Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB ponechává sazby v souladu s očekáváním beze změny

ČNB ponechává sazby v souladu s očekáváním beze změny

22.12.2010 13:06, aktualizováno: 22.12. 15:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Bankovní rada České národní banky rozhodla na dnešním měnovém jednání o ponechání sazeb na současných úrovních. Klíčová měnověpolitická sazby, dvoutýdenní reposazba, tak zůstává v souladu s očekáváním trhu (konsensus Bloomberg) na úrovni 0,75 procenta. Na této úrovni je od květnového snížení o 25 bazických bodů. Diskontní sazba pak setrvává na úrovni 0,25 % a lombardní sazba na úrovni 1,75 %. Na měnovém jednání byli přítomni všichni členové bankovní rady ČNB.

Miroslav Singer na následné tiskové konferenci uvedl, že bankovní rada hlasovala pro ponechání sazeb poměrem hlasů 6:1, aniž by jmenoval, kdo z bankovní rady byl pro změnu sazeb. Singer uvedl, že pokud jde o domácí vlivy a rizika po vývoj inflace, považuje je za vyvážená na obě strany. za Hlavní protiinflační riziko označil pomalejší než očekávaný růst mezd. Na proinflační straně je to dle jeho mínění vývoj kurzu koruny. Poznámku nicméně směroval ke hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. „Byli jsme velmi blízko k tomu, abychom si nejistotu vytvořili také u nás. V současné době není dobrá doba na garanci nejistot vlastními silami,“ zdůraznil.

Nejistoty podle Singera nicméně přicházejí zejména z vnějšího prostředí. „Jde o to, jak dopadne dluhová krize některých zemí eurozóny, v mnoha případech klíčových. Je tady také německá lokomotiva, která není tažena Evropou, ale především zeměmi jihovýchodní Asie,“ připomněl Singer. Třetím a nejhůře odhadnutelným faktorem je vývoj cen komodit. „Předvídání na krátké období je marný pokus. Bereme konsenzus světových analytických institucí. Nemáme ambice ani kapacity na to být chytřejší,“ uvedl Singer. „Navíc na čtvrtletém horizontu hrají roli i spekulace, a ty už nejdou předpokládat vůbec,“ dodal.

Záznam z dnešního jednání bankovní rady zveřejní ČNB v plném rozsahu dle 7. ledna 2011.

Inflace v listopadu setrvala třetí měsíc v řadě na úrovni 2,0 procenta (meziroční CPI), ČNB předpovídá její úroveň na 2,0 % na konci 4Q roku 2011 a 1,9 % v prvním čtvrtletí roku 2012.

Koruna po rozhodnutí ČNB o ponechání sazeb na současných úrovních zůstává klidná a obchoduje na hladině 25,25 CZK/EUR, vůči dolaru se mírně posunula od 19,20 k 19,25 CZK/USD.

Na posledním měnovém zasedání 4. listopadu pro úrokové sazby beze změny hlasovalo pět ze šesti členů bankovní rady. Jednání nebyl přítomen člen rady Kamil Janáček. Pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu se tehdy vyslovila Eva Zamrazilová.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. V loňském roce kvůli krizi ovšem toto pravidlo příliš neplatilo a tržní sazby zohledňovaly vývoj sazeb ČNB pouze v omezené míře. V poslední době ovšem již i některé banky reagují na nízké úrokové sazby a například snižují úročení hypoték. 
 

Diskontní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Lombardní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám v rámci tzv. zápůjční facility.

Repo sazba: základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů.

Rozhodnutí ČNB o sazbách za poslední rok:
5. listopadu 2009 16. prosince 2009 4. února 2010 25. března 2010 6. května 2010 23. června 2010 5. srpna 2010 23. září 2010 4. listopadu 2010 22. prosince 2010
1,25 % 1 % 1 % 1 % 0,75 % 0,75 % 0,75 % 0,75 % 0,75 % 0,75 %

(Zdroj: ČNB, čtk, Bloomberg)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data