Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Online rozhovor s viceguvernérem ČNB Miroslavem Singerem již zítra!

Online rozhovor s viceguvernérem ČNB Miroslavem Singerem již zítra!

18.11.2009 16:27
Autor: Redakce, Patria Online

Úrokové sazby České národní banky setrvávají na svém historickém minimu 1,25 procentního bodu. Na současnou úroveň se od léta loňského roku dostaly měnověpolitickými rozhodnutími centrální banky celkem v šesti vlnách snížení sazeb o souhrnných 2,5 procenta. Nejnovější prognóza ČNB ukazuje na určitý prostor k opětovnému snížení. Hlasování o tomto kroku se v rámci bankovní rady stává stále těsnější, když se skóre 5:2 z předposledního jednání ztenčilo na těsné rozhodnutí 4:3 ve prospěch zachování stávající úrovně na posledním měnovém jednání dne 5. listopadu 2009. Dvěma hlasy se pro snížení sazeb nejprve vyslovili guvernér ČNB Zdeněk Tůma a víceguvernér centrální banky Miroslava Singera, k nimž se na posledním měnovém jednání přidal také hlas Vladimíra Tomšíka. Tato sílící (avšak stále ještě) menšina v bankovní radě vidí tuzemskou ekonomiku stále pod tlakem, opravňujícím k odvrácení potenciálních deflačních tendencí (souběžně s podporou ekonomiky) dalším snížením sazeb.

„Ekonomický pokles dosáhl svého dna a prognóza očekává, že ve druhé polovině letošního roku bude česká ekonomika dosahovat mezičtvrtletního růstu,“ píše se v doprovodném komentáři ČNB k letošní čtvrté Zprávě o inflaci. Zároveň však analýza připouští, že prudký propad HDP ze začátku roku se bude promítat do meziročního poklesu HDP i ve zbytku letošního roku. Pro rok 2009 je tedy ČNB očekáván meziroční pokles české ekonomiky o 4,4 %, v roce 2010 by se ekonomika měla vrátit ke slabému růstu (1,4 %). Tento růst ale bude, uvádí ČNB, podpořen zejména oživením ekonomiky ke konci letošního roku, neboť v průběhu roku 2010 bude jeho dynamika opět zvolňovat. V roce 2011 ekonomický růst vlivem výraznějšího oživení zahraniční poptávky opět zesílí a hrubý domácí produkt poroste více než 2% tempem, píše se ve zprávě České národní banky.

Zajímají Vás důvody, které shledává jeden z členů bankovní rady a hlasů pro další uvolnění měnové politiky ČNB jako relevantní pro další snížení sazby? Nabízíme Vám příležitost zeptat se nejen na ně v online rozhovoru na stránkách www.patria.cz víceguvernéra České národní banky Miroslava Singera a to již zítra 19. listopadu 2009 od 14 hodin. Otázky budete moci pokládat, jako obvykle, již od 9:00 hodin. Nepromarněte tedy příležitost získat přímou reakci od člena vedení centrální banky na otázky vývoje ekonomiky, vývoje kurzu koruny, úrokových sazeb a vše další, co Vás ohledně budoucího vývoje měny, ekonomiky či měnové politiky zajímá. Těšíme se na Vaše dotazy!

Miroslav Singer (nar. 1968) vystudoval VŠE v Praze (obor matematické metody v ekonomii) a doktorandské studium na University of Pittsburgh, kde v r. 1995 získal titul PhD. Od roku 1993 pracoval též jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu AV ČR a Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI). Od roku 1995 byl hlavním ekonomem Expandia Finance, v letech 1998 a 1999 ředitelem Investiční společnosti Expandia a v letech 2000 a 2001 ředitelem společnosti Expandia Holding. V roce 2001 nastoupil jako ředitel do skupiny služeb podnikům společnosti PricewaterhouseCoopers ČR, kde se specializoval na projekty zlepšující výkonnost podniků, restrukturalizace a transakce s problémovými aktivy.- Vedl také komplexní projekty, např. projekt marketingové a finanční studie potenciálního pořádání olympijských her v Praze. Byl členem dozorčí rady či představenstva společností Česká pojišťovna, Expandia Finance, Expandia Banka, Expandia Holding a Chemofond a průmyslových firem Jitona, Vigona a Vlnap. Je předsedou Nadace CERGE-EI. Byl členem redakční rady časopisu Finance a úvěr a Business Central Europe. Přednášel kurzy přípravné matematické analýzy, statistiky, pokročilé ekonometrie a ekonomiky práce v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK a přednáší kurz Informační ekonomie na VŠE Praha. Publikoval články v denním i odborném tisku, z toho například v Review of Economics and Statistics, v Economics of Transition a v Journal of Comparative Economics, a přispěl též kapitolami do monografií vydaných mj. nakladatelstvími Academic Press London nebo Lappeenranta University of Technology. V únoru 2005 byl jmenován členem bankovní rady České národní banky.


Váš názor
 • FBIS FYI: k velkému „skandálu“ se schyluje v nsašem baňkovnictví
  19.11.2009 12:49

  Obrazová zpráva (Na záběrech dvě nova bankovky: padesáticolunova a pětisetcolunova.). K velkému skandálu se schyluje v nsašem baňkovnictví. Guvernér Čezké stádní banky JeTé přiznal, že si svatá Anežka stěžovala BoŽeně Němciové, portože si vedle ní připadá méněcenná … :D http://febio.cz/tvorba.php?sid=516 http://www.ceskakomedie.cz/tvorba.php?sid=516 DIA log s ********. guvernérem guvernérky guvernéra Čezké stádní banky JeTé o nova platidlech, která jsou poněkud vybledlá a růžová Pa desáticoluna se nám prAVděpodobně dokonce rozpadá [as smíchy]. Náměsíčný ná městek nabízí ná hradní platidlo stejné nominální hovnoty, KouČoládovou ČoKoláDovou mincii. Obměna je to měkká, ale nsaše. Moderyzátor mu raději jednu flákne. http://febio.cz/tvorba.php?sid=513 http://www.ceska-komedie.cz/tvorba.php?sid=513
  king
 • Co. říkáte na další rehospitalizacii tuneláře příjmů prAcujíciachach krz přemrštěné Daně Grebeníčkova kámoše Veksláka Klauna Kůženéhohoho na PR'hradě?!
  19.11.2009 12:48

  Co. říkáte na další rehospitalizacii tuneláře příjmů prAcujíciachach krz přemrštěné Daně Grebeníčkova kámoše Veksláka Klauna Kůženéhohoho na PR'hradě?! (c) Teplá Kysilka http://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1150787/dnes-od-1430-online-rozhovor-s-viceguvernerem-cnb-ludkem-niedermayerem.html
  king
 • Co. billo idnes k oběDu? Dieta bude!? :DIK
  19.11.2009 12:48

  Co. billo idnes k oběDu? Dieta bude!? :DIK
  king
 • PoMohla by místo deflace spíše derathizacie!?
  19.11.2009 12:47

  PoMohla by místo deflace spíše derathizacie!?
  king
 • A co děti?! Dědí a maj' si kde hrát?! Na PR' hrad!?
  19.11.2009 12:32

  A co děti?! Dědí a maj' si kde hrát?! Na PR' hrad!?
  king
Aktuální komentáře
14.12.2017
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)