Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Zrušení daně má pomoci trhu s nemovitostmi

E15: Zrušení daně má pomoci trhu s nemovitostmi

13.3.2009 10:12
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Tříprocentní daň z převodu nemovitostí, kterou dnes platí ten, kdo nemovitost prodává, má být podle dnešního deníku E15 od příštího roku zrušena. Vyplývá to ze současného návrhu ministerstva financí, který je součástí širší reformy daňové soustavy, píše.

Zrušení daně z převodu nemovitostí ovšem MF chápe také jako důležité protikrizové opatření. "Trh s nemovitostmi v posledních měsících oslábl, chceme proto prodávajícím snížit transakční náklady," řekl E15 náměstek ministra financí Peter Chrenko.

"Zrušení daně může být skutečně jedním z faktorů, který by přispěl k rozhýbání trhu s nemovitostmi," potvrdil listu daňový expert advokátní kanceláře Clifford Chance Jaroslav Chýle.

O něco skeptičtější je daňový manažer ve společnosti PricewaterhouseCoopers Štefan Falis. Neočekává, že by zrušení daně významným způsobem trh s nemovitostmi oživilo. Falis upozornil, že transakce v oblasti prodeje komerčních nemovitostí se obvykle realizují jako prodej podílu ve společnosti, která danou nemovitost vlastní. Samotná nemovitost se tedy fakticky neprodává, takže ani dnes není nutné platit daň z převodu. Současný pokles trhu komerčních nemovitostí je podle Falise především důsledkem nedostupnosti úvěrového financování a také očekávání kupujících, že se ceny budou snižovat.

Chýle z Clifford Chance na druhé straně upozornil, že zrušení daně může více motivovat k přímým prodejům komerčních nemovitostí oproti dnešnímu stavu, kdy zvláště zahraniční majitelé spíše prodávají podíly ve společnostech, jež nemovitosti vlastní. Tím český stát často přichází nejen o výnosy daně z převodu, ale také daně z příjmu z prodeje podílů nebo nemovitostí. "Po zrušení daně z převodu si ovšem účastníci transakce mohou vyhodnotit přímý prodej nemovitostí nejen jako méně rizikový, ale také jako méně nákladný," cituje E15 Chýleho. V konečném důsledku by tedy ještě mohl vydělat český stát, který by více vybral na dani z příjmu.

Falis se dále domnívá, že zrušení daně z převodu může přinést mírné oživení, co se týče trhu nemovitostí v soukromém sektoru. Toto oživení však nebude zásadní, řekl E15 expert PricewaterhouseCoopers.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data