Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orco: Americká Colony Capital získá až 30 procent akcií, firma navýší kapitál až o 140 mil. EUR

Orco: Americká Colony Capital získá až 30 procent akcií, firma navýší kapitál až o 140 mil. EUR

23.6.2009 13:22
Autor: ČTK

Článek byl doplněn:

Paříž (ČTK) - Americká investiční společnost Colony Capital se dohodla na získání práv na úpis akcií realitní firmy Orco Property Group v hodnotě kolem 80 milionů eur (zhruba dvě miliardy Kč). Podíl investora v Orku by neměl překročit 30 procent. Orco to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Orco patří k největším developerským společnostem v Česku, od března je v půlročním režimu soudní ochrany před věřiteli. 

Šéf Orka Jean-Francois Ott dnes uvedl, že firma by v rámci navýšení kapitálu mohla od společnosti Colony a stávajících akcionářů celkově získat až 140 milionů eur (zhruba 3,6 miliardy korun).

Předběžné informace z konce dubna hovořily o tom, že by Colony do Orka investovala 25 milionů eur. Dalších 140 milionů eur by podle původních informací investor poskytl ke konci soudní ochrany Orka před věřiteli, tedy nejdříve v září. Dluhy Orka se pohybují kolem 1,6 miliardy eur.

Nová dohoda, kterou ještě musí schválit mimořádná valná hromada 8. července v Lucembursku, umožní Colony Capital získat prostřednictvím firmy ColOG akcie Orka za sedm eur (182 Kč) za kus. Cena akcií na burze se přitom nyní pohybuje kolem 160 Kč. Dnes dopoledne akcie Orka po zprávě o navýšení kapitálu zpevnily téměř o dvě procenta na 161,76 koruny. 

Podmínkou dohody je rovněž úspěšná restrukturalizace dluhu v rámci soudní ochrany. Všichni současní akcionáři Orka dostanou možnost podílet se na navýšení kapitálu při stejné ceně v rozsahu odpovídajícím jejich současným podílům.
 
Colony je soukromá mezinárodní investiční společnost, která se zaměřuje na investice do realitního sektoru, přičemž používá oportunistický přístup, tedy vyhledávání investičních příležitostí v době poklesu cen na trhu. Od roku 1991 uskutečnila investice za více než 39 miliard dolarů (přes 730 miliard Kč).

Akcie Orka se obchodují na pražské, varšavské, budapešťské a pařížské burze. Loni se firma propadla do ztráty 390,56 milionu eur, zatímco v roce 2007 měla čistý zisk 87,5 milionu eur.

V Praze Orco v současnosti staví například kancelářskou budovu ve Vysočanech, pokračuje ve výstavbě několika stovek bytů v Hostivaři, Nových Dvorech, v metropoli zrekonstruovalo i řadu činžovních domů například na Vinohradech. Z dalších tuzemských měst plánuje Orco výstavbu téměř stovky bytů v Kolíně, celkem přes 400 bytů má postavit v Brně, více než 300 bytových jednotek by mělo vyrůst v Hradci Králové. Ve Špindlerově Mlýně staví téměř 100 horských apartmánů. Ze zahraničních projektů v portfoliu skupiny patří mezi nejvýznamnější kancelářský a bytový soubor GSG v Berlíně a logistický komplex Molcom v Moskvě.

Největším plánovaným projektem firmy je výstavba kancelářského, bytového a obchodního komplexu v pražských Bubnech za více než 70 miliard korun.


Váš názor
 • Orco vždycky bylo a je ultratunel
  24.6.2009 0:41

  tak co tady brečíte? Myslím, že jakékoli výpočty nemají smysl, dokud je tam Ottova klika. Nikdy bych si tyhle akcie nekoupil.
  Blekota
 • Návrh
  23.6.2009 13:35

  Šéf Orca by se mohl nechat dát v Praze vyšetřit (za 30 Kč), protože ani on sám snad nemůže věřit tomu, že tolik peněz ve skutečnosti získá.
  oh171
 • Pro poučeného laika
  23.6.2009 9:39

  Přesně tak jak píšeš. Vzpomíná si ještě někdo, jak podobnou operací vystrnadili Koženého z KB, který tam měl do té doby 20% a neměl na úpis. Kdopak to asi zjistil, že nemá na úpis? Třeba zrovna ten, který byl naprdlej, že v rámci PVT zase vidí do karet Kožený ostatním. A co na to Ježek?? Ten se skutečně při interpelaci na UK lek. A co Tleskač?? Zítra má svátek :)
  Bondy
 • Opravdu 30%?
  23.6.2009 9:18

  Vím, že je to zpráva převzatá z ČTK, ale opravdu Colony získá jen 30 %? Prostým selským výpočtem docházím k tomu, že by to mělo být spíš něco přes 50 %, jelikož nyní má ORCO celkově cca 11 milionů akcií. Pokud Vydělím 80 milionů eur 7 eury, tak mi vychází, že získá právo upsat zhruba 11,43 milionů nových akcií, takže by mohl mít cca 51 %. I když možná bude v novém úpisu možnost i pro stávající akcionáře upsat nové akcie v poměru 1:1, a to bychom se pak dostali k zhruba podílu Colony ve výši 33 % (to však pouze v ideálním případě, kdy by všichni stávající akcionáři využili úpisu). Ale možná mě někdo opraví a řekne, jak to vlastně je. Každopádně ať to bude 30 nebo 50 %, Colony pak bude vzhledem k roztříštěné akcionářské struktuře Orco ovládat.
  pouceny laik
  • Re: Opravdu 30%?
   23.6.2009 9:21

   Aha, tak jsem slepý. V textu je zmínka o úpisu stávajících akcionářů přsně v duchu mých úvah. Takže 33% v ideálním případě, ve skutečnosti určitě víc.
   pouceny laik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba