Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měnové války a všichni bližní žebráci

Měnové války a všichni bližní žebráci

21.10.2009 17:38

Díky oddlužování soukromého sektoru a slabému trhu práce nebude pravděpodobně privátní poptávka v mnoha zemích OECD po dlouhou dobu hnacím motorem ekonomik. S omezenými možnostmi fiskální a monetární stimulace to znamená, že země OECD budou muset přejít na exportem tažený ekonomický model, pokud se chtějí alespoň přiblížit předkrizovým růstovým úrovním. Jinak řečeno – svět by musel být plný zemí jako je Německo, či Japonsko.

Všichni samozřejmě ale nemohou být čistými exportéry, nadějí pro západní ekonomiky by tak byl zejména export do rozvíjejících se ekonomik. Tedy do ekonomik, které jsou sami již dlouho exportně zaměřené. U nich ale můžeme nanejvýš věřit, že nahradí část svých exportů domácí spotřebou. Že by ale v dohledné době úplně překlopily svůj ekonomický model spadá do kategorie fikce. Nejhůře na tom tak budou západní ekonomiky, které doposud spoléhaly na svou poptávku – příkladem může být Velká Británie, Francie, Španělsko, Itálie a samozřejmě Spojené státy.

Pokud se na problém nyní podíváme z perspektivy korporátní, konkurovat se dá na základě čtyř faktorů – samotných produktů, ceny, distribuce a marketingu. Shrňme vše mimo cenu pod šířeji vnímaný pojem kvalita. Nadějí těch zemí, které chtějí zvýšit své exporty, tak je to, že najednou přijdou na globální trh s produkty (i) výjimečné kvality, či (ii) výjimečné ceny (respektive zajímavého poměru obou). První bod je nereálný – na získání podobné výhody se pracuje léta, či desetiletí a platí to jak v případě firem, tak v případě celých ekonomik (které netvoří nic jiného, než tyto firmy). Nezbude tedy než soutěžit cenou. Dovolím si tvrdit, že dlouhá léta nákladového tlaku čínské a obecně asijské konkurence již do značné míry eliminovala nadměrné marže firem po celém světě ve většině odvětví vystavených globálnímu obchodu. Zbytek vyčistila krize. Snižování cen v lokálních měnách tak zřejmě nebude průchodné. Zbývá tedy jen o kurz upravená cena.

Neměli bychom tedy být překvapeni, pokud v budoucnu u hlavních ekonomicko-měnových bloků (USA, eurozóna, UK, Japonsko, Čína) uvidíme pokusy znehodnotit svou měnu relativně k ostatním. Forma tohoto kroku může být různě maskována – například do poslední chvíle protahovaný nástup k exitu z monetárního uvolnění, či fiskální stimulace. Oslabení může také v době nulových inflačních tlaků bráno jako příjemný doprovodný jev stimulace. Nezapomínejme ale na to, že pokud se všichni snaží o ožebračení bližního svého, mohou se všichni stát žebráky.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • supr..
  22.10.2009 13:45

  neuvěřitelně výstižmé, dávno probíhající jev, doufám si tvrdit v horisontu nějakých pěti sedmi let obrovský problém na dnes již polofunkčním modelu globálního trhu..ještě se budeme divit,co je možné a nemožné..
  traktor
 •  
  22.10.2009 13:06

  Velice výstižné, absolutně souhlasím s každým slovem. Možná by to stálo za to odeslat ihned do parlamentu, senátu a všem spolupracujícím "mafijím". I když nevěřím, že by se tím někdo zajímal, natož aby to pochopil a už vůbec ne, aby něco změnil... Vždyť už jsne se ráno dověděli, že opět za státních 14 miliard daňových poplatníků si uděláme předvolební kampaň a budeme slibovat a slibovat a slibovat a po nás potopa a potopa a potopa.... Doporučuji všem znovu pročíst knihu prof.Zeleného - Neučte se z vlastních chyb - aneb Pohlednice z druhého břehu... Standa - bílá vrána
  Standa
 • dobrý článek
  22.10.2009 9:14

