Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koblic: Rok 2010 by mohl být pro burzu co do počtu IPO nejlepší

Koblic: Rok 2010 by mohl být pro burzu co do počtu IPO nejlepší

12.3.2010 15:56
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Letošní rok by se mohl stát pro pražskou burzu co do počtu nových emisí nejúspěšnějším v její dosavadní historii. ČTK to dnes řekl generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic. Burza podle něj chce zachovat systém takzvaných tvůrců trhu i po přechodu na nový obchodní systém vídeňské burzy, který by mohl začít platit v průběhu roku 2011.

"Obecně mohu říci, že registrujeme po loňském roce, který byl ve znamení útlumu IPO aktivity na všech trzích ve světě, opět rostoucí zájem ze strany firem. Pevně proto doufám, že se letošní rok svým počtem nových emisí stane nejúspěšnějším v historii pražské burzy," uvedl Koblic. Přesný počet firem, které se letos chystají na burzu, Koblic neuvedl.

Doposud nejvíce nových titulů na pražský trh přibylo v letech 2006 a 2007, v obou případech šlo o dvě nové emise. Stažení některých méně úspěšných emisí z burzy Koblic odmítl. "Takové signály nemám," poznamenal.

Pražská burza se nyní chystá na implementaci nového obchodního systému vídeňské burzy, která se stala jejím vlastníkem koncem roku 2008. Podle Koblice se přechod na nový systém v současné době nachází v analytické fázi. "Nyní jsou vyhodnocovány jednotlivé možnosti v nastavení systému, konektivita a její varianty ve vztahu k potřebám stávajících členů burzy. Po ukončení analytických prací bude následovat fáze implementační, ve které bude systém v požadovaném nastavení implementován a testován. Teprve po úspěšném otestování na straně burzy, členů a vypořádání může být nová obchodní platforma uvedena do ostrého provozu," zmínil Koblic.

Datum přechodu na nový systém není podle Koblice z výše uvedených důvodů přesně stanoveno. "Naším cílem je průběh roku 2011, prozatím bez bližší specifikace. Přesnější termín budeme schopni sdělit po skončení analytických prací a po konzultaci se členy burzy," dodal Koblic.

Po zprovoznění nového systému obchodování bude ukončen systém pro nejlepší akcie SPAD, kde se tvoří drtivá většina obchodů s akciemi na pražské burze. Systém tvůrců trhu, takzvaný market making, bude podle Koblice v novém systému v nějaké formě zachován. "Jeho využití se nám osvědčilo a rádi bychom tuto funkcionalitu pro členy a obchodníky zachovali i v budoucnu," poznamenal Koblic.

Pro zachováni market makingu se již dříve vyslovili i tuzemští brokeři. Například šéf Patria Finance Jan Klenor uvedl, že by byl i po zrušení SPAD u českých akcií pro zachování systému tvůrců trhu, na němž je SPAD postaven. "Důvodem je nedostatek silných titulů na pražské burze. V případě absence tvůrců trhu by hrozily problémy s likviditou," uvedl.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data