Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polsko žádá MMF o navýšení polštáře v podobě úvěrové linky o třetinu na 29 mld. USD

Polsko žádá MMF o navýšení polštáře v podobě úvěrové linky o třetinu na 29 mld. USD

23.12.2010 11:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Polská vláda požádala Mezinárodní měnový fond o navýšení flexibilní úvěrové linky, kterou má země k dispozici jako rezervu k ochraně před případnými dopady vnějších finančních otřesů. Rozsah úvěru má stoupnout o více jak osm miliard dolarů 29 miliard USD. Za MMF informaci uvedl John Lipsky, který je náměstkem výkonného šéf MMF.

Měnový fond schválil Polsku v červenci dvouletou flexibilní úvěrovou linku v rozsahu 20,4 miliardy dolarů. Ta nahradila předchozí roční úvěr stejného typu v podobném objemu. „Chtěl bych urychleně pokročit v procesu schvalování polské žádosti výkonným vedením fondu," uvedl v prohlášení Lipsky. „Výhled růstu polské ekonomiky je velmi solidní. S ohledem na silné nejistoty přicházející z globálního prostředí ale sdílím názor polských autorit na vhodnost rozšíření zdrojů úvěrové linky, která hraje významnou roli v podpoře hospodářské politiky Polska a je podporou udržení jeho vnější důvěryhodnosti,“ uvedl Lipsky. Také polské ministerstvo financí již potvrdilo, že MMF žádost Polska "neformálně schválil" a zdůraznilo, že jde o flexibilní úvěrovou linku, kterou mohou čerpat zdravé země jako ochranu před vnější nestabilitou a nejedná se o nouzový úvěr MMF.

Výhodou pro Polsko je nejen rozsíření zdrojů ale také nový typ podpůrného nástroje MMF. Flexibilní úvěrová linka (FLC) je nový úvěrový rámec, který MMF schválil teprve loni. Určen je jako záloha pro finančně zdravé země, které by mohly být zasaženy vnějšími otřesy a potížemi na úvěrovém trhu. MMF schválil Polsku první FLC v částce 20,6 miliardy USD loni v květnu jako druhé zemi světa po Mexiku. Polsko je jediným členem Evropské unie, jemuž se za poslední globální hospodářské recese podařilo vyhnout poklesu. V celém loňském roce polská ekonomika stoupla o 1,7 procenta a letos růstové tempo výrazně zrychluje. Ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt Polska meziročně vzrostl již o 4,2 procenta po tříprocentním tempu na počátku roku.

(Zdroj: čtk, Bloomberg, MMF)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.03.2026
14:13Fidelity: Tři scénáře pro Írán a jejich makroekonomické a tržní dopady
12:18Blokáda Hormuzského průlivu: které země utrpí nejvíce?
11:50ON-LINE: Akciový výprodej v Evropě, hlavní indexy odepisují přes tři procenta, ropa už nad 84 dolary
11:46Hrozba energetické krize dnes drtí akcie i dluhopisy, zlato už se nekupuje  
11:14Tradiční útočiště nefungují. Výnosy dluhopisů rostou, zlato ztrácí lesk  
10:26Primoco UAV dodá bezpilotní letadla španělské civilní stráži Guardia Civil
8:58Rozbřesk: Drahé energie jako nové proinflační riziko pro ČNB
8:51Napětí v Hormuzském průlivu, další růst cen ropy i plynu a futures v červeném  
6:30FX Strategie: Ani válka korunu (zatím) nerozpohybovala, déletrvající konflikt a dražší energie jsou ale rizikem  
02.03.2026
22:03Americké akciové indexy uzavírají v zelené i přes konflikt na Blízkém východě  
17:07Co bude letos akciový trh dělat s americkou ekonomikou
16:44ISM ukázalo slušnou kondici amerického průmyslu, ale také vysoké cenové tlaky
16:00Tatry mountain resorts, a.s.: Výroční zpráva společnosti
15:59PODCAST Týdenní výhled: Začátek týdne diktuje Blízký východ  
15:38ON-LINE: Evropský plyn zdražuje až o 50 procent, americké akcie počáteční ztráty částečně umazaly
14:35Morgan Stanley: Írán optimistický pohled na trhy neohrozí, pokud ropa nevystřelí trvale výš  
14:12CSG kupuje 49 procent v maďarské firmě 4iG, získala tím vliv ve výrobci Rába
13:20Úvodní šok z Íránu už trochu odeznívá. Půjde jen o další rychlou akci?  
13:15Od aerolinek po zbrojaře. Jak na konflikt na Blízkém východě reagují jednotlivé sektory?
10:55Český zpracovatelský průmysl se přehoupl do růstu, prostředí pro poptávku ale zůstává náročné

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - CPI, m/m
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y