Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Philip Morris Int. zvyšuje odhad celoročního zisku a kvartální dividendu. V ČR má již přes polovinu trhu

Philip Morris Int. zvyšuje odhad celoročního zisku a kvartální dividendu. V ČR má již přes polovinu trhu

22.10.2009 13:24
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Text byl doplněn: Tabákový koncern Philip Morris International, jehož součástí je tuzemský Philip Morris ČR, dosáhl ve třetím čtvrtletí roku zisku na akcii ve výši 93 centů a překonal očekávání trhu. PM uvádí, že bez vlivu měnových změn by zisk na akcii byl vyšší o 8,9 %. Firma zvyšuje odhad celoročního zisku na 3,20 až 3,25 USD z 3,10 až 3,20 USD, očištěného zisku o jednorázové položky pak na rozmezí 3,24 až 3,29 dolaru na akcii při očekávání trhu na úrovni 3,25 USD. V absolutním vyjádření čistý zisk poklesl meziročně o 14 procent na 1,8 miliardy dolarů z 2,08 miliardy (1,01 USD/akcie) ve 3Q roku 2008.

Tržby společnosti se ve třetím čtvrtletí roku snížily meziročně o 5,3 procenta na 6,6 miliardy dolarů, když je negativně ovlivnil měnový vývoj v rozsahu 846 milionů dolarů. Bez tohoto vlivu by růst tržeb meziročně dosáhl 6,9 %. Bez vlivu měnových pohybů a akvizic pak růst tržeb dosahuje 4,1 %.

Provozní zisk klesl o 1,4 procenta na 2,9 miliardy dolarů s negativním měnovým dopadem v rozsahu 449 mil. USD. Po vyloučení měnových efektů a vlivů akvizic by meziroční nárůst provozního zisku činil 11,1 procenta.

V Evropě tržby společnosti klesly o 9,8 procenta na 2,4 miliardy dolarů, po vyloučení vlivu měny v rozsahu 304 mil. USD by tržby vykázaly 1,1% růst. Srovnání však zahrnuje pohyby na českém trhu, kde s počátkem roku 2008 došlo k výrazným výkyvům v zásobách v souvislosti s růstem daně v lednu 2008.

Celkový cigaretový trh EU podle Philip Morris letos klesl o 1,6 procenta, zejména kvůli zvyšování uvalené daně v lednu 2009 ve Španělsku, což se projevilo v poklesu tamního trhu o 10,2 procenta.

Tuzemský trh v ČR meziročně vzrostl podle zprávy Philips Morris Intl. o 10,3 procenta. Po očištění o vývoj v úvodu roku 2008 by však meziroční pokles trhu dosáhl 10,8 procenta. Pokud se tato změna promítne do čísel o poklesu celkového trhu v EU, místo 1,6 % by dosahoval 2,3 procenta.

Tržní podíl na tuzemském trhu se podle dat PM zvýšil o odhadovaných 3,6 procenta na celkových 50,5 procenta v porovnání s poklesem podílu firmy na evropském trhu o 0,2 na celkových 38,9 procenta.

Kvartální dividendu za třetí čtvrtletí firma zvyšuje o 7,4 procenta na 0,54 USD, což představuje anualizovaných 2,32 USD. V průběhu 3Q09 Philip Morris Int. vynaložil 1,5 miliardy dolarů na zpětný nákup 31,5 milionu běžných akcií společnosti. Od května 2008 pak firma v rámci svého plánu na tyto účely vynaložila 9,6 mld. USD na 209,6 milionu akcií.

(Zdroj: Philip Morris International, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.02.2026
14:58Z okraje do mainstreamu: Katastrofické dluhopisy nejspíš zažijí další rekordní rok
10:03Víkendář: Nezamýšlené důsledky amerických cel
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data