit. Vláda musí nejprve v nejbližších týdnech odsouhlasit, že takovou podporu sociálního bydlení chce. A teprve potom ministerstvo přesně stanoví, komu by takový příspěvek mohl připadnout, za jakých podmínek a v jaké výši. "Máme už vypracovaných několik variant, které by připadly v úvahu," řekl Rakouš.

"Takový záměr vítáme. Je to standardní nástroj používaný například v Rakousku nebo Německu. Problém ale je, že v Česku zatím není definováno, jaký je přiměřený byt pro sociální bydlení," řekl poslanec ČSSD a předseda Sdružení na ochranu nájemníků, Stanislav Křeček.

Ministerstvo počítá v podpoře bydlení také s prodloužením deregulace nájemného až do roku 2012. Podle současného zákona by měla skončit už na konci příštího roku. "Ten skok mezi deregulovaným a tržním nájmem by však byl v té době tak vysoký, že by to řada domácností vůbec nemusela zvládnout. Proto chceme deregulaci v Praze, devatenácti městech Středočeského kraje a všech krajských městech kromě Ústí nad Labem a Ostravy, rozvolnit," řekl Hynek Jordán z tiskového oddělení ministerstva.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba