Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Státní rozpočet se v únoru vyhoupl do přebytku 5,4 miliardy Kč

MF: Státní rozpočet se v únoru vyhoupl do přebytku 5,4 miliardy Kč

2.3.2009 15:44
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Stát hospodařil letos na konci února s přebytkem 5,4 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo financí s tím, že před rokem státní rozpočet vykázal schodek pět miliard korun.
 
Rozpočet na celý letošní rok je schválen se schodkem 38,1 miliardy korun, podle MF ale schodek bude vyšší, pravděpodobně kolem 73 miliard korun. Loni stát hospodařil s deficitem 19,4 miliardy korun.

Příjmy rozpočtu na konci února stouply meziročně o 15,6 miliardy na 183,7 miliardy korun. Z toho příjmy z daní a poplatků tvořily 65,2 miliardy korun. Meziročně jsou daňové příjmy o 8,5 miliardy korun nižší. "Meziroční pokles byl ovlivněn především nižším inkasem spotřebních daní", uvedl úřad.

Inkaso spotřebních daní kleslo meziročně o 6,5 miliardy korun na 17 miliard korun. Rozpočet přitom počítá s růstem o 14,6 procenta. Propad podle úřadu souvisí s vysokým inkasem na počátku roku 2008 ovlivněným předzásobením tabákovými výrobky v souvislosti s jejich zdražením od začátku loňského roku.

Na dani z přidané hodnoty stát vybral 27,2 miliardy korun, meziročně o 3,6 procenta více.

Na daních od firem stát vybral 1,8 miliardy korun, tedy o 0,8 miliardy méně než na konci února 2008. "Relativně nízké inkaso souvisí s platebním kalendářem, kdy zálohy daně platí větší plátci až v polovině třetího měsíce příslušného čtvrtletí. V roce 2009 se projeví efekt časově posunutých dopadů snížení sazby z 24 procent na 21 procent," uvedlo MF.

Na daních z příjmů fyzických osob stát získal 16 miliard korun, tedy o 7,1 procenta méně než před rokem. Rozpočet počítá s růstem o 12,9 procenta.

Na pojistném na sociální zabezpečení stát vybral 61,4 miliardy korun, meziročně o 2,8 miliardy korun méně.

Celkové výdaje státu činily na konci února 178,3 miliardy korun a v meziročním srovnání stouply o 5,3 miliardy korun. Na sociální dávky stát vynaložil 69,4 miliardy korun, meziročně o 1,4 procenta více. Z toho na důchodech stát vyplatil 53,3 miliardy korun, což je o 2,7 miliardy více než před rokem.

Na úrocích ze svého dluhu stát ke konci února zaplatil v meziročním srovnání o 0,2 miliardy korun více, tedy 4,3 miliardy korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data