Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Meziroční inflace v lednu rostla nejpomaleji od roku 2005. Proti prosinci zdražily energie, potraviny či nájmy

ČSÚ: Meziroční inflace v lednu rostla nejpomaleji od roku 2005. Proti prosinci zdražily energie, potraviny či nájmy

9.2.2011 9:15
Autor: Redakce, Patria Online

Spotřebitelské ceny vzrostly meziměsíčně v lednu proti prosinci o 0,7 %, což byl nejnižší lednový meziměsíční růst cen od roku 2005. Toto zvýšení bylo způsobeno zejména růstem cen bydlení, vody, energie a paliv. Meziročně zpomalil růst spotřebitelských cen v lednu na 1,7 % ze 2,3 % v prosinci.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen ovlivnilo zejména zvýšení cen elektřiny o 4,8 %, zemního plynu o 1,7 %, tepla a teplé vody o 1,8 %, vodného o 6,1 % a stočného o 5,6 %. Čisté nájemné se zvýšilo o 1,7 %, v tom regulované nájemné vzrostlo o 3,7 % a tržní o 0,9 %. V dopravě pokračoval růst cen pohonných hmot, který v lednu činil 2,0 %. Průměrná cena benzínu Natural 95 dosáhla 33,47 Kč/l a byla nejvyšší ve své historii. Růst cen pokračoval i u potravin a nealkoholických nápojů (ceny olejů a tuků vzrostly o 3,5 %, ovoce o 2,5 %, mléka o 3,7 %, čokolády a čokoládových výrobků o 2,8 %, nečokoládových cukrovinek o 3,3 % a nealkoholických nápojů o 2,2 %), ceny lihovin se zvýšily o 4,9 %. Ceny poštovních služeb vzrostly o 3,8 %, vyšší byly i ceny dovolených s komplexními službami o 2,7 % a novin a časopisů o 1,1 %.

Na snižování cenové úrovně působil pokles cen oděvů o 3,6 % a obuvi o 4,6 % v důsledku výprodejů. Z potravin se snížily ceny chleba o 2,7 %, běžného pečiva o 1,4 % a zeleniny o 1,7 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,5 % a ceny služeb o 0,8 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 1,7 %, což je o 0,6 procentního bodu méně než v prosinci. Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo ve většině oddílů spotřebního koše vlivem výrazného zvýšení cen u některých položek v lednu 2010. Největší vliv na zvýšení celkové úrovně spotřebitelských cen měly nadále (i přes zpomalení jejich růstu) ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v lednu i ceny bydlení.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v lednu 1,6 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v prosinci.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v prosinci 2010 2,6 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v listopadu. Podle předběžných výpočtů vzrostl v lednu 2011 HICP v ČR meziměsíčně o 0,8 %, meziročně zpomalil na 1,9 % z 2,3 % v prosinci. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za leden 2011 je 2,4 %, jak uvedl Eurostat.

Analytický komentář Patrie bude následovat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data