Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    IEA má obavy, že drahá ropa zbrzdí hospodářský růst

    IEA má obavy, že drahá ropa zbrzdí hospodářský růst

    04.02.2011 11:58
    Autor: ČTK

    Mezinárodní agentura pro energii (IEA) se obává, že drahá ropa začne mít nepříznivé dopady na hospodářský růst. Před výborem amerického Senátu pro energetiku a přírodní zdroje to dnes řekl náměstek ředitele agentury Richard Jones. Poukázal tak na vytrvalý růst cen a na fakt, že severomořská ropa Brent se tento týden vyšplhala nad 100 dolarů za barel.

    Jones řekl, že za růstem ceny je z části vysoká poptávka, a to hlavně z mladých tržních ekonomik, které zažívají silný hospodářský růst a už zcela smazaly dopady krize. V poslední době pak ropa zdražuje také v reakci na růst napětí na Blízkém východě, který je klíčovým regionem pro těžbu ropy. Jones odmítl, že za vytrvalým růstem cen stojí spekulanti.

    "Nedávno zveřejněná data o vývoji nabídky a poptávky za čtvrté čtvrtletí roku 2010 ukazují, že se tento vztah zužuje. Může za to vyšší poptávka, než jaká se očekávala, a současné čerpání komerčních zásob ropy," řekl Jones. Poptávku zvyšuje i počasí, které se vymyká sezonnímu vývoji, a také vyšší růst globální ekonomiky.

    Cena ropy se od loňského září zvýšila asi o 25 procent, což některé komentátory vedlo k úvaze, že silný růst je dílem spekulantů. Tyto úvahy v minulosti zazněly víckrát a zabývaly se jimi i některé komise. Většinou se ve svých nálezech omezily na to, že hlavním důvodem růstu cen byla vysoká poptávka.

    Senátor Ron Wyden řekl, že IEA hodnotí příčiny růstu cen příliš omezeně, a on tedy s takovým hodnocením nesouhlasí. "Mám obavy, že váš přístup nebere ohled na to, že by na finančních trzích mohla existovat spekulace," poznamenal Wyden. Cenu podle něj ovlivňuje celá řada faktorů a Kongres by se měl snažit hledat spekulativní složku tohoto nárůstu.

    Jones řekl, že za poslední týden je hlavní příčinou růstu cen ropy napětí v Egyptě. Jednak vede k obavám, že by se nepokoje mohly přenést i na další země Blízkého východu, jednak existuje riziko, že by mohla být omezena doprava Suezským průplavem. Předseda výboru Jeff Bingaman ale podotkl, že v tuto chvíli se nezdá pravděpodobné, že by doprava Suezským průplavem mohla být narušena.

    Šéf amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) Richard Newell se domnívá, že ceny ropy dál porostou. Pravděpodobnost, že cena se do konce roku dostane nad 110 dolarů, je podle něj jedna ku třem. Newell měl ale patrně na mysli americkou lehkou ropu WTI, jejíž cena se nyní pohybuje nad 90 dolary. Nad 100 dolary je severomořský Brent. EIA předpokládá, že letos bude průměrná cena ropy 93 dolarů, odhad ale může změnit.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    19.07.2026
    6:11Všechny dobré nápady míří do USA
    18.07.2026
    6:06Komoditizace umělé inteligence a ekonomika tvaru K
    17.07.2026
    22:01Strach z přehnaně vysokých valuací kvůli AI přinesl na Wall Street další výprodej  
    18:11Nebezpečné bezpečné přístavy a nesouvisející souvislost
    15:27Diverzifikace mimo AI? Těchto deset akcií má podle UBS výrazný růstový potenciál  
    13:43Investoři rekordně navyšují páku. Podobné tempo předcházelo tržním vrcholům
    13:23Evropská komise ustupuje průmyslu. Emisní povolenky mají zůstat i po roce 2040
    12:17Netflix naráží na pomalejší růst. Akcie odepisují přes 9 %  
    11:55Perly týdne: Omezený potenciál pro růst dolaru a vytrácející se AI nadšení
    9:02Rozbřesk: Cenové stropy končí, benzín a nafta zdraží. Prodlužovat regulace ale nedává smysl
    8:55Netflix zklamal výhledem, akcie šly po výsledcích o devět procent dolů
    8:54Výprodej čipařů pokračuje, Netflix zklamal výhledem a k nervozitě přispívá i Írán  
    16.07.2026
    22:01Wall Street dnes poklesla, přičemž nejvíce ztrátovým byl index Nasdaq  
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data