Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské ekonomiky padají... denní přehled Trhy, data, výsledky

Evropské ekonomiky padají... denní přehled Trhy, data, výsledky

15.05.2009 17:59
Autor: Research, Patria Finance

ČR:

HDP v 1Q negativně překvapil meziročním poklesem o 3,4 % (průměrný odhad: -2,4 %). Detaily nebyly zveřejněny, ale důvodem propadu jsou patrně vývoz a hrubá tvorba fixního kapitálu. Za celý rok počítáme s poklesem o 4,5 %. Tento vývoj dává šanci dalšímu snížení úrokových sazeb ČNB.

Přebytek běžného účtu platební bilance se v březnu snížil na 5,7 mld. z únorových 17,1 mld. , a to i přes překvapivě vysoký přebytek zahraničního obchodu. Protiváhou totiž bylo výrazné zvýšení odlivu dividend.

Poslanecká sněmovna dnes schválila balík protikrizových opatření. Klíčovými nástroji jsou sleva na sociálním pojištění, zrychlení odpisů, novelu insolvenčního zákona a šrotovné na automobily. Celkové náklady na uvedená opatření by letos měly dosáhnout zhruba 40 mld. .

Index cen výrobců se ponořil hlouběji do deflace, když klesl meziročně o 2,5 %. Hlavní podíl na tom mají klesající ceny kovů a kovodělných výrobků. Rychlejší pokles cen zvyšuje pravděpodobnost dalšího snižování sazeb.

Evropa:

Belgický telekomunikační operátor Belgacom (23,44 EUR, 6,96%) ohlásil v prvním čtvrtletí meziroční pokles čistého zisku o 10,2 % na 212 mil. EUR, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Tržby vzrostly o 1,6 % na 1,49 mld. EUR. Společnost potvrdila výhled na letošní rok, kdy očekává stagnaci tržeb a ziskových marží. Akcie v reakci na výsledky rostly o 6 %.

HDP eurozóny se v 1Q snížilo o 2,5 % (odhad: -2,0 %) ve srovnání s předchozím kvartálem. Meziroční pokles se prohloubil na 4,6 % z 1,5 % ve 4Q/08. Německá ekonomika zaznamenala pokles HDP o 3,8 % mezikvartálně, resp. 6,9 % meziročně (po sezónním očištění). V rámci EU došlo k nejhlubšímu mezikvartálnímu propadu HDP na Slovensku a v Lotyšsku, shodně -11,2 %.

Inflace v eurozóně naplnila předběžný odhad Eurostatu a spotřebitelské ceny v dubnu stouply o 0,4 %, meziroční inflace činí 0,6 %.

USA:

Společnost Abercrombie (26,4 USD, -3,12%) oznámila ztrátu 0,31 USD na akcii a podstatně tak zaostala za odhadem trhu, který počítal jen z -0,14 USD na akcii. Hlavním viníkem je pokles poptávky. Akcie oslabují asi o 5 %.

V zámoří spotřebitelské ceny v dubnu stagnovaly a meziroční deflace se prohloubila z 0,4 % na 0,7 %. Průmyslová produkce v témže měsíci klesla o 0,5 % (odhad: -0,6 %) po předchozím revidovaném poklesu o 1,7 %. Míra využití kapacit klesla z 69,4 % na 69,1 %. Index měřící průmyslovou aktivitu v okolí New Yorku (Empire manufacturing) se ovšem v květnu zvýšil na -4,55 bodu (odhad: -12) z dubnových -14,65 bodu. Zlepšila se i spotřebitelská důvěra, index univerzity v Michiganu tento měsíc stoupl z 65,1 na 67,9 bodu. 


Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na devizových trzích a přehled očekávaných událostí následujícího dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data