Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol: Čistý zisk ve 3Q bude nad úrovní předchozích čtvrtletí, zaznamenává růst marží

Unipetrol: Čistý zisk ve 3Q bude nad úrovní předchozích čtvrtletí, zaznamenává růst marží

23.10.2009 9:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Text byl doplněn: Unipetrol (137,19 CZK, -0,59%) dnes zveřejnil odhady výsledků za třetí čtvrtletí roku 2009. Nad úrovní prvních dvou čtvrtletí roku firma očekává EBIT za třetí čtvrtletí roku s tím, k výsledku příznivě přispělo zlepšení podmínek na trzích s ropou a Unipetrol zaznamenal i ve 3Q pokračující zlepšování marží. Poptávka vzrostla meziročně o 5 %, ceny surové ropy se mezičtvrtletně zvýšily o 15 %, v meziročním srovnání ale dosahovala nad úroveň 60 % loňské cenové hladiny. Dopady ekonomické recese společnost dle svého prohlášení pociťuje ve třetím čtvrtletí již slaběji, než jak se projevily její dopady do předchozích kvartálů.

Rafinační marži ve 3Q09 Unipetrol odhaduje na 1,31 USD/b., což je oproti druhém čtvrtletí roku růst o 2 % (ve 2Q 1,28 USD/b.), v meziročním srovnání však pokles o 79 procent. Petrochemickou marži z olefinů firma za 3Q09 odhaduje na úrovni 267 EUR/t., mezikvartálně o 47 % výše (ve 2Q09 183 EUR/t.) a meziročně o 25 % níže. Petrochemickou marži z polyolefinů firma vidí na úrovni 256 EUR/t., o 6 procent nad úrovní druhého čtvrtletí (242 EUR/t.) a meziročně o 5 procent níže.

“Představenstvo Unipetrolu odhaduje, že vykázaný EBIT skupiny Unipetrol bude za třetí čtvrtletí 2009 pravděpodobně lepší než EBIT vykázaný skupinou Unipetrol za druhé čtvrtletí 2009 a stejně tak za prvé čtvrtletí 2009. Nárůst cen surové ropy a jejich derivátů v průběhu druhého čtvrtletí 2009 měl pozitivní vliv na výsledek skupiny Unipetrol. Pozitivní vývoj směnného kurzu eura vůči dolaru v druhém čtvrtletí 2009 byl kompenzován posilováním české koruny," ," uvádí představenstvo Unipetrolu v komentáři k odhadovaným výsledkům.

Výsledky hospodaření by Unipetrol měl zveřejnit v pátek 13. listopadu.

Jednotlivé segmenty:

Rafinérie

Hlavními faktory, které ovlivnily mezičtvrtletně výkonnost tohoto segmentu v třetím čtvrtletí 2009, byly: 40% nárůst objemu zpracované ropy (pozitivní), snižování rozdílu mezi cenou ropy Brent a Ural o 51% (negativní), o 9% silnější kurz české koruny vůči dolaru (negativní), relativně nezměněná nízká rafinérská marže s neustále nepříznivou situací především u středně těžkých produktů (negativní) a nadále nízká poptávka po palivech i když třetí čtvrtletí je sezónně obvykle silnější (negativní).


Petrochemie

Hlavními faktory, které ovlivnily mezičtvrtletně výkonnost petrochemického segmentu v třetím čtvrtletí 2009, byly: marginálně lepší poptávka o 2% (pozitivní), absence příležitostních vývozů polyolefinů do Asie (negativní), neplánovaná týdenní odstávka etylénové jednotky z technických důvodů v jednotce polypropylénu mající vliv i na výrobu v jednotkách polyetylénu (negativní), rostoucí ceny produktů vedoucí k lepším maržím jak u olefinů, tak i polyolefinů v průběhu celého třetího čtvrtletí o 47%, resp. 6% (pozitivní).


Maloobchodní prodej

Hlavními faktory, které ovlivnily výkonnost maloobchodního segmentu v třetím čtvrtletí 2009, byly: jednotkové marže prodloužily rostoucí trend z první poloviny roku (pozitivní), mírně lepší poptávka se sezónně silnějším čtvrtletím o 5%, zatímco při meziročním srovnání dosáhla poptávka úroveň z minulého roku (pozitivní), statistiky naznačující určité zlepšení v tranzitní dopravě (pozitivní), vlivy v souvislosti se zpomalováním ekonomiky je možné pořád pozorovat, nicméně do menší míry než v předchozích čtvrtletích (pozitivní).

(Zdroj: Unipetrol, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data