Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlotý dnes zažil první přímou intervenci centrální banky proti měně za poslední dekádu

Zlotý dnes zažil první přímou intervenci centrální banky proti měně za poslední dekádu

9.4.2010 15:58

Polská centrální banka dnes kolem poledne nakoupila blíže nespecifikovaný objem zahraniční měny ve snaze přímo oslabit domácí měnu, informovalo dnes tiskové oddělení centrální banky.

„Polská centrální banka zřejmě dnes nakoupila mezi 50 a 70 miliony eur, jedná se o první polskou intervenci na devizovém trhu od dubna 2000, kdy centrální banka umožnila plovoucí kurzovní režim zlotého,“ komentoval dnešní události pro Bloomberg Robert Narkowicz, FX trader polské banky PKO Bank ve Varšave.

Zprávy o možném zásahu polské centrální banky proti přílišnému posilování domácí měny se objevily již včera, kdy polský centrální bankéř Kozinski uvedl, že vidí "pozitivní klima" pro polskou intervenci na devizovém trhu. Takovou rychlost přechodu od slov k činům však trhy nečekaly, a tak polská měna krátce po poledni v reakci na informaci o devizových obchodech polského státu oslabila o procento na nejslabší úrovně za poslední dva měsíce a dostala se až na kurz 3,89 PLN/EUR.

Polské ministerstvo financí se sice intervence na devizovém trhu přímo neúčastnilo, ale náměstek ministra Dominik Radziwill krok centrální banky podpořil, když krátce po intervenci centrální banky nevyloučil, že by ministerstvo mohlo nakupovat cizí měny z prostředků získaných z prodejů státních dluhopisů.

(Zdroj: Bloomberg, PAP, CNBC)


Váš názor
 • Jenom řeči úředníka z ministerstva, trh se rohlíkem opít nedá.
  9.4.2010 16:40

  Polský stát emituje státní dluhopisy, aby profinancoval schodek mezi výdaji a příjmy státního rozpočtu, tak jako ostatní státy s deficitní rozpočtovou politikou. Ty výdaje a příjmy jsou takřka výhradně v lokální měně, tedy ve zlotém, takže řeči o nákupu eura z prostředků získaných prodejem státních dluhopisů jsou dost mimo. Co by pak asi ministerstvo financí s těmi eury dělalo? Vyplácelo by platy státním zaměstnancům a důchody v euru? Navíc v situaci, kdy intervenuje centrální banka a navyšuje tak své rezervy v euru? V situaci, kdy Polsko chystá masivní privatizaci (energetika, bankovnictví, pojišťovnictví) a očekává příliv zahraničních investic na vylepšení státních financí? Zahraniční investoři zaplatí v cizí měně (a polský stát bude mít další problém v měnové disbalanci - potřeba zlotého a na účtu další eura), popřípadě si investoři budou muset zkonvertovat jejich měnu za zlotý a způsobí další posílení zlotého, tedy transakci proti směru intervence centrální polské banky a snaze ministerstva financí. Zkrátka a dobře, polský zlotý je díky chystané privatizaci odsouzen k posilování a podobné prohlášení mají za účel jen psychologicky znejistit trhy a zpomalit tento trend posilovani zloteho.
  monokl
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data