Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Je naší povinností varovat před výraznými zásahy státu do ekonomiky

Klaus: Je naší povinností varovat před výraznými zásahy státu do ekonomiky

5.6.2009 12:58
Autor: ČTK

Varšava (zpravodajka ČTK) - Prezident Václav Klaus dnes na konferenci ve Varšavě věnované 20 letům ekonomické transformace v zemích střední a východní Evropy varoval před přílišnými zásahy státu do ekonomiky. V době finanční a hospodářské krize se podle něj začínají objevovat tendence regulovat trh, kterým je třeba zabránit. "Je naší povinností varovat před výraznými zásahy státu do ekonomiky," řekl Klaus.

Prezident ČTK řekl, že je nutné oddělit krizi, která se projevuje v krátkém a středním období a "samozřejmě dopadá na miliony lidí na celém světě", od dlouhodobé krize. "Hrozí nebezpečí, že dojde k přestřelení, k strašlivému přehnání zásahů státu do ekonomiky," zdůraznil Klaus. "Ono to tu krizi moc nevyřeší, ale hlavně to pokazí budoucnost celého světa a nás na předním místě," dodal prezident.

Hospodářská krize je podle Klause výsledkem dlouholeté manipulace politiků trhem. "Není to porážka volného trhu, ale politiků, kteří podkopávali jeho základy," řekl prezident, jenž v 90. letech stál u ekonomické transformace v tehdejším Československu a později České republice.

Plusy ekonomické transformace v postkomunistických zemích výrazně převažují nad jejími minusy, shodli se účastníci konference pořádané Polskou národní bankou.

Problém je podle Klause v tom, že se začínají měnit tendence v ekonomice. První půlku uplynulého dvacetiletí zhodnotil prezident, jenž v 90. letech zastával funkci ministra financí a později předsedy vlády, kladně. Zdůraznil, že vše směřovalo k menšímu vlivu státu a větší svobodě člověka, a to zvláště té ekonomické. Druhé desetiletí ale už podle něj bylo ve znamení manipulace a opětovného zvýšení role státu v ekonomice. "Naprosto zásadním úkolem je před takovýmto chováním varovat," zopakoval Klaus.

Společná evropská měna není podle českého prezidenta záchranou před finanční krizí. "Statistika Evropské komise ukázala, že ekonomika zemí eurozóny dopadá viditelně hůře než ekonomika celé Evropské unie, neboli země, které nejsou v eurozóně, které nemají euro, prožívají tutu krizi lépe," zdůraznil Klaus, jenž v rámci své návštěvy Varšavy předal svému protějšku Lechu Kaczyńskému dopis k 20. výročí událostí roku 1989.

Polsko si v těchto dnech připomíná 20 let od konání prvních polosvobodných voleb, v nichž jasně zvítězilo protikomunistické hnutí Solidarita. Polské volby byly podle politiků a historiků inspirací pro převraty v okolních zemích.

V listu, jenž je zveřejněn na stránkách www.klaus.cz, prezident píše, že "znovunabytí svobody, přechod od centrálního plánování k tržní ekonomice a návrat mezi vyspělé demokracie nebyly pro naše země samozřejmostí a ani dnes nejsou jednou provždy garantovaným stavem". Proto je potřeba tyto události připomínat.

Český prezident píše, že opomenuto by nemělo být ani 90. výročí navázání diplomatických styků mezi Polskem a tehdejším Československem. "Pro Českou republiku zůstane Polsko významným partnerem. Spojuje nás minulost i přítomnost," uzavírá Klaus.


Váš názor
 • .....
  5.6.2009 19:50

  a samozřejmě má pan prezident pravdu. jak tato hrůza dopadne a jaký bude mít vliv na geopolitické rozložení sil, to se dnes nikdo neodvažuje zodpovědně predikovat, zatím je nanejvýš pravděpodobné pouze jedno - gigantické posílení číny s celou její nevyzpytatelností. ze srdce přeji amíkům aby nadcházející měnové a inflační turbulence ustáli.
  keris
 • Po všech těch Kožených a špin.penězích drzost radit... !
  5.6.2009 16:30

  no comment
  Václav
  • Re: Po všech těch Kožených a špin.penězích drzost radit... !
   5.6.2009 16:37

   nic nez ignorant... prezident Klaus je inteligentni vzdelany clovek... v tomto ohledu nejspis jediny v nasi politice... moc dobre vi, jak by mela a jak funguje ekonomika...
   Sashe
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data