Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB překvapivě nadělila k Vánocům nižší úrokové sazby

ČNB překvapivě nadělila k Vánocům nižší úrokové sazby

16.12.2009 12:39
Autor: David Marek

Bankovní rada ČNB snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 1,0 procenta, čímž překvapila většinu trhu. Rozhodování bylo již posledně velmi těsné, nicméně od listopadového jednání o měnové politice se řada faktorů posunula spíše směrem ke stabilním úrokovým sazbám. Inflace je aktuálně o 0,4 procentního bodu vyšší než prognóza ČNB a výhled ekonomiky eurozóny a ČR se v posledních týdnech spíše zlepšuje. Zároveň kurz koruny oslabil na úrovně, které odpovídají ekonomické situaci a nepředstavují pro českou ekonomiku problém. Argumentem pro stabilní úrokové sazby je také vývoj veřejných financí směřujících k trvale vysokým deficitům.

Na rozdíl od ČNB se v eurozóně a USA postupně ustupuje od mimořádně uvolněné politiky. Prozatím tento proces probíhá formou omezování nástrojů kvantitativního uvolňování, nicméně diskuze se vede i o načasování zvyšování sazeb.

S dalším snižováním úrokových sazeb v ČR nepočítáme. Naopak v příštím roce se bude muset ČNB rozhodnout, kdy začít utahovat šrouby měnové politiky.


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data