Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Václav Klaus v Německu představil novou knihu a zkritizoval euro

Václav Klaus v Německu představil novou knihu a zkritizoval euro

14.01.2011 8:17
Autor: mediafax

Český prezident Václav Klaus ve čtvrtek v Norimberku představil novou knihu Europa?, která je souborem jeho německých textů z let 2005 až 2010. Během návštěvy bavorské metropole také vyjádřil přesvědčení, že myšlenka společné evropské měny je "špatný nápad", píše deník Nürnberger Nachrichten.

Klaus svoji knihu představil na Norimberské akademii. Publikace, kterou vydává německé nakladatelství Context Verlag, má německé čtenáře přimět k tomu, aby si udělali vlastní představu o někdy kontroverzních výrocích českého prezidenta, které jsou podle jeho slov mnohdy špatně vykládány.

Během návštěvy Norimberku se Klaus vrátil k tématu jednotné evropské měny. "Euro je špatný nápad, to je zcela jasné. Pro naši zemi je velmi pozitivní, že tuto měnu nemá," konstatoval. "Pro země jako Řecko, Irsko a Portugalsko je existence eura tragédií," doplnil.

Euroskeptický prezident se v Německu rozhovořil i o dalších tématech souvisejících s Evropskou unií. Mezi ta negativní řadí například přesun některých kompetencí členských zemí na Brusel. Zdůraznil také stále slábnoucí vliv Evropské unie na mezinárodní politické scéně "(Starý) kontinent už není zajímavý," podotkl.

Klaus také zdůraznil, že výhrady vůči Evropské unii nejsou "pouze bagatelizovány, ale také karikovány a démonizovány". Problémy společenství by však měly být brány vážně, neboť nejsou žádnými "margináliemi".

S Klausovým dílem se lze na pultech knihkupectví setkat už od roku 1965. Zpočátku se přitom ve svých knihách zaměřoval na problematiku makroekonomie, ekonomické rovnováhy, monetární politiky, inflace, komparace ekonomických systémů a dějin ekonomických teorií. V posledních letech se pak orientuje na témata ekonomické reformy a hospodářské politiky v transformačním období. Mnoho jeho knih bylo v různých jazykových mutacích vydáno také v zahraničí.


Váš názor
 •  
  14.01.2011 13:18

  Ekonom Klaus moc dobře ví, jaké jsou výhody, nevýhody a problémy eura. Politik Klaus si však vždy upravoval ekonomii jen pro svou potřebu a jak se to zrovna hodí pro jeho zviditelnění. Proto mě výroky prezidenta Klause vůbec nezajímají.
  M
 • Pro naši zemi je velmi pozitivní, že tuto měnu nemá," konstatoval.
  14.01.2011 8:59

  Pan prezident má pravdu. Pro tuto zemi je lepší, když euro nemá. Proto mě, jako výrobce - exportéra, mohla tato země bezproblémově okrást o stovky miliomů korun. Velké zahraniční firmy může okrádat jak se jí to zlíbí o miliardy. To je know how této země. A neukazujte na Řecko, za jejich situaci nemůže euro, ale jejich parazitická socialisticko-komunistická politika.
  oradapoisson
  • Re: Pro naši zemi je velmi pozitivní, že tuto měnu nemá," konstatoval.
   14.01.2011 12:01

   Jestli dovolíte, tak bych lehce doporučil založit v bance kromě korunového účtu i EUR účet a dle potřeb konvertoval z jedné měny do druhé - a to byste se divil, jak na tom lze profitovat. Zvlášt, pokud máte ty stomilionové obraty... A pokud byste se na to samostatně necítil, potom existuje institut "kursového zajištění", který Vám banka ráda poskytne. A Václava Klause nechte na pokoji = ten mi mluví z duše !
   Muff
   • :) Finanční úřad
    14.01.2011 12:38

    Doufám,že ty zisky z konvertování z jedné měny do druhé uvádíš v daň.přiznání!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Jinak tě čeká pár let v Sabinově.
    ?
    • Re: :) Finanční úřad
     14.01.2011 12:57

     jojo, kromě FÚ mi je daní také manželka ....
     Muff
  • Re: Pro naši zemi je velmi pozitivní, že tuto měnu nemá," konstatoval.
   14.01.2011 9:10