  .....že země OECD budou muset přejít na exportem tažený ekonomický model.....Nezapomínejme ale na to, že pokud se všichni snaží o ožebračení bližního svého, mohou se všichni stát žebráky...... Toto jsou dva velmi výstižné citáty, které by si měla uvědomit především vláda. Od revoluce se totiž úmyslně likviduje český export, ryze české exportní produkty postupně nenávratně mizí z trhu.Jejich vyjmenování by zabralo celé dopoledne.Pobídky se dávají zahraničním montovnám, které kromě toho, že neplatí daně, také odvedou schopnější zaměstnance českým firmám.Dále si zde perou svoje peníze, aby nemuseli platit daně i ve své zemi. Nám to ve statistikách dává nějaký fiktivní výsledek, kterým se naše vládnoucí garnitury chvástají světu.Po deseti letech se montovny stěhují dál na východ, mezitím ale české firmy krachují a mizí z trhu. Celá naše politika od ČSSD k ODS je primitivní, stupidní, likvidační. Stát je největší nepřítel člověka. Naše ekonomika je v současné době opravdu založená na ,,ožebračení bližního svého. Tudíž se staneme opravdu všichni žebráky.
  oradapoisson
  • Re: dobrý článek
   23.10.2009 10:49

   Souhlas, ale jestli bychom si neměli místo nářků uvědomit i nějaké pozitivní efekty, když už se to u nás tak schrulo (taky bych to bývala viděla raději jinak). Nebyla ovšem jedním ze zásadních faktorů likvidace české exportní výroby právě devalvace koruny (na tzv. černý kurz ;-) 1992/3 podle rady MMF, kdy si pak cizácké firmy mohly koupit za hubičku naše podniky, zrušit je (eventuelně odvést právě zmodernizované zařízení) a bohatě využívat pouze jejich za léta vybudované distribuční sítě k zvýšení exportní kapacity svých nebo spřátelených podniků? Místo sebemrskačství bychom měli imho raději chválit a podporovat zpětné přebírání firem českým kapitálem, oceňovat, že se mladí mohou v cizích firmách něčemu přiučit, více v médiích uvádět úspěšné české firmy (i střední velikosti), vytvářet prostotor pro lidi, kteří se budou se zkušenostmi z 'vandru' vracet zpět třeba z VB (budou-li - vzhledem ke kurzu Ł mít možnost uspořit aspoň na zpáteční letenku ;-) České výrobky se pak budou propagovat samy - když si uvědomíme odpor ke všemu made in China...
   Kalka.
   • vidím to jinak
    26.10.2009 8:44

    nastavený kurz v roce 1992 byl v pořádku. Kurz byl to jediné, co umožnilo českým firmám vyvážet svoje nedokonalé technicky zastaralé výrobky.Tento kurz měl zůstat a nemělo se s mím hýbat. Problém měla vyřešit postupně inflace. Ty podniky, které by ještě v té době byly schopné existence by to přežily, modernizovaly se.To ale nebylo možné protože tomu neodpovídaly daňové zákony a všechny státní byrokratické překážky v té době. Dylo to doslova období ,,HONU NA PODNIKATELE,, Další problém byly tzv. ,,česká nenasytnost státních úředníků,, ty podniky by si cizáci nekupovaly za hubičku, pokud by jsme je jim neprodali my sami. I kdyby byl hypoteticky kurz koruny k marce 1 : 40 tak by to nedávalo nikomu důvod, aby prodal svojí firmu. Stát nedal českým firmám podmínky k podnikání. Tak teď za to zaplatíme svoji daň. Stát pouze bere a bere potom to rozděluje určitému ,,, gangu,,, rodin a firem.Kdo je dnes spřažen se státními dotacemi, ten prosperuje. Chtěl bych vidět tyto firmy, jak by vypadaly, kdyby se jim utáhly kohouty. Za všechno si můžeme sami. Žádný cizinec nenese na ničem vinu.
    oradapoisson
 • Fajn článek
  22.10.2009 8:54

  Velmi pěkný článek, zastávám stejný názor.
  Laďa
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data