Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orco: Pařížský soud schválil záchranný plán a ukončil ochranu před věřiteli, akcie rostou jako jediné ve SPADu

Orco: Pařížský soud schválil záchranný plán a ukončil ochranu před věřiteli, akcie rostou jako jediné ve SPADu

19.5.2010 12:14
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Developerská společnost Orco Property Group oznámila, že francouzský obchodní soud schválil její záchranný plán a společnost vystupuje z více než rok (od 25. 3. 2009) trvajícího režimu ochrany před věřiteli. „Záchranný plán firmy je efektivním nástrojem řešících situaci dluhopisů skupiny i dosahující konsensuální dohody ohledně bankovních úvěrů. Představuje vyvážené řešení otázky 1,5 miliardy euro dluhu pro držitele dluhopisů, akcionáře i 2150 zaměstnanců skupiny,“ uvedl soud. „Schválení záchranného plánu soudem nám umožní velmi rychle obnovit naše projekty ve střední Evropě. Jsme rozhodnutím potěšeni po období více než roku pod ochranou, která nám umožnila zlepšit naše finanční podmínky,“ uvedl šéf a zakladatel developerské firmy Jean Francois Ott. Akcie Orca na pražské burze reagovaly růstem až o 7,5 procenta, nyní titul posiluje o 5,1 % na úroveň 175 Kč/akcie. Jako jediný titul v Praze obchodují v kladném pásmu.

Desetiletý plán restrukturalizace společnosti zveřejnilo Orco spolu s výsledky na konci března.

Řeší otázku nesplacených dluhopisů plus kumulovaného úrok z obligací ztělesňujícího dohromady závazky ve výši téměř 640 mil. EUR, jež musí být splaceny během následujících deseti let. Dle plánu mají být 2 % pokryta letos, 5 % v roce 2011, dalších 5 % v roce 2012 a podíl bude postupně narůstat až na 14 % v roce 2018, 20 % v roce 2019 a 29 % v roce 2020. Vykazování těchto obligací ve firemních účtech by mohlo být upraveno na čistou současnou hodnotu těchto plateb a mohlo by vést ke snížení celkové dlužné částky oproti současnému stavu, v závislosti na použité diskontní míře. Soud má však pravomoc změnit splátkový kalendář.

Orco se dle plánu zaměří na dokončení ziskových projektů a prodej nestrategických aktiv. Management přiznal, že 39 % (429 mil. EUR) bankovních úvěrů Orka je spojeno s pozemkovým fondem společnosti a vývojovými projekty, jež v současnosti negenerují příjem. Orco má v úmyslu tyto projekty dokončit, tak aby si uvolnilo hotovost. Firma dále začne s prodejem některých svých aktiv v nestrategických lokalitách (např. Rusko), nebo na již nasycených trzích (např. Německo). Nejádrové obchodní aktivity (jako třeba hotelové portfolio) mohou být nakonec také prodány. Orco Germany letos plánuje odprodeje majetku v celkové hodnotě 200 mil. EUR, některé smlouvy již byly podepsány.

Pokračovat má program snižování nákladů. Desetiletý plán je založen na schopnosti společnosti dále zvýšit svojí marži z vývoje komerčních a rezidenčních nemovitostí a generovat pravidelný příjem z investičního majetku skupiny. Plán připouští možnost navýšení akciového kapitálu skrze upsání nových akcií. Před konáním valné hromady došlo k trojímu navýšení kapitálu cestou privátního úpisu o kumulovaných 16,2 milionu eur a počet akcií se navýšil na 14,054 milionů při navýšení celkového kapitálu Orca na cca 57,621 mil. eur.

Časový harmonogram záchranného programu počítá v první fázi v letech 2010-2013 s dokončením současných projektů, prodejem nestrategických aktiv, dokončením rezidenčních projektů a investicemi volných peněžních prostředků do vývoje současného pozemkového portfolia a nových komerčních projektů. Ve fázi 2 (2014-2016) bude zahrnovat snížení intenzity investic, pokračování prodeje aktiv, kde to bude nutné, zatímco by mohly začít první práce na projektu v Praze-Bubnech. Následná fáze 3 počítá s prodejem nově saturovaných aktiv pořízených v minulých letech, koncem podobného tří- až čtyřletého cyklu prodejů vyvíjených projektů, přičemž Bubny by mohly dosáhnout svého plného potenciálu.

Firma měla loni ztrátu 250,6 milionu eur a její tržby klesly o 16 procent na 251 milionů eur. Výsledky za první čtvrtletí 2010 má Orco oznámit ve čtvrtek.

(Zdroj: Orco, Bloomberg)


Váš názor
 • Kapitál Orca - chyba
  19.5.2010 15:08

  ...při navýšení celkového kapitálu Orca na cca 57,621 miliardy eur.
  Aleš
  • Re: Kapitál Orca - chyba
   19.5.2010 15:16

   Díky za upozornění, s omluvou opraveno.
   JoN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university