Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ se dohodl na koupi cca 49% podílu v Pražské teplárenské

ČEZ se dohodl na koupi cca 49% podílu v Pražské teplárenské

1.7.2009 8:44
Autor: 

Energetická společnost ČEZ (833,5 CZK, -0,79%) se dohodla na koupi cca 49% podílu v Pražské teplárenské s jeho novým vlastníkem, skupinou J&T. Ta jej získala ve spolupráci se společností Dalkia v rámci nákupu českých aktiv společnosti International Power.

Nákup podílu ve výši 48,67 % bude dokončen v následujících měsících. Detaily transakce nebudou zveřejněny.

ČEZ se o podíl v Pražské teplárenské zajímal v souvislosti s připravovanou paroplynovou elektrárnu v Mělníce, která v budoucnu zabezpečí i dodávku tepla pro Prahu.

ČEZ se vzhledem ke svému postavení na trhu s elektřinou v České republice nemohl samostatně zajímat o veškerá aktiva International Power v České republice, která se jejich vlastník rozhodl prodat jako celek. ČEZ se tedy o koupi minoritního podílu v Pražské teplárenské rozhodl jednat se subjektem, skupinou J&T, který tato aktiva získá.

Podnikatelský záměr na novou 800 MW paroplynovou elektrárnu v lokalitě Mělník schválilo vedení ČEZ na konci dubna. Záměrem tohoto projektu je vybudovat elektrárnu, která bude připravena v blízké budoucnosti i nahradit výkon dožívajících uhelných zdrojů v této lokalitě. Stávající bloky budou postupně odstavovány v období po roce 2015.

Lokalita je velmi vhodná pro výstavbu paroplynového zdroje, protože disponuje veškerou potřebnou infrastrukturou, včetně možnosti připojení na plynovou soustavu. Plynové elektrárny mají významně nižší emise oxidů síry, dusíku i prachu oproti uhelným elektrárnám. Nižší jsou i emise CO2. Tím dojde k výraznému snížení emisí v celém Středočeském kraji. V tuto chvíli ČEZ provozuje v lokalitě 3 uhelné bloky, dva o výkonu 110 MW a jeden o výkonu 500 MW. Společnost Energotrans (100% vlastněna Pražskou teplárenskou) ve stejné lokalitě provozuje uhelné bloky s celkovým výkonem 352 MW.

Nový zdroj nabízí mnohem větší flexibilitu výroby elektřiny než uhelné elektrárny. Paroplynová elektrárna bude schopna pracovat ve všech režimech – špičková, pološpičková i v základním zatížení a bude rovněž velmi vhodná pro dodávku cenově výhodného tepla pro Prahu a Mělník, poté co dožijí stávající uhelné zdroje, které momentálně dodávku tepla zajišťují.

Pražská teplárenská a.s. je největším výrobcem a distributorem tepla v Praze. Zásobuje zhruba 265 000 domácností, řadu průmyslových podniků a administrativních budov i nákupních center. Prostřednictvím své dceřiné společnosti Energotrans provozuje hnědouhelnou elektrárnu Mělník I. o instalovaném výkonu 352 MW.

(Zdroj: Tisková informace ČEZ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data