Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V jednoduchosti je síla

V jednoduchosti je síla

20.01.2011 9:27
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Nejspíše se shodneme, že současný „západní“ spotřebitel trpí mnoha věcmi, úzká nabídka konzumního zboží však mezi ně nepochybně nepatří. Právě naopak – v konkurenci desítek až stovek výrobců relativně podobných produktů je stále těžší nalézt pevnou půdu pod nohama a to správné „místo na slunci“. Firmy a jejich marketingová oddělení proto vymýšlí stále komplikovanější techniky, jak zaujmout zákazníka. Mnohdy s prokazatelně více než pochybným výsledkem.

Existuje však minimálně jedna společnost, která si uvědomila základní pravdu – zákazník nehodnotí produkty firmy na základě jejich ceny nebo snad dokonce užitné hodnoty, ale na pozadí emocí, které daná firma evokuje. A začala si proto velmi pečlivě hlídat, jak na svého zákazníka působí.

Na její domovské internetové stránce proto o firmě nebo jejích produktech nenajdete jediné křivé slovo. Právě naopak, cíleně si vybírá a publikuje pouze ty recenze a posudky, které pro její produkty vyznívají více než pochvalně. A pokud už se nějaký problém vyskytne, velmi rychle jej odstraní a nakonec možná obratně využije ve svůj vlastní prospěch. Vizuální reklamy na vyráběné produkty působí střízlivým dojmem, akcentují výrobek a jeho funkčnost, uvozují jeho užitečnost pro konečného spotřebitele. Použití a obsluha si zakládá na jednoduchosti a uživatelské „přítulnosti“. Stačí vlastně jenom vyjmout daný produkt z relativně skromného obalu, zasunout do zásuvky či nabít baterii a můžete jej začít ihned používat.

Kromě uživatelského komfortu si však společnost zakládá také na inovativnosti. Když už si spotřebitelé a investoři říkají, že nemůže ničím překvapit, znovu je vyvede z omylu. Její primární snahou je (kromě zvyšování hodnoty akcií, to je přirozené) hlavně řešení problémů svých klientů – ať už těch reálných nebo těch, o kterých možná sami ani nevědí. Velmi časti vezme obyčejnou věc, obrátí jí vzhůru nohama a nabídne produkt nebo službu, po kterých odběratelé šílí. Design jejích produktů je krystalicky jednoduchý a nenechává mnoho prostoru pro zbytečnosti. Kombinace co nejvyššího výkonu při co nejnižší spotřebě energie je jedním z předních parametrů v procesu designu každého nového produktu. Zástupy spotřebitelů, konkurentů či pouze nezasvěcených pozorovatelů se dělí na dvě skupiny – ta první firmu a její produkty miluje, ta druhá ji a cokoliv, co vyrobí, nenávidí. Její tržní hodnota se však v loňském roce – měřeno cenou akcií – zvýšila o více jak 50 % a z pohledu tržní kapitalizace předstihla svého odvěkého rivala. Její duchovní otec a výkonný ředitel patří mezi největší boháče planety a přesto má plat jen jeden dolar. V loňském roce se zotavil z operace slinivky a stihnul inovovat segment trhu, nad kterým velká většina konkurence dávno zlomila hůl. Logo firmy je ve tvaru mírně okousaného jablka a ta firma se jmenuje Apple.

Je docela dobře možné, že se Apple v příštích letech nebude dařit tak jako dosud, ale jejich marketingový a prodejní model zatím funguje téměř bezchybně. Nejspíše proto, že v jednoduchosti je opravdu síla…

Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
 •  
  20.01.2011 15:09

  To, jak si SJ, jak je známo, pečlivě hraje se všemi detaily, je vidět i na výborném načasování ohlášení jeho odchodu na zdravotní dovolenou chvíli před vyhlášením (dobrých) výsledků... ;-)
  Kalka.
 • Co nám chtěl básník říci?
  20.01.2011 12:00

  Proč tedy na písečku počítačové techniky vítězí Microsoft? (Tedy doufám, že vítětí). Ta bižuterie o které marketingoví bossové prohlašují, že vystřídá desktopy a laptopy vyšumí stejně jako vyšuměly tranzistoráky a další marketingové nápady. Jedna bižuterie vystřídá druhou a co zůstane aspoň pro mě, budou výkonné a čím dál výkonnější počítače s velkou obrazovkou. Dokonce si myslím, že v tom boji o trh počítačů si Appl vyhodnotil svoje možnosti a obsadil ten segment trhu o který MS neusiloval. Zdraví B007
  bolševik007
  • Re: Co nám chtěl básník říci?
   24.01.2011 14:28

   Boj o trh stolných počítačov Apple prehral už pred 20 rokmi - a vlastnou marketingovou chybou. Keby neboli Macy tak predražené, keby ich boli ponúkli za rovnaké peniaze ako PC s Windows, tak je dnes MS zabudnutý. Mohli obsadiť celý trh a nebolo by o čom. Preto teraz rieši tie "hračičky" na ktoré ale zákazníci stoja frontu ako my na pomaranče v 80. rokoch.
   jupo
Aktuální komentáře
03.12.2020
8:53Evropské burzy ráno zřejmě klesnou, dolar blízko dvouletého minima  
8:46Ode dneška se znovu otevírají obchody či restaurace. Zde jsou podrobnosti
8:21Bloomberg: Banky již letos oznámily největší propouštění za 5 let
8:18Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli viru zpomalila
5:55Taylor: Co kdyby všechny pozice byly jen na částečný úvazek?
02.12.2020
22:07Wall Street zakončila bez výraznějších změn, Salesforce -9 %  
17:38Nakopne Teslu Wrightův zákon?
17:05Americké akcie klesají, i když jednání o stimulu propad trochu brzdí  
15:52Opustit Libora nebude tak jednoduché...
14:00AQUAPALACE, a.s. - Konsolidovaná výroční zprávy společnosti AQUAPALACE, a.s. za rok 2019 - opravené úplné znění
13:39Fidelity International: Biden podpoří čistou energii a garantuje zdravotní péči pro širší skupinu obyvatel
13:34Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady
12:48Ján Hladký: Salesforce měl prvotřídní čtvrtletí, akvizice Slack je ale nešťastná  
12:09Siegel: Zisky budou v roce 2021 vyšší, reálná návratnost akcií atraktivní
11:28Nezaměstnanost v EU zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla
10:36Stock Spirits zvýšil roční tržby, zisk ale klesl. Navrhuje mimořádnou dividendu
10:20IPO Airbnb by mohlo být pozitivní, pak bude záležet na epidemii (komentář analytika)  
10:03Salesforce.com kupuje aplikaci Slack za 27,7 miliardy dolarů
9:12Rozbřesk: Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika výrazně polepšila
8:59Británie schválila použití covidové vakcíny. Dostupná má být od příštího týdne

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách