Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSSD v březnu 35,3 %, ODS následuje s 27,8 %

ČSSD v březnu 35,3 %, ODS následuje s 27,8 %

17.3.2009 14:19
Autor: 

Březnové preference ukazují stabilní pozici ČSSD na čele žebříčku a zlepšení pozice ODS, která by nyní získala o pět mandátů více než minulý měsíc. Rozdíl mezi oběma největšími stranami se snížil na necelých 8 procentních bodů. U menších stran nepřinášejí data březnového výzkumu nic překvapivého.

Podle dnes zveřejněného průzkumu společnosti STEM jsou aktuální stranické preference rozvrženy takto: ČSSD 35,3 %, ODS 27,8 %, KSČM 11 %, KDU-ČSL 6,0 %, Strana zelených 5,3 %, ostatní 14,6 %. Ve srovnání s únorem si ČSSD nepatrně pohoršila (35,2 % v únoru), zatímco ODS získala více než 2 procenta (z 25,5 %). KDU-ČSL, KSČM a Strana zelených více méne beze změny.

Citovaný výzkum STEM byl proveden metodou kvótního výběru ve dnech 2. – 9. 3. 2009 na souboru 1276 respondentů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let. Statistická chyba u tohoto souboru se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu u menších stran, u větších stran kolem +- 2,5 procentního bodu.

Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Jde o základní, hrubý údaj, kde podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou ze samotné povahy ukazatele zpravidla nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb. 

Respondentům byla položena otázka: "Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a) do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?"

Hypotetické počty mandátů v březnu 2009. Z modelu volebních zisků vyplývá, že ČSSD by v březnu hypoteticky v Poslanecké sněmovně získala 92 mandátů, ODS 69 mandátů, KSČM 25 mandátů, KDU-ČSL 9 mandátů a Strana zelených by získala 5 mandátů.

Stranické preference zobrazují relativní sílu politických stran k danému okamžiku výzkumu. Přeložit tato čísla do modelového volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli apod. Předkládaný volební model zanedbává dnes nerozhodnuté občany a ty, kteří nejsou ochotni uvést žádné preference. Opírá se o dosažené výsledky v posledních volbách, částečně si všímá pevnosti rozhodnutí zúčastnit se voleb u stoupenců různých stran. V hrubých obrysech také odhaduje vlivy d’Hondtovy metodiky přepočítávání hlasů na mandáty, i když zcela přesně a spolehlivě nelze zachytit rozložení politických nálad v našich nejmenších krajích. Jde o odhad – odchylka u všech stran může být +- 2 mandáty.

(zdroj: STEM)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů