Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský vývoz vzácných kovů v listopadu vzrostl na dvojnásobek

Čínský vývoz vzácných kovů v listopadu vzrostl na dvojnásobek

20.12.2010 8:45
Autor: ČTK

Vývoz vzácných kovů z Číny v listopadu vzrostl na 2090 tun, více než dvojnásobek proti říjnu, kdy export klesl o více než tři čtvrtiny. Listopadový objem exportu zůstal sice letos druhý nejnižší, hodnota vývozu však díky růstu cen prudce vzrostla. Sdělilo to dnes čínské informační centrum pro celní statistiky.

Hodnota exportu vzácných kovů dosáhla v listopadu 121 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč). V přepočtu na tunu to představuje 57.903 dolarů, což je čtyřnásobný růst proti červenci.

Čína se nyní na globální produkci vzácných kovů podílí 97 procenty. Letos však jejich těžbu a vývoz začala výrazně omezovat a letošní kvótu stanovila 40 procent pod loňským nevyčerpaným limitem. To v dovážejících zemích vyvolalo poplach a Japonsko si na nedostatek těchto surovin stěžuje od září. Čína již oznámila, že příští rok zvýší cla na export vzácných kovů.

Sedmnáct vzácných kovů jako europium nebo neodym se používá při výrobě počítačových monitorů, do baterií elektromobilů nebo magnetů větrných elektráren i ve zbraňových systémech. Růst jejich cen vyvolává hon za jinými zdroji těchto komodit. Značné množství se jich nachází například v Austrálii nebo Spojených státech, těžba je však drahá a ekologicky náročná.

Za jedenáct měsíců roku Čína vyvezla 35.075 tun vzácných kovů. To je již více než 5000 tun nad letošní kvótou, část z toho však jsou dodávky ještě v rámci nevyčerpané loňské kvóty. Hodnota exportu od ledna do listopadu vzrostla proti loňsku o 171 procent na 630,5 milionu dolarů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.03.2026
21:18Wall Street rostla: Úleva na ropě a geopolitice hnala akcie vzhůru  
17:14Monetární středověk, fiskální doba kamenná?
15:30Nový technologický hit: simulace lidského chování?
14:05Evropské technologické firmy s valuací 1,4 bilionu dolarů skončily v zahraničí, upozorňuje studie
12:47Evropská energetika má stále prostor růst. Morgan Stanley zvyšuje doporučení  
12:04Nálada investorů stoupá s rostoucí důvěrou v příměří v Íránu  
11:07Nečekané změny v mezinárodním rezervním systému – vliv zlata a nástup netradičních měn
10:56Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v březnu snížila méně, než se čekalo
9:58Ropa výrazně zlevňuje v naději na jednání s Íránem, Brent klesl pod 100 dolarů
9:48Komárkův Allwyn dokončil spojení s řeckou OPAP, vstoupil tak na aténskou burzu
9:33Rozbřesk: Washington tlačí Írán k jednání. Trhy si oddychly, ekonomika už šok vstřebává
9:16Colt CZ potvrzuje odolnost portfolia, růst v roce 2026 potáhne munice a nový segment energetických materiálů  
8:57Colt CZ překonal očekávání, USA předložily plán pro mír a ARM uvede vlastní čipy  
6:01Propad akcií je hlubší, než se může zdát. Podle Morgan Stanley to dává šanci na silné oživení
24.03.2026
21:10Akcie odmazaly část ztrát díky naději na jednání o Hormuzu, válka však dál trvá  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
16:19Traders Talk: Trhem zmítá extrémní strach. Jak se v něm zorientovat a udělat co nejméně škody
16:10Turecko zvažuje kvůli válce využití zlatých rezerv k obraně měny
15:21Deset let nulová inflace…
13:44Energetický šok opět otestuje měnovou politiku Fedu. Klíčová bude jeho délka a intenzita

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Jefferies Financial Group Inc (02/26 Q1, Aft-mkt)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo