Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční krize „vyšťavila“ svět, schopnost vlád čelit novým šokům je mizivá, uvádí WEF

Finanční krize „vyšťavila“ svět, schopnost vlád čelit novým šokům je mizivá, uvádí WEF

12.1.2011 14:39

Více než tři roky táhnoucí se finanční krize zbavila svět energie k vypořádání se s dalšími potenciálními šoky, vyplývá ze zprávy mezinárodní organizace World Economic Forum, v níž adresuje hlavní globální rizika pro rok 2011. Poslední finanční krize podle ní snížila stabilitu světové ekonomiky a přitom přispěla k růstu geopolitického napětí a sociálních obav.

„Frekvence a vážnost rizik pro globální stabilitu se zvýšila, zatímco schopnost vládních systémů se s nimi vypořádat nikoli,“ uvádí organizace a dává tak jasný vzkaz blížícímu se setkání politických a ekonomických elit v rámci Světového ekonomického fóra v Davosu. „Systémy dvacátého století přestávají zvládat hrozby jednadvacátého století, potřebujeme nové systémy fungující jako celek, které by adresovaly globální rizika dříve, než ta se stanou globálními krizemi,“ varuje Robert Greenhill, generální ředitel WEF. Propojenost a komplexnost světových problémů podle něj často vede k tomu, že tradičním řešením vzniklého rizika je pouhé přesunutí rizika na jinou část společnosti.

Právě s vzájemnou provázaností krizí souvisí dvě charakteristiky ohrožující světové hospodářství a narušující schopnost vypořádat se s globálními riziky - ekonomická nerovnost a neschopnost vlád. Otázky ekonomické rovnosti se přitom stávají důležitějšími, a to na národní i mezinárodní úrovni. Na politickém poli je přitom možné sledovat rostoucí nacionalismus a populismus, stejně jako rozevírání sociálních nůžek. Země se přitom čím dál tím méně shodnou na tom, jak zajistit udržitelný růst.

Světová ekonomika se proto podle organizace neobejde bez klíčových změn na makro-úrovni. „Současné fiskální politiky jsou ve většině průmyslových zemí neudržitelné. Bez důsledných strukturálních oprav významně vzroste riziko vládních defaultů,“ uvádí Daniel M. Hofmann, hlavní ekonom ústavu Zurich Financial Services, který se na vytvoření zprávy podílel. Míra zadlužení snížila schopnost řešit příští šoky na kriticky nízkou úroveň, dodává.

Organizace upozorňuje, že k řešení makroekonomických nerovnováh, které jsou především důsledkem napětí mezi čím dál tím bohatšími a vlivnějšími rozvojovými zeměmi a vysoce zadluženými vyspělými ekonomikami, by bylo koordinované jednání na globální úrovni. To zároveň považuje vzhledem ke střetu zájmů různých zemí za velmi náročný úkol.

Zpráva vyzdvihuje celkem tři hlavní oblasti rizik, kterým má svět čelit v příštích deseti letech. Kromě potřeby makroekonomických změn vidí jako problém rozrůstání černé ekonomiky spojené s ilegálním obchodem s drogami, organizovaným zločinem a korupcí. Třetím zdrojem obav je budoucnost rostoucí populace, která bude čím dál více čelit omezenosti základních zdrojů, jako je voda, potraviny a energie.

(Zdroj: WEF: Global Risks 2011, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data