Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkumy: Vládní koalice by nyní na většinu ve Sněmovně nedosáhla, za tou pražskou 65 % lidí vidí korupční záměry

Průzkumy: Vládní koalice by nyní na většinu ve Sněmovně nedosáhla, za tou pražskou 65 % lidí vidí korupční záměry

18.11.2010 18:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Strany vládní koalice by podle listopadového průzkumu volebních preferencí agentury STEM získaly ve Sněmovně 96 křesel a neobhájily většinu. Je to ale výsledek o jedno křeslo lepší, než před měsícem. Patrná je zejména klesající podpora straně Věci veřejné, ODS svůj propad dokázala zastavit. Výrazný náskok si však dle STEM vytvořily preference opoziční ČSSD.

Podle volebního modelu STEM by ODS nyní získala 48 poslanců (z voleb jich má 53), TOP 09 by získala 37 křesel (má 41) a VV 11 mandátů (má 24), celkem tedy 96 křesel. Z opozičních 104 křesel by náleželo ČSSD 81 (volební výsledek 56) a KSČM 23 (26). Odchylka v modelu jsou dva mandáty.

"ČSSD vede žebříček preferencí s výrazným náskokem před druhou ODS. Data naznačují, že ČSSD mohla oslovit i část příznivců KSČM," uvádí STEM. Vládní TOP 09 si polepšila a potvrzuje své třetí místo. „Upevnit své postavení se nedaří Věcem veřejným. Jejich podpora vykazuje soustavný klesající trend," uvedl STEM. ČSSD v průzkumu preferovalo 28,8 % lidí, což je o více než 3 % více proti říjnu. Druhá ODS měla podporu 17,9 %, o dvě procenta více než před měsícem. TOP 09 preferovalo 14 % respondentů (v říjnu 12,7 procenta). Komunistickou stranu vybralo 9,2 % odpovídajících, v říjnu to bylo rovných 12 %. Vládní Věci veřejné nyní preferuje 5,7 % občanů, proti minulému měsíci jde asi o procentní pokles, tedy v rámci statistické chyby.

Výzkum STEM byl proveden od 1. do 8. listopadu mezi 1255 respondenty staršími 18 let. Statistická chyba se pohybuje okolo 1,5 procenta u menších a 2,5 procenta u větších stran.

Podle dalšího průzkumu SANEP se tvrdé kritiky veřejnosti dostává velké koalici ODS a ČSSD domluvené v Praze. Podle internetového průzkumu SANEP pražské koalici ODS a ČSSD nedůvěřuje 77 % Pražanů. Navíc si plných 65 % myslí, že za dohodou ODS+ČSSD stojí korupční záměry. „67 % Pražanů, kteří v komunálních volbách v metropoli dali nejvíce hlasů TOP 09 a ODS, bere podepsanou koaliční smlouvu jako opovržení voličskými hlasy,“ uvedl SANEP. Podle poloviny lidí se pražská dohoda negativně podepíše i na vztazích ve vládní koalici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, jejichž hladkou spolupráci čeří i jiné jednotlivosti (například výroky ministra financí Kalouska a premiéra Nečase ohledně rozmrazení části vládních výdajů – ZDE). „Pokud bude pnutí a nevraživost mezi ODS a TOP 09 pokračovat delší dobu, bude to mít vliv na vládu,“ uvedl dnes předseda TOP 09 a šéf českého ministerstva zahraničí Karel Schwarzenberg. „Koalice bude dále spolupracovat, ale TOP 09 nemůže od občanských demokratů očekávat nějakou vstřícnost,“ uvedl. Premiér Petr Nečas naproti jeho slovům trvá na tom, že komunální politika by neměla vládní spolupráci nijak ovlivnit.

Přes polovinu Pražanů dle průzkumu SANEP také zklamalo, že uzavření koalice ODS a ČSSD v Praze znemožnilo, aby se stal pražským primátorem bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, pražský lídr voleb za TOP 09. Jedním z mála vrcholných politiků, který pražskou koalici ODS a ČSSD schvalují, je prezident Václav Klaus. Z dotčených stran se spolupráce nelíbí vedení TOP 09, ODS ani ČSSD. Průzkum SANEP byl proveden ve dnech 16. a 17. listopadu s 838 občany Prahy ve věku 18 až 69 let.

(Zdroj: čtk, STEM, SANEP, čt24, ČT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2026
5:54To, co íránskou krizi prohloubilo, může nakonec obsahovat zárodek řešení
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje
11:23Korekce na akciích, britská aktiva pod rostoucím tlakem a na programu inflace  
10:45CSG spojila síly s tureckou FNSS, cílí na obrněná vozidla pro Evropu
10:32Jižní Korea uvažuje o „AI dividendě“ pro občany. Kospi odepisoval přes pět procent  
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - PPI, y/y