Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Vláda tlačí na ČEZ, aby vyplatil zvláštní dividendu

WSJ: Vláda tlačí na ČEZ, aby vyplatil zvláštní dividendu

23.6.2009 16:52

Energetická společnost ČEZ podle deníku Wall Street Journal (WSJ) čelí tlaku vlády, aby vyplatila část svého rekordního zisku za minulý rok v podobě zvláštní dividendy. Vláda by tyto prostředky mohla použít na „zalátání děr“ ve státním rozpočtu, jež není schopna pokrýt z příjmů z daní, neboť objem vybraných prostředků je vzhledem recesí nižší.

Mezi těmi, kdo navrhují, aby došlo k výplatě zvláštní dividendu, patří i současný ministr dopravy Gustav Slamečka, který by takto získané prostředky rád použil k financování projektů výstavby dálnic a pražského okruhu, na něž mu rozpočtu pro letošní a příští rok chybí 13 miliard korun. Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka potvrdil, že požadavek výplaty zvláštní dividendy ČEZu je zvažovanou možností, uvedl však, že o něm ministři debatují pouze neformálně, v zákulisních jednáních.
 
Ministerstvo dopravy již delší dobu upozorňuje, že klíčové dopravní projekty jsou v ohrožení. Zpomalení se nevyhne třeba obchvatu Prahy, rychlostní komunikaci R7 nebo dostavbě dálnice D3 a D11.

Další možností vlády, jak financovat svůj rozpočtový schodek je podle WSJ emise státních dluhopisů nebo prodej podílu ve společnosti ČEZ. Návrh prodeje podílu v českém energetickém gigantu se však mezi politiky nesetkal s výraznou podporou. Ministr financí Eduard Janota se nechal slyšet, že dokončení dálnice D47 na Polsko ohroženo není. K jejímu financování použije vláda v příštích dvou letech 20 miliard, které hodlá získat právě z prodeje státních dluhopisů. Prozatím však neuvedl, jakým způsobem by měly být financovány zbývající projekty.

Podle analytiků by výplata zvláštní dividendy ze zisku z minulého roku neměla být pro ČEZ problémem, jelikož společnost má poměrně silnou rozvahu a malé závazky a mohla by tak případně bez větších problémů získat i případný úvěr. I přesto, že by rozhodnutí o výplatě extra dividendy bylo pro cenu akcie pozitivní, někteří analytici tvrdí, že by to pro ČEZ znamenalo mírné oslabení schopnosti dalších zahraničních akvizic a zároveň zmiňují, že investoři neradi vidí, když se vláda vměšuje do záležitostí společnosti.

(Zdroj: Wall Street Journal, ČT)


Váš názor
  • Konečně něco rozumného
    23.6.2009 17:32

    Alespoň se postaví další kus dálnic
    Charly
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data