Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Manažeři ČEZu využili opcí na nákup akcií, zisky jdou do milionů

Manažeři ČEZu využili opcí na nákup akcií, zisky jdou do milionů

22.10.2009 10:43

Růst cen akcií energetické společnosti ČEZ o 13 % od začátku roku přiměl některé manažery firmy k využití opčního program, vyplývá to z informací o manažerských obchodech, které zveřejňuje Česká národní banka. Opce dostávají manažeři ČEZ jako bonus ke svému platu a umožňují jim nákup akcií společnosti. Například šéf útvaru fúzí a akvizic Vladimír Schmalz minulý týden koupil 50 tisíc kusů akcií při ceně 234,5 koruny za akcii, při současném tržním ocenění na hladině 900 korun přitom akcie mají hodnotu 45 milionů. Schmalz však zatím k realizaci zisku 33,3 milionu korun nepřistoupil a zřejmě tak spekuluje na další růst akcií ČEZu.
 
Cestu okamžitého vybrání zisku z nabytých opcí naopak zvolili jiní čelní přestavitelé skupiny ČEZ. Například šéf útvaru rozvoj transakce Jiří Feist za stejnou opční cenu jako Schmalz nakoupil 35 tisíc akcií a dvacet tisíc z nich prodal po 907 korunách. Čistý výnos z prodeje části akcií získaných v rámci opčního programu ČEZu tak Feistovi přinesl asi 13,5 milionu korun. Také výkonný ředitel ČEZu Daniel Beneš uplatnil svou opci na nákup 75 tisíc kusů akcií za cenu 594 korun, aby akcie prodal při ceně 903 korun a získal tak 23,2 milionu korun.

„Uplatnění opčního programu je osobním rozhodnutím manažerů. společnost ČEZ je nebude komentovat,“ sdělila deníku E15 k tomuto tématu mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.

Opční program firmy se po vlně veřejné kritiky loni v květnu měnil. Aktuálně má předseda představenstva společnosti ročně nárok na 150 tisíc opcí, první místopředseda 100 tisíc opcí , druhý místopředseda 70 tisíc opcí a na člena představenstva připadá 60 tisíc opcí na nákup akcií ČEZu. Pro další vybrané manažery se roční příděly opcí pohybují od deseti tisíc do padesáti tisíc akcií. Letos v červenci bylo do opčního programu zařazeno několik nových jmen: Kamil Čermák, šéf ČEZ ICT Sevices, šéf útvaru řízení rizik Jan Klaus, zmíněný Jiří Feist – všichni s ročním nárokem na 10 tisíc opcí, informuje E15.

Akcie získané v rámci opčního programu mohou vrcholní představitelé nejdříve po dvou letech. Pravidla opčního programu stanovují strike cenu opce dle květnového průměru cen akcií ČEZu.

(Zdroj: ČNB, E15)


Váš názor
 •  
  22.10.2009 11:33

  Jen pro upresneni. Sefem risk managementu v CEZ neni Jan Klas, ale Jan Klaus - tj. syn pana prezidenta Klause. CEZ vi, jak prosazovat sve zajmy prostrednictvim tahani za politicke nitky
  pierre
  •  
   22.10.2009 11:38

   Nepřesnost ve jméně jsme opravili, děkujeme za upozornění.
   Patria Online
 • Další génius Patrie
  22.10.2009 10:55

  "Schmalz však ... zřejmě spekuluje na další růst akcií ČEZu." To by si ty opce nechal a počkal by s konverzí, že jo. Když však opce použil, nyní pochopitelně akcie začne prodávat. Což by asi měli následovat alespoň slabší akcionáři.
  Dan
  • Re: Další génius Patrie
   22.10.2009 13:39

   6m test, nic víc
   greenhorn
  • Re: Další génius Patrie
   22.10.2009 11:27

   Opce je jen právo na nákup.Taky je někdy lepší mít akcie a prodat je později. Všelico se múže stát.Vlastník v rukou politiků je dost nečitatelný.Pokud manažer koupí na základě opce a následně prodá musí zdanit zisk.Pokud si akcie ponechá víc jak půl roku pak kromě avizovaného předpokládaného profitu z růstu ceny má ještě daně k dobru - nahlas uvažuji.
   jarom
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC