Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Sanofi-Aventis překvapila trh vyšším ziskem i tržbami

ČTK: Sanofi-Aventis překvapila trh vyšším ziskem i tržbami

29.04.2009 10:03
Autor: ČTK

Paříž (ČTK) - Farmaceutická společnost Sanofi-Aventis (42,6 EUR, 2,33%), která mimo jiné ovládá českého výrobce léků Zentiva , zvýšila v prvním čtvrtletí zisk i tržby nad odhady analytiků. Firma ale také oznámila, že zastaví vývoj 14 preparátů, z nichž čtyři už byly ve třetí, tedy závěrečné fázi testování.

Čtvrtý největší výrobce léků na světě zvýšil čistý zisk o 15,7 procenta na 2,18 miliardy eur (asi 58,3 miliardy Kč). Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali zisk 1,95 miliardy eur. Tržby se zvýšily o 2,5 procenta na 7,11 miliardy eur, při neměnných kurzech by ale zůstaly takřka beze změn.

Rozhodnutí zastavit vývoj některých léků souvisí s blížící se ztrátou patentové ochrany, což nepříznivě ovlivní hospodaření podniku. Pod vedením ředitele Chrise Viehbachera výzkumný tým skupiny urychlil vyhodnocování vývoje jednotlivých přípravků s cílem zjistit, které mají šanci úspěšně se dostat na trh.

Jakmile firmě vyprší patentová ochrana, mohou její přípravky začít kopírovat i další výrobci. Takový lék, označovaný jako generikum, pak bývá zpravidla mnohem levnější než originál.

Sanofi-Aventis nicméně trvá na původní předpovědi tvorby zisku. Očekává tedy, že bez vlivu kurzových výkyvů zisk na akcii v letošním roce zvýší minimálně o sedm procent.

Na růstu zisku se v prvním čtvrtletí projevil hlavně vyšší prodej přípravku Lantus, který se používá při léčbě cukrovky. Tržby za prodej léku proti rakovině Taxotere se zvýšil o 8,3 procenta. Za vakcíny se tržby zvýšily o devět procent.

Sanofi-Aventis vlastní většinu akcií českého výrobce generik Zentiva. Akcie českého podniku se proto přestaly obchodovat na pražské burze.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.09.2025
9:11Víkendář: Jsou valuace velkých technologických společností iracionální?
12.09.2025
22:00Americké akcie proráží na nová maxima  
17:28Je nízká budoucí návratnost amerického trhu daná věc?
17:05Spojené státy vyzvaly G7 a EU k uvalení cel na Čínu a Indii za nákupy ruské ropy
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět klesla
16:02PODCAST Trhy & Bohatství: Ceny nemovitostí rostou, přesto jsou prodeje rekordní. Proč?
14:45Potenciální fúze Paramountu a Warner Bros. může narazit u regulátorů. Hrozbou je i Trump
13:42Perly týdne: Fed doposud nikdy nesnížil sazby, když byly finanční podmínky uvolněné
12:15Národní ikony v krizi: Problémy Novo Nordisku a Orstedu rezonují v dánské ekonomice
11:40Silný vývoz nestačil, běžný účet ČR ve druhém kvartálu skončil hluboko v záporu
11:12Zlato září jako nikdy předtím, stříbro nejvýše od roku 2011
10:54Růstová nálada akciích si na konci týdne vybírá přestávku  
10:01Chystá se spojení velkých hollywoodských studií? Paramount Skydance se zajímá o Warner Bros. Discovery
9:51Microsoft a OpenAI podepsaly nezávaznou dohodu o nové fázi spolupráce
8:52Zlato na rekordu, OpenAI mění strukturu a NATO reaguje na ruské drony. Futures jsou v zeleném  
8:49Rozbřesk: Koruna zpět pod 24,40 EUR/CZK, dolar vyděsila špatná data z amerického trhu práce
6:34Jan Bureš na téma Trumpova cla: Proč jsou zatím dopady na Česko mírnější?  
11.09.2025
22:02Wall Street slaví známky blížícího se snížení sazeb Fedu, akcie i zlato rostou  
17:25Britská „krize“
15:52ČNB nechala sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu beze změny na 1,25 pct

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data