Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny v Japonsku klesly nejpomaleji od dubna 2009

Spotřebitelské ceny v Japonsku klesly nejpomaleji od dubna 2009

25.2.2011 9:44
Autor: ČTK

Spotřebitelské ceny v Japonsku, bez zahrnutí nestabilních cen čerstvých potravin, se v lednu již 23. měsíc za sebou meziročně snížily, avšak tempo jejich poklesu bylo kvůli růstu cen energií nejnižší od dubna 2009. Jádrová deflace činila 0,2 procenta a zpomalila již čtvrtý měsíc za sebou.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali snížení cen o 0,3 procenta po prosincové deflaci 0,4 procenta. Bez zahrnutí cen potravin a energií ceny klesly až o 0,6 procenta. Ceny energií, včetně pohonných hmot, stouply v lednu o 4,7 procenta.

Deflace je pro třetí největší ekonomiku světa vážným problémem. Nižší ceny sice zvyšují nákupní sílu jednotlivců, pro širší ekonomiku jsou však problém. Snižují zisky firem a mohou způsobit rovněž pokles počtu pracovních míst a mezd. Spotřebitelé také nemají tendenci příliš utrácet, protože čekají, že zboží bude dále zlevňovat. Výdaje spotřebitelů jsou důležitým pohonem ekonomického růstu.

Japonská centrální banka kvůli deflaci drží úrokové sazby na téměř nule a slíbila zachovat svoji současnou měnovou politiku až do doby, dokud deflace nevymizí. Podle Bank of Japan by jádrové ceny mohly začít růst již brzy a ve fiskálním roce do konce března 2012 čeká inflaci 0,3 procenta, napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
  • strašák dělá bububu
    25.2.2011 10:41

    Pokud stará tv dosloužila, koupím novou a těžko budu řešit, že bude za rok o pár procent levnější. To stejné platí pro ledničku, auto, jídlo atd. atd. Pokud potřebuji ostříhat nebo chci jet na dovolenou, platí to stejné. Deflace je strašákem jen pro banky a globální firmy, které chtějí vydělávat stále víc a víc a lidé, aby se pro jejich touhu po růstu klidně zadlužovali i s gatěmi. Deflace jen snižuje spotřebu lidí na nějakou standartní úroveň a běžnou obnovu potřebných věcí, toť celé.
    Peté
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data