Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s vylepšuje výhled pro KB, ČSOB a celý český bankovní sektor

Moody’s vylepšuje výhled pro KB, ČSOB a celý český bankovní sektor

30.11.2010 8:49, aktualizováno: 30.11. 10:03

Aktualizováno

Agentura Moody's zlepšila výhled pro český bankovní sektor na „stabilní“ z „negativní“ díky lepším očekáváním ohledně vývoje českého makroekonomického prostředí, pokračující ziskovosti odvětví v průběhu globální krize a náznakům stabilizace kvality aktiv, uvedla ratingová agentura ve zprávě vydané včera pozdě večer. Stejného zlepšení výhledu se od Moody’s dostalo také ratingu Komerční banky a Československé obchodní banky.

"Z našeho pohledu zůstávala ziskovost českého bankovního sektoru v průběhu ekonomické krize silná, pokud jde o provozní i čistou ziskovost, a očekáváme, že to bude pokračovat i do budoucna," řekl viceprezident Moody's Oscar Heemskerk.

Moody’s ve zprávě, kterou má Patria Online k dispozici, dále zmínila, že české banky pravděpodobně budou v budoucnosti pokračovat v přísné správě nákladů a zároveň s tím budou rozšiřovat dále svou produktovou základnu, aby tak podpořily výnosy. „Udržení ziskovosti v prostředí s nízkým ekonomický růstem může vést k uvolnění kritérií pro poskytování úvěrů, což se může stát v dlouhodobém časovém horizontu problémem,“ varovala ratingová agentura. Dodala, že další obtíže můžou český bankovní sektor čekat s ohledem expozice vůči komerčním nemovitostem a stavebnictví, které podle Moody’s vykazuje podprůměrnou výkonnost, a nezajištěné spotřebitelské půjčky.

Ratingová agentura rovněž včera ve zvláštních zprávách zlepšila výhled pro hodnocení závazků Komerční banky (A1/P-1/C) a Československé obchodní banky na stabilní z negativní. U České spořitelny Moody’s pouze potvrdila rating A1/P-1/C i výhled negativní.

Rating Komerční banky je podle aktuálního vyjádření Moody’s podporován silnou pozicí banky na trhu, její správou rizik, pokračující ziskovostí v průběhu finanční krize a zvýšeným kapitálovým polštářem. Omezením pro současné nastavení ratingu je však podle agentury nízká diverzita dlužníků a velká expozice vůči dluhům států. Moody's měla u hodnocení závazků Komerční banky negativný výhled od konce května 2009.

Ratingová agentura Standard & Poor's před týdnempotvrdila dlouhodobý rating „A“ a krátkodobý „A-1“ rakouské Erste Bank i dceřiné České spořitelny a zlepšila jejich výhled na „stabilní“ z dosavadního „negativní“. Důvodem bylo  vylepšení prognózy provozního zisku banky a snížení obav spojených s expozicemi banky vůči regionu střední a východní Evropy, navzdory očekávání dalšího zvyšování objemu špatných úvěrů. Zvýšení ratingu však není podle S&P otázkou blízké budoucnosti.

(Zdroj: Moody’s, S&P)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data