Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aby nám ty zátěžové testy bank nakonec nezlomily vaz…

Aby nám ty zátěžové testy bank nakonec nezlomily vaz…

21.4.2009 10:40
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Výsledková sezóna za první čtvrtletí roku 2009 je ve Spojených státech v plném proudu, v Evropě se v tomto ohledu postupně dostáváme do provozní teploty. Pravděpodobně nejvíce sledovanou skupinou firem jsou v tomto ohledu banky a společnosti z finančního sektoru. Není divu, po záchranné operaci nevídaných rozměrů jsou investoři a zejména daňová poplatníci velmi zvědaví na to, jak se těmto dříve vznosným a hrdým institucím dařilo.

Jak bylo zmíněno v jednom z předchozích sloupků, poslední kratochvílí se stala praxe oznamovat své hospodářské výsledky dříve než bylo plánováno a snažit se tak investorům vnutit představu, že je vše v nejlepším pořádku. Jako první se k této praxi uchýlila banka Wells Fargo, jen těsně následovaná Goldman Sachs. V obou případech šlo o nominálně výtečné výsledky, byť často na hranici uvěřitelnosti. V pátek minulého týdne se předvedla Citigroup Inc., včera pak Bank of America Corporation. V okamžiku psaní tohoto sloupku jsou její akcie na hladině 8,24USD a ztrácej í 23% - to vše nejspíše proto, že proti očekávání zisku 4c na akcii banka oznámila zisk 44c. Jen jí to nikdo příliš nevěří…

Druhým tématem posledních dní je agenda tzv. zátěžových testů, během nichž se vládní administrativa snaží zjistit, jak je na tom těch 19 největších bank z pohledu jejich stability a životaschopnosti. Samotný proces obestírá mnoho neznámých, nemluvě o faktu, že celá tato šaráda postrádá logiku. Nemusí snad regulátor bankovního trhu provádět podobné testy na pravidelné bázi, byť se jim obvykle neříká „zátěžové“?

Ať tak či tak, na výsledky těchto testů se upírá (možná až přehnaná) pozornost. I proto působila tento víkend jako malá rozbuška zpráva jednoho blogu resp. nezávislého informačního serveru, který tvrdí, že zná výsledky těchto testů. Jak můžete s velkou mírou pravděpodobnosti dovozovat, nejsou nijak povzbudivé. Jenom pro ilustraci, daný blog tvrdí, že:

- Mezi 19 největšími bankami ve Spojených státech jich je v tomto okamžiku již 16 technicky nesolventních (založeno na předpokladu „negativního scénáře“ pracujícího s poklesem americké ekonomiky o 3,3% v 2009 (+0,5% v 2010) a mírou nezaměstnanosti ve výši 8,9% v letošním roce).

- Z těchto 16 bank, jež jsou technicky nesolventní, ani jedna není schopná přežít oslabení svého cash-flow resp. výraznější zhoršení kreditního profilu svého úvěrového portfolia (za předpokladu neposkytnutí další vládní pomoci).

- Pokud by se kterékoliv dvě z těchto 16 bank odporoučely do bankrotu, zcela by vyčerpaly prostředky rezervního fondu FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation).

- Pět velkých amerických bank má expozici vůči kreditním derivátům přesahujícím jejich kapitál. Zejména banky jako JP Morgan Chase, Goldman Sachs, HSBC, Bank of America a Citibank na sebe berou neakceptovatelná rizika.

- Kreditní expozice Bank of America byla 179 % jejího rizikově váženého kapitálu, u Citibank to bylo 278 %, u JPMorgan Chase 382 % a u HSBC America pak 550 % ! Situace je však mnohem horší, Goldman Sachs začal oznamovat své výsledky jako komerční banka a jejich expozice je 1056 % svého kapitálu, tj. cca desetinásobek.

- Navzdory vládním záchranným balíčkům je riziku vystaveno také více jak 1800 regionálních bank a menších finančních společností.

Nezpochybňuji, že informační zdroje tohoto serveru mohou být více než pochybné, v poslední době se s konspiračními teoriemi a „malíři čerta na zeď“ roztrhl pytel. Jen jsem si říkal, že by vás to mohlo zajímat….a kdyby se všechny výše uvedené informace (bohužel) někdy ukázaly jako pravdivé, nemůžete říct, že jsem vás nevaroval…

Pro zájemce - http://turnerradionetwork.blogspot.com/2009/04/leaked-bank-stress-test-reults.html

Hezký týden přeje,


Váš názor
 • (((
  21.4.2009 11:51

  ...no ale to jsou americké banky, tak co nám je do toho, v Evropě se asi tak moc na dluh, aby se někdo mohl předvádět před kamarády a sousedy nedávalo...To nepochopím, proč musíme čekat na výsledky US burzy a pak teprve děláme to samé co oni...No asi bych měla jít něco studovat))
  ZUZKA
  • Re: (((
   21.4.2009 12:53

   Proč všichni sledují US? Protože tam mají obrovskou spoustu peněz. Celý svět vybírá tu lepší ze 2 špatných alternativ, takže - než státní bankrot - raději se snaží pomoci a současně nepříliš zvyšovat svou pohledávku. Kdyby Obama nehrál tak moc doleva jak hraje, Čína by se už chovala jinak než se chová. Pro Číňany musí být zvlášť teď velké utrpení sledovat čtvrtletní vyplácení prioritních dividend americkému "kapitalistickému" vlastníkovi, který dosahuje zisku mj. změnou účetní metodiky zejména díky čínskému "komunistickému" kapitálu, jehož hodnota se snížila a snižuje dále a mnohem více než činí výše těch dividend. (Je otázkou, kolik těch dividend končí u čínské politické elity, která zatím "prokazuje úžasně vysokou míru diplomacie a trpělivosti". Do doby než se jednou čínský lid zeptá.)
   Mudrc
   •  
    23.4.2009 22:49

    jestli se čínský lid zeptá, tak to bude tóčo. Taková Kulturní revoluce byla ukázkou lidové vůle dost výmluvnou. Navíc dnešní čínští fousové nemají Formosu II, aby na ní zdrhli se zbytkem vojsk.
    dan_tencl
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data