Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Horší makrodata zlotý nepoškodila… a další devizové zprávy

Horší makrodata zlotý nepoškodila… a další devizové zprávy

21.05.2009 9:35
Autor: 

Česká koruna se včera držela na relativně silných úrovních okolo 26,60 EUR/CZK. Ignorovala ale do jisté míry pokračující zisky středoevropských měn, které byly zpočátku seance tažené dobrou náladou na akciových trzích a slabším dolarem. Koruna ale evidentně prokazuje nižší volatilitu (pravděpodobně kvůli carry trade na PLN/CZK).

Další vývoj na EUR/CZK je plně pod taktovkou nálady na trzích rizikových aktiv (viz úvodník). Jsme stále na straně, která v dohledných dnech sází na dočasnou negativní korekci.

Dolar se včera dostal pod překvapivě silný tlak, a to nehledě na nelichotivý konec obchodování s akciemi. Dolar tak na rozdíl od akcií žije dál ve světě klesající averze k riziku a včera si sáhl na pětiměsíční maxima vůči euru.

Pokud se bude realizovat náš scénář korekce na trzích rizikových aktiv, měl by dolar své ztráty v dohledné době zastavit. Úrovně 1,3838 EUR/USD jsou klíčovými technickými rezistencemi (50 % Fibonacci retracement).

Polský zlotý včera z počátku seance rozšiřoval své zisky, a to nehledě na horší výsledek průmyslové výroby. Pomoci naopak mohla vcelku úspěšná aukce.

Dnešek podobně jako na koruně vidíme kvůli svátkům v mnoha evropských zemích klidněji.

Forint včera končil prakticky nezměněn na EUR/HUF 275,90. Maďarská scéna byla bez významnějších domácích impulzů, za zmínku snad stojí, že vláda vykoupila dluhopisy s krátkou splatností za 16,1 mld. HUF. Celkově zatím objemy zpětných odkupů klesají, což značí, že se situace na peněžním trhu stabilizuje.

Ani dnes nejsou na pořadu žádné významné události. Svátek v zemích EU by měl objemy obchodů minimalizovat a trh by měl čekat na další výraznější impulzy. Pokud by evropské indexy nákupních manažerů dnes opravdu posílily, pak nižší averze k riziku může forint ještě o něco posílit. Včerejší stagnace ale příliš prostoru neposkytuje. 

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.



Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.08.2025
16:56Index ISM dál naznačuje slabý průmysl a největší propouštění od covidu  
16:38Perly týdne: AI mánie a proti ní cla
16:24Firmy ExxonMobil a Chevron mají za druhé čtvrtletí nejnižší zisk za čtyři roky
16:07Státní rozpočet měl v červenci schodek 168,2 mld. Kč, nejnižší od pandemie
15:34Zaměstnanost v USA roste pomalu a revize zhoršují pohled na trh práce  
15:27Na světě se vyrobí dvakrát víc solárních panelů než využije. Bude vychládaní trhu a propouštění letos pokračovat?
15:10Po celní ofenzivě tlačí Trump na levnější léky. 'Zneužívání cen musí skončit,' vzkazuje farmaceutickým gigantům
13:29Konec vyjednávání, začátek cel: Kanadě hned, většině za týden. Čína a Mexiko mají odklad
12:05Zisk Amazonu za Q3 má být slabší. Kapitálové výdaje se vyšplhají až na 120 miliard dolarů  
11:31Cla táhnou trhy dolů, velké techy nejsou dostatečnou podporou  
11:27Průmysl vstoupil do třetího čtvrtletí nepřesvědčivě
11:04Komentář analytika: Čísla překonávající očekávání a zlepšený výhled, výsledky Erste hodnotíme pozitivně  
10:12Reklamní byznys Redditu bují, výsledky rozdrtily očekávání
8:54Trump podepsal celní ofenzivu, Erste i Apple překonaly očekávání, výhled Amazonu zklamal a futures jsou v červeném  
8:50Rozbřesk: Německou ekonomiku netrápí jen Trump. Čínský šok může být drtivější
8:31Výsledky Erste Group překonávají očekávání analytiků, banka zvyšuje výhled na celý rok
31.07.2025
23:12Apple hlásí největší růst tržeb od prosince 2021
22:38Amazon: Nižší výhled ziskovosti zastínil lepší než očekávané výsledky ve 2Q
22:05Z optimismu obezřetnost: Trhy reagují na smíšená data a firemní výsledky  
17:21Jedna peněžní iluze a obrat monetární politiky od podpory trhů k podpoře ekonomiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Atos SE (06/25 Q2, Bef-mkt)
Colgate-Palmolive Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Dominion Energy Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Chevron Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Jeronimo Martins SGPS SA (06/25 Q2, Bef-mkt)
LyondellBasell Industries NV (06/25 Q2, Bef-mkt)
Moderna Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Mondi PLC
OCI NV (03/25 Q1)
Regeneron Pharmaceuticals Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Topicus.com Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
12:00Linde PLC (06/25 Q2)
12:30Exxon Mobil Corp (06/25 Q2)
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m