Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Trh s diamanty se v Belgii asi nepřímo dočká státní podpory

ČTK: Trh s diamanty se v Belgii asi nepřímo dočká státní podpory

21.5.2009 12:15
Autor: ČTK

Brusel (ČTK) - Trh s diamanty se v Belgii zřejmě stane zatím posledním odvětvím, které by mohlo nepřímo získat státní pomoc kvůli dopadům hospodářské a finanční krize. Skupina bank se totiž dohodla, že poskytne úvěrovou linku ve výši až jedné miliardy eur (téměř 27 miliard Kč) obchodníkům s diamanty. Informuje o tom list Financial Times (FT).

Banky jsou ochotny znovu brát diamanty jako zástavu, pokud vláda změní pravidla pro poskytování úvěrů. To je nezbytná podmínka k tomu, aby mohly finanční domy zastavené diamanty řádně zanést do účetnictví.

Šéf profesní organizace Antwerp World Diamond Center Freddy Hanard řekl, že odvětví peníze potřebuje, pokud má obnovit důvěru v obchod s drahými kameny. Zmíněná miliarda eur je součástí peněz, které by měly banky přimět, aby začaly opět půjčovat více peněz.

Zástupci obchodníků s diamanty v Bruselu požádali vlámskou regionální vládu o dočasnou garanci 200 milionů eur (asi 5,3 miliardy Kč), aby zatím mohli sestavit konkrétní plán pomoci. Brusel má asi 1800 obchodníků s diamanty.

Kvůli krizi se až o 30 procent snížil objem prodeje diamantů a klesají i jejich ceny, podotýká FT.

Těžební firmy se snaží produkci surových diamantů omezovat, aby nadbytek na trhu pomohly mírnit. Řada dealerů se přesto potýká s existenčními problémy, protože nejsou ochotni diamanty prodávat se ztrátou. Někteří z nich totiž kameny nakoupili loni, kdy zájem vrcholil a jejich ceny výrazně rostly.

Obchodníci často využívají úvěrových linek, které jim otevírají banky. Ty ale po zhoršení finanční krize a zhoršení hospodářské situace v řadě zemí začaly zpochybňovat hodnotu neproplacených faktur a v mnoha případech linky dealerům úplně zrušily.


Váš názor
  •  
    21.5.2009 19:05

    Jak je ten svět zařízen , kam celá ta desetiletí cpali ty zisky, když furt obchodují na uvěr . Obchody s diamanty mají v rukou rodinné firmy , které fungují několik desetiletí , takže jejich zisky , za tato desetiletí nejsou malé ,a jsou v řádech miliard . Ale ti všiváci , nechtějí obchodovat alespon z části ,pomocí svého nahromaděného kapitálu , ale na dluh , na ten totiž neprší. :-(
    chasidský
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data