Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Prodej nových domů spadl o 33 procent na rekordní minimum

USA: Prodej nových domů spadl o 33 procent na rekordní minimum

23.06.2010 17:18
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech se v květnu po ukončení programu daňových úlev na koupi domu zhroutil a proti předešlému měsíci se propadl o 33 procent na rekordní minimum. Dnešní zpráva ministerstva obchodu USA přinesla mnohem horší výsledek, než se čekalo, a obnovila obavy o vývoj oživení největší světové ekonomiky.

V přepočtu na celý rok se v květnu prodalo jen 300.000 domů proti dubnovému tempu 446.000, což bylo nejméně od roku 1963, kdy se tato statistika začala pořizovat. Smazal se tak veškerý růst z předešlých měsíců, vyvolaný vládním programem podpory kupcům obytných nemovitostí v sumě 8000 dolarů (168.000 Kč), který vypršel 30. dubna. Analytici podle ankety agentury Reuters odhadovali květnový pokles jen na 410.000 domů.

Nabídka domů k prodeji vzrostla kvůli slabému odbytu o rekordních 47 procent a stačila by při květnovém tempu prodeje na 8,5 měsíce proti dubnovým 5,8 měsíce. Počet nových domů na trh však klesl o 0,5 procenta na 213.000, což bylo nejníže od listopadu 1970. Naznačuje to, že stavební firmy s propadem poptávky po vypršení vládní podpory počítaly a prudce omezily aktivitu již předem.

Střední hodnota ceny nového domu klesla v květnu o jedno procento na 200.900 dolarů (4,22 milionu Kč). V meziročním srovnání cena klesla o 9,6 procenta, což byl nejhlubší pokles od loňského července.

Dnešní údaje potvrzují, že sektor obytných realit, v němž začala hypoteční a finanční krize, která vedla k ekonomické recesi, je i přes vládní pobídky nadále v těžkém útlumu. Vypršení programu daňových podpor vedlo rovněž k propadu počtu žádostí o hypotéku, který je nyní na 13letém minimu. Zahájená výstavba nových domů v USA za květen klesla podle údajů z minulého týdne nejníže za pět měsíců a snížila se o deset procent, nejhlouběji za 14 měsíců.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.06.2026
10:38Pád ropy poslal akcie i dluhopisy vzhůru. Čeká se na start SpaceX  
10:28Michl: ČNB může zvýšit sazby už příští týden. Musí bojovat s jádrovou inflací  
8:45Rozbřesk: ETS 2 se rýsuje. Stabilnější trh, ale citelný dopad na domácnosti
8:41SpaceX mění historii, Trump ustoupil od útoku na Írán a ČNB může zvýšit sazby  
6:02Trhy se posouvají směrem ke kasinu a retailoví investoři nejsou „hloupými penězi“
11.06.2026
17:19Většina trhu je z jednoho pohledu „levná“. Z druhého „drahá“
15:30Goldman Sachs: Capexy Oraclu sice investory vyděsily, ale část trhu z nich těží  
14:52ECB podle očekávání zvýšila úroky, depozitní sazba je na 2,25 procenta
13:45OpenAI zvažuje výrazné zlevnění tokenů. Chce tím předskočit Anthropic
12:16Oracle doručil silná čísla, trh ale znervóznily obří investice do umělé inteligence  
11:56Mercedes se dohodl s firmou Tytan na spolupráci při výrobě systémů proti dronům
11:06Vyšší investice Oraclu do datacenter děsí investory. Akcie reagují poklesem  
10:27Akcie naznačují obrat vzhůru, zatímco se čeká na ECB a další inflační čísla  
10:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
9:45Státy EU a europoslanci se shodli na úpravě emisních povolenek ETS 2
8:50Rozbřesk: ECB dnes „potrestá“ eurozónu za uzavřený Hormuzský průliv zvýšením sazeb
8:38Eskalace v Íránu zvyšuje napětí, ECB míří ke zvýšení sazeb a Oracle překvapil capexy  
6:03Slok: Stagflační scénář se nepotvrzuje, ekonomika se přehřívá
10.06.2026
22:01Akcie klesly kvůli napětí mezi USA a Íránem, ropa opět posílila  
17:01Americká polarizace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university