Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sezóna začala dobře... denní přehled Trhy, data, výsledky

Sezóna začala dobře... denní přehled Trhy, data, výsledky

08.10.2009 17:57
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
Míra nezaměstnanosti v září podle očekávání stoupla na 8,6 %. Nárůst nezaměstnanosti zmírnily pozitivní sezónní efekty. Na růstovém trendu se ale nic nemění. V prvním kvartále příštího roku se číslo může dostat až k 10 procentům.

Státní dluh se ke konci 3Q zvýšil na 1 168 mld. z 1 137 mld. ve 2Q. Za posledních 12 měsíců dluh stoupl téměř o čtvrt bilionu korun. Celkový dluh vládního sektoru se letos patrně zvýší na 36 % HDP z loňských 30 % HDP.

Evropa:
Průmyslová produkce v Německu v srpnu stoupla o 1,7 % a naplnila očekávání. V předchozím měsíci naopak výroba klesla o 1,1 %. V meziročním srovnání je objem produkce o 16,8 % nižší.

Evropská centrální banka úrokové sazby nezměnila a prezident ECB Jean-Claude Trichet naznačil, že v nejbližší době se v eurozóně se sazbami hýbat nebude. Bank of England také ponechala úrokové sazby beze změny, stejně jako program nákupu aktiv za 175 miliard liber.

Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg společnost Vivendi pravděpodobně vycouvá z koupě brazilského telefonního operátora GVT. Důvodem je konkurenční nabídka od společnosti Telefonica ve výši 3,7 mld. USD v hotovosti oproti 3 mld., které nabídla Vivendi.

USA:
Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti klesl z 554 k na 521 k (odhad: 540 k). Celkový počet vyplácených dávek se snížil z 6112 k na 6040 k (odhad: 6105 k).

Podle průzkumu agentury Bloomberg by měly velké americké banky za 3Q09 oznámit rekordní meziroční nárůsty zisků. Například od JP Morgan se v průměru očekává čtyřnásobný zisk na úrovni 2,05 mld. USD, od Goldman Sachs pak trojnásobný na úrovni 2,3 mld. USD. Naproti tomu se předpokládá, že Citigroup oznámí už 6. ztrátový kvartál z posledních 8.

Společnost Alcoa odstartovala výsledkovou sezónu čísly, která výrazně předčila odhady analytiků zejména díky lepším než očekávaným tržbám a vyšší úspoře nákladů. Společnost dosáhla tržeb ve výši 4,6 mld. USD oproti očekávaným 4,5 mld. USD. Čistý zisk na akcii bez jednorázových položek činil 4 centy oproti očekávané ztrátě 9 centů. Akcie jsou aktuálně přibližně 3 % v plusu.

Společnost PepsiCo dosáhla v 3Q09 čistého zisku 1,72 mld. USD oproti 1,58 mld. USD před rokem. Bez jednorázových položek byl EPS na úrovni 1,08 USD, zatímco analytici v průměru očekávali 1,03 USD. Za dobrým výsledkem stojí vyšší tržby v zahraničí a nižší náklady. Společnost očekává pro fiskální rok 2010 11-13procentní růst EPS. Akcie dnes přesto oslabují.


Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na devizových trzích a přehled očekávaných událostí následujícího dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.07.2026
9:13Víkendář: AI má jiný investiční cyklus, než předchozí technologie
04.07.2026
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Nárůst inflace i fiskální podpory  
9:22Víkendář: Umělá inteligence jde zatím jen po povrchu, neměla by vést k výraznému růstu nezaměstnanosti
03.07.2026
17:18Od Východoindických společností až po SpaceX „umožňující multiplanetární život“
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data