Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské volby posunuly EU napravo

Evropské volby posunuly EU napravo

8.6.2009 10:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Uprostřed finanční krize ve volbách do Evropského parlamentu vítězí konzervativní strany nad socialisty. Druzí jmenovaní přitom doufali, že naopak získají díky náladám veřejnosti vyvolaným ekonomickým zpomalením, popisuje WSJ. Došlo přitom často k potrestání vládnoucích stran – v době, kdy nezaměstnanost stoupá kvůli ekonomickým problémům. Strany pravého středu zvýšily svůj podíl na 736 míst v EP, svou pozici posílilo i několik nacionalistických stran, které získaly protestní hlasy voličů.

Vlády v EU kvůli recesi zvýšily svoje výdaje a agresivně intervenovaly na záchranu firem v problémech, přesto je potenciální elektorát 385 milionů voličů v 27 zemích EU nespokojen – zejména proto že nezaměstnanost v celé EU již překročila 9 %. Nizozemský socialista Jan-Marinus Wiersma to okomentoval slovy: „Konzervativci vyhráli díky tomu, že nám ukradli naší agendu založenou na skepticismu vůči trhům“. I analytici naznačují, že prohra socialistů nejde ani tak na vrub posunu voličů k doktríně svobodného trhu, jako z toho, že strany pravého středu úspěšně zabraly oblast dříve patřící socialistům, která podporuje významnou roli vlády v ekonomice.

Voliči také podle WSJ ukázali svou nespokojenost se současným stavem věcí tím, že do Bruselu poslali rekordní množství ultrapravicových stran (zejména Nizozemí a Itálie), nebo tím, že prostě zůstali doma. Volební účast tak poklesla po sedmé v řadě – na 43,4% (podle předběžných odhadů).

(Zdroj:WSJ)


Váš názor
  • Eurovolby
    8.6.2009 14:51

    Hlásat palcovými titulky (napříč periodiky), že eurovolby vyhrála pravice, je vzhledem ke značnému posílení vrchniho "papírově pravicového" euro-socilialisty Nicolase Sarkozyho a pak korporativisty Silvia Berlusconiho docela ošemetný... ba skoro diletanský... ;o)))
    First Knight
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data