Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schäuble: Euro přežije, sázky proti němu neuspějí

Schäuble: Euro přežije, sázky proti němu neuspějí

13.12.2010 10:09
Autor: ČTK

Jednotná evropská měna euro přežije a ti, kdo sázejí na její pád, dělají chybu, protože neuspějí. Řekl to pro nedělník Bild am Sonntag německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Prohlásil také, že Německo je ochotno mluvit o návrzích "fiskální unie", kdy by se země eurozóny v zájmu fungování eura zřekly nezávislé rozpočtové politiky.

Schäuble zdůraznil, že všech 16 členů měnové unie se shoduje, že euro je pro ně prospěšné. "Euro přináší prospěch nám všem a my jej budeme úspěšně bránit," řekl ministr před nadcházejícím summitem Evropské unie.
Hlavy států EU se sejdou ve čtvrtek ke dvoudenním jednáním o systémovém řešení dluhové krize eurozóny. Lídři by se měli zejména dohodnout na stálém krizovém mechanismu, čili způsobu řešení případné platební neschopnosti členských zemí. Euro je letos pod tlakem dluhových potíží okrajových zemí eurozóny, kvůli níž muselo dostat finanční pomoc v květnu Řecko a minulý měsíc Irsko.

Schäuble považuje odchod některé země z eurozóny za nepředstavitelný. "I kdyby měla odpadnout jen jedna menší země, důsledky by byly nezměrné. Myslím na bankrot Lehman (Brothers), když říkám: nesmíme udělat stejnou chybu dvakrát," řekl. Pád Lehman Brothers v září 2008 vyvolal globální finanční krizi.

Německý ministr však překvapivě naznačil, že Berlín je otevřen diskusím o takzvané fiskální unii, kterou až dosud odmítal. Řekl, že rozhodnutí učiněné před vznikem eura, podle něhož se státní finance nezahrnou do jednoho rámce, může být přehodnoceno.

"Původní rozhodnutí bylo, aby fiskální a rozpočtová politika zůstala na úrovni států. Pokud se to má změnit, můžeme o tom mluvit," řekl ministr. Fiskální unie by nahradila nepříliš účinný Pakt stability a růstu, který určuje pravidla pro rozpočtové deficity a státní dluhy.

Berlín až dosud odmítal návrhy Španělska, Francie a dalších zemí na sjednocení rozpočtové politiky. V pátek se německá kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym dohodla na směřování k harmonizování vzájemné daňové politiky i politiky trhu práce.

Schäuble předpověděl, že země EU se budou politicky sbližovat. "Za deset let budeme mít strukturu, která bude mnohem více odpovídat tomu, co se označuje jako politická unie," řekl.


Váš názor
 • nikdo netvrdí
  13.12.2010 11:25

  že euro nepřežije. Rubl taky platí dodnes :-))
  Jesse
 • Brontosaurus
  13.12.2010 10:49

  "Německý ministr však překvapivě naznačil, že Berlín je otevřen diskusím o takzvané fiskální unii, kterou až dosud odmítal". Zdá se, že na evropském palouku zůstane jediný brontosaurus a to česko.
  /eye/
  • Re: Brontosaurus
   13.12.2010 10:57

   Brontosaurus ? Evoluce vždy produkovala kromě vítězů i slepé vývojové větve, které končily pro určité živočišné druhy jejich vymřením. Je otázka, jestli je taková slepá větev samostatná česká koruna nebo naopak euro-slepenec.
   Peté
   • Jaka evoluce?
    13.12.2010 11:19

    Priroda nemysli a proto nespekuluje. Pouze reaguje. Pad Eura se nepreji ani jeho nejvetsi protivnici, kteri spekuluji jen na jeho pokles.
    hm
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data