   By mě zajímalo, jak Vás tato země okradla. Máte-li na mysli, kolísání kurzu Kč, tak nechápu, že jako exportér nemáte toto kolísání ošetřeno, dnes již zcela primitivní záležitost. Souhlasím s VK, je lepší mít vlastní měnu a mít ji jakžtakž pod kontrolou, třebaže její hodnotu ovlivňují další vlivy. Za situaci v Řecku EURO může, protože si díky němu mohli vcelku levně půjčovat od evropských bank, které navíc nic neriskovaly a vše nakonec finančně sanuje hloupý daňový poplatník v zemích EU.
   Peté13
   • pane Chytrý konečně máme jasno
    14.01.2011 9:53

    Vaše argumentace mne nepřekvapuje. 1.Dnes jsou zcela primitivní záležitost - zápalky. Tak se divíte, že v době kamenné se rozdělával oheň třením dřívka o kámen, proč si ti blbci nekoupili sirky, že ? 2. Za předlužení tisíců domácností v ČR, za exekuce a dražby zabaveného majetku nemohou ti, co si to napůjčovali. Můžou za to podle Vás banky a finanční společnosti, které jim úvěry poskytly. Tak konečně máme jasno pane Chytrý
    oradapoisson
    • Re: pane Chytrý konečně máme jasno
     14.01.2011 10:09

     Hohó ! Nejste-li schopen export pojistit proti měnovému riziku, je to Vaše hloupost a Vaše podnikatelské rozhodnutí. Žádný stát za něj nemůže, jen Vy sám. Ve své hlouposti si vidíte jen na špičku vlastního nosu, dál asi ne. Snadnost dostupnosti úvěrů díky Euru je tou prvotní příčinou, na což navazuje ochota evropských bank takto půjčovat díky tomu, že případné riziko defaultů nenesou držitelé dluhopisů, ale defacto ECB (tedy opět Euro) a daňoví poplatníci. Obrovský nárůst samotného dluhu ze strany Řecka je tedy jen následkem prostředí na kapitálových trzích, které Euro umožnilo a umocnilo. Nebýt Eura a ECB, nikdy by to takhle daleko zajít nemuselo.
     Peté13
     • pane Chytrý, nebuďte trapný
      14.01.2011 11:16

      Já si vidím pane Chytrý na špičku vlasního nosu, to vy ale nemůžete, protože podle vašich příspěvků máte špičku nosu někde pod bradou
      oradapoisson
      • Ano vážený, to je argument hodný IQ tykve.
       14.01.2011 11:23

       Sněte si o svém ráji s Eurem, třeba se Vám to jednou vyplní. Já doufám v opak, sbohem.
       Peté13
       • Re: Ano vážený, to je argument hodný IQ tykve.
        14.01.2011 11:29

        jednoho dne se naše slavná měna sesype jako domeček z karet, všude zbydou jenom samé dluhy, to je realita pane Chytrý. Slepý ten, kdo nevidí
        oradapoisson
        •  
         14.01.2011 11:34

         POsledním příspěvkem jste trefně popsal, co se děje v zemích eurozóny. máte v tom trochu hokej.
         ferda
         • ano ?
          14.01.2011 12:47

          a ve kterých zemích eurozóny se sesypala měna ?
          oradapoisson
          • Re: ano ?
           14.01.2011 13:07

           tohle jste napsal vy: "jednoho dne se naše slavná měna sesype jako domeček z karet, všude zbydou jenom samé dluhy". Vše musí jít postupně. druhá polovina věty je každodenní realita. První polovině se eurozóná brání (prozatím) úspěšně. já nikde nepsal že se sesypala měna, přečtěte si oba příspěvky pozorně. Každopádně je třeba k Řecku, Irsku přidat ještě pobaltí, které padlo na hubu vlivem úvěrů denominovaných v EURu. JE třeba jasně říct, že člověk je stvoření hloupé a potřebuje moudré vedení. EU, potažmo eurozóna je bohužel opak
           ferda
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu