Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza varuje před nekorektním jednáním některých investičních zprostředkovatelů

Pražská burza varuje před nekorektním jednáním některých investičních zprostředkovatelů

29.4.2009 15:17
Autor: Redakce, Patria Online

Pražská burza dnes na svých internetových stránkách varovala před nekorektním chováním některých investičních zprostředkovatelů a osob, kterým investoři dávají plnou moc k jednání s obchodníkem s cennými papíry. Na základě vlastních poznatků z inspekční činnosti burza došla k závěru, že podstatou nekorektního jednání je zejména přesvědčování investorů, resp. potenciálních investorů, k zadávání pokynů k obchodům s cennými papíry s cílem dosáhnout maximálního možného obratu na účtu investora, ze kterého je následně odvozována i provize investičního zprostředkovatele nebo jiné osoby (čím vyšší obrat na účtu investora, tím vyšší provize), a to bez ohledu na zájmy investora, píše se ve zprávě Burzy cenných papírů Praha.

Burza doporučuje investorům dodržovat při obchodování několik základních pravidel a zvýšenou opatrnost, počínaje prověřením způsobilosti investičního zprostředkovatele prostřednictvím seznamů zprostředkovatelů a obchodníků s cennými papíry, které vede Česká národní banka. "Dlouhodobý opakovaný kontakt ze strany neznámé osoby s nabídkou velmi výhodných investic prostřednictvím kapitálového trhu by měl vést k vysoké obezřetnosti při rozhodování o využití nabízených služeb," upozornila burza.

„Každý investor si musí být při rozhodování o investici vědom toho, že obchodování na kapitálovém trhu je vždy rizikové a i dobře myšlená rada vycházející z odborných analýz nezajišťuje výnos z dané investice,“ upozorňuje pražská burza. Investoři by se podle burzy dále neměli nenechat přesvědčit k realizaci služeb, kterým nerozumí nebo ke kterým nemají důvěru a které mohou být vysoce rizikové, jako v případě obchodů na úvěr (margin), které umožňují zvýšit objemy obchodů, a tím i provize investičních zprostředkovatelů, ale jsou vysoce rizikové.

Investiční zprostředkovatel může podle zákona o cenných papírech pouze přijímat a předávat pokyny a poskytovat investiční poradenství, ale nesmí od investora přijímat peněžní prostředky nebo investiční nástroje. Před konečným rozhodnutím o investici je vždy možné kontaktovat přímo obchodníka s cennými papíry, píše se také ve zprávě Burzy cenných papírů Praha.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data