Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst cen v lednu zrychlil v eurozóně i v celé EU

Růst cen v lednu zrychlil v eurozóně i v celé EU

28.02.2011 13:11
Autor: ČTK

Meziroční míra inflace v eurozóně v lednu zrychlila na 2,3 procenta z prosincových 2,2 procenta. Eurostat nicméně upravil svůj původní odhad, který činil 2,4 procenta a překvapil trhy rychlejším růstem výrazně nad inflační cíl Evropské centrální banky ve výši dvou procent.

"Snížení odhadu je vůbec první dobrá zpráva o inflaci, kterou jsme tu v poslední době měli," řekl agentuře Reuters Nick Kounis z ABN Amro . Podle něj nicméně lednová inflace nepředstavuje vrchol v letošním roce a její tempo by mělo v dohledné době ještě zrychlit.

Ceny v celé Evropské unii rostly v lednu o 2,7 procenta, inflace zůstala na stejné úrovni jako v prosinci. Ve stejném období loňského roku inflace činila 1,7 procenta a v eurozóně dokonce jen 0,9 procenta. Za nárůstem spotřebitelských cen přitom stojí z velké části skokový růst cen energií, který by se mohl ještě zvýraznit kvůli nepokojům v severní Africe a na Blízkém východě.

"Očekávám, že v únoru inflace zrychlí na 2,5 procenta, ale to by pro letošní rok měl být vrchol. Ceny ropy by měly trochu klesnout a inflace by měla v polovině roku zpomalit na úroveň kolem dvou procent," uvedl Christopher Weil z Commerzbank (6,14 EUR, -0,32%).

Přestože se růst cen nachází nad inflačním cílem Evropské centrální banky, ekonomové neočekávají, že by ECB v nejbližší době začala zvyšovat úrokové sazby, které se nachází na historicky nejnižších úrovních. "ECB podle nás začne se zvyšováním sazeb až ve 4. čtvrtletí letošního roku," dodal Howard Archer z IHS Global Insight.

Nejrychleji ceny rostou v Rumunsku (7,0 procenta), Estonsku (5,1 procenta) a Řecku (4,9 procenta), které se přibližuje státnímu bankrotu navzdory finanční pomoci mezinárodního společenství. Nejméně si naopak připlatí spotřebitelé v Irsku (0,2 procenta) a Švédsku (1,4 procenta).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.02.2026
22:02Americké akciové indexy čelí výprodejům  
17:21CSG získává investiční rating Baa3 od Moody's, výhled zůstává stabilní
17:17Zlato, akcie a vliv AI na bezpečné přístavy
16:06Výsledky Nebiusu skončily pod odhady Wall Street