Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Smrčka (SOS Orco): Orco potřebuje dietu a odříkání, dobré obchody a kvalitní vedení

Smrčka (SOS Orco): Orco potřebuje dietu a odříkání, dobré obchody a kvalitní vedení

17.6.2009 17:06

Pro developerskou společnost Orco (159,5 CZK, -6,75%) Property Group je naprosto rozhodující dohoda s věřiteli, která by snížila zásadním způsobem tlak na cash flow společnosti a umožnila jí přežít, uvedl v rozhovoru pro Patria Online předseda sdružení minoritních akcionářů SOS Orco. Luboš Smrčka však dodal, že pokud nedojde k široké dohodě akcionářů a věřitelů, pak jsou vyhlídky likvidace firmy reálné.

Společnost Orco Property Group jedná s americkou investiční společností Colony Capital, jenž by měla firmě poskytnout kapitálovou injekci. Smrčka však nevěří, že by úspěch jednání Orca s Colony Capital byl lékem na současné problémy developera. „Podmínky dojednané s Colony Capital jsou pro menšinové akcionáře, nebo vlastně pro všechny stávající akcionáře (v té podobě, v jaké byly zatím zveřejněny) opravdu velmi nevýhodné. Na takovou transakci bychom nechtěli a nemohli přistoupit,“ komentoval možnou transakci předseda SOS Orco.

Z pohledu vlivu na hodnotu akcií společnosti Orco Smrčka vidí možný kapitálový vstup Colony Capital následovně: „Vstup Colony by možná, říkám možná, znamenal z psychologických důvodů růst akcií, ale krátkodobý a nepodložený ekonomickými parametry, které tato dohoda má. Pro některé akcionáře by to možná mohlo znamenat příležitost k exitu z firmy, nicméně pouze pro velmi malou část. Jestli by dlouhodobě pomohlo Colony Capital k růstu ceny akcií, o tom velmi hluboce pochybuji.“

Případná likvidace společnosti Orco Property Group by podle předsedy SOS Orco neznamenala pro akcionáře úplné znehodnocení jejich investice. Současní akcionáři by mohli očekávat určitý kladný výsledek. „Zřejmě menší než 10 eur, nicméně podle vyjádření auditora v Orcu bylo 31.12.2008 čisté obchodní jmění na akcii 43 eur. Likvidace by tedy měla být výhodnější, než naředění podílů za oznámených podmínek,“ komentoval možnost exitu společnosti z pohledu dopadu na akcionáře Smrčka.

V rozhovoru také zaznělo doporučení sdružení minoritních akcionářů SOS Orco pro další směřování společnosti. „Orco potřebuje důvěryhodné vedení, odklad splátek, tím finanční konsolidaci a čas na restrukturalizaci a následně - pokud to bude výhodné - vstup nového partnera,“ shrnul ideální postup pohledem SOS Orco Luboš Smrčka. SOS Orco je podle předsedy sdružení přesvědčeno, že „ekonomiku je třeba dělat drobnou prací, v tomto případě dohodou s věřiteli, ořezáváním nákladů, šetřením, zvyšováním produktivity práce a vším tím, co mnoho lidí dělá nerado, ale bez čeho nelze dlouhodobě dosahovat zisku. Orco potřebuje dietu a odříkání, dobré obchody a kvalitní vedení.“

SOS Orco již dříve požadovalo odvolání současného managementu firmy. Ohledně konkrétních jmen, která by pro SOS Orco přicházela v úvahu Smrčka uvedl, že sám o místo v představenstvu Orca rozhodně usilovat nehodlá. „Určitě nemám já osobně ambice v tomto směru, jsme ale ve spojení s několika odborníky, se kterými stále jednáme,“ řekl Smrčka. SOS Orco podle jeho slov hodlá podporovat kandidaturu Igora Kocmánka, který je předběžně ochoten ji přijmout. Dále spolupracuje s Jamesem Woolfem, známým obchodníkem s realitami a manažerem.


Váš názor
 • Plné moce
  17.6.2009 21:35

  Od pěti akcionářů před minulou valnou hromadou jsem mohl dostat plné moce. Nikdo je neoslovil od sos Orco, takže nerozumím tomu jak sos Orco komunikuje s malými akcionáři. Těch čtrnást prct bude asi dopočet do sta procent po součtu akcionářů, kterým nastala oznamovací povinnost. Dále nerozumím tomu, že měla prosperita dle HN nedávno 9 prct, a naposledy v HN něco přes dvě procenta. Jednou tam byl Burda s cca2.66, pak po měsíci ne, pak naposledy zase ano. Víte, děda byl ekonomický redaktor od padesátých let, říká se mu Železný dědek, zasvěcení žurnalisti ví. Proto mi přijde dost nezodpovědný, tento nový druh žurnalistiky. Vždyť přeci po Vás chceme jakožto čtenáři důvěryhodnost,ne přezkoumávat pravdivost ne povrchnost a překopírovávání tabulek s chybami. Co se týče pana Smrčky, má na ramenou frčky :))
  Bondy
 • Už 2x můj příspěvek kluci z Patrie vymazali
  17.6.2009 17:18

  Proč asi? Protože Patrii vytýkám, kolik prostoru poskytuje jakémusi sdružení osob okolo jakýchsi realitních "šikulů". Celé to zavání obchodem pro úzkou skupinu lidí, na kterém se Patrie "ekonomicky" podílí. Asi založíme sdružení akcionářů SOS AAA a SOS NWR, na jejichž emisi se Patria podepsala a které vyklesaly podobně. Každopádně zdůrazňuji, že likvidace trvá roky, je nekontrolovatelná a nakonec bude prohláše konkurs, pokud se dostane k lizu skupina okolo SOS ORCO. Výměna šmejda Otta lidmi okolo Prosperity, SOS ORCO a pod. je vyhánění čerta ďáblem. Těmhle novým odborníkům by slušela dozorčí funkce ve společnosti, tím by akcionářům prospěli. Převzetí kormidla vede k záhubě ORCA. d;-))
  kompi
  • Re: Už 2x můj příspěvek kluci z Patrie vymazali
   17.6.2009 17:40

   Dobrý den, za smazáním Vašich názorů prosím nehledejte nic hlubšího než, že byly položeny v rámci online rozhovoru, tedy na místě určeném výhradně pro otázky, nikoliv pro komentáře. Jinak, v rámci mezí slušnosti, do názorů našich uživatelů rozhodně nezasahujeme.
   Patria Online
   • Dík za odpověď
    17.6.2009 17:50

    Jj, bylo by mi to líto, tak asi ing. Smrčka na tu mou otázku nedokázal (neměl odvahu) odpovídat. K dnešnímu dni není SOS ORCO vedeno v seznamu akcionářů, kteří by měli právo hlasovat na VH ORCO v červenci 2009. A to ani na oficielních stránkách www.orcogroup.com, ani na borsorama. Celý ten tlak SOS ORCO je tak trochu špinavý, stejně jako triky Otta and Company. Své k svému. d;-))
    kompi
Aktuální komentáře
21.10.2017
12:44Daily Mail: Proč selhávají moderní vztahy? Čekáme od nich moc
8:36Volby ONLINE: ANO má 78 mandátů, těsně prošla TOP09 i STAN
8:33Víkendář: Akcie rostou díky Trumpovi. Kvůli komu se trh propadne?
20.10.2017
22:03Páteční Wall Street: Nové rekordy indexů a neuvěřitelný obrat na GE
19:11Perly týdne: Norská daň z Tesly, kvantový Google a země stočených tachometrů
17:33Praha po dvou dnech opět roste, pomohla Erste a O2
17:31Summary: Zděšení z GE, rozpaky nad Daimlerem, ale i nadšení z Volva
17:09Nejhorší důvod pro NEpřijetí eura
16:49Týden technicky: Koruna stále sílí a EURUSD hledá směr
16:29Koruna před víkendem přece jen nasbírala pár halířů k dobru  
15:42Volby pátek ONLINE: Jaké Češi rozdají karty nové Sněmovně a cestě ke vládě?
15:27Špatné výsledky GE (-7 %): Propadly se hlavně energetické divize
14:40UNICAPITAL ENERGY a.s.,: Oznámení o výplatě výnosu Dluhopisů
14:39Tomáš Sýkora: Volby jsou důležité pro ČEZ a popoženou růst sazeb. Co koruna? (video)
13:25Mimořádná jízda trhů a globální ekonomiky pokračuje
12:25Výsledky Volva suverénně předčily odhady a akcie rostou na historický vrchol (komentář analytika)  
12:23UNICAPITAL ENERGY a.s.,: Oznámení o výplatě výnosu Dluhopisů
12:06UNICAPITAL ENERGY a.s., Pololetní zpráva UNICAPITAL ENERGY a.s., 2017
11:35UNICAPITAL Invest I a.s.: Pololetní zpráva UNICAPITAL Invest I a.s. 2017
10:47Silicon Valley navrhuje vznik nové revoluční burzy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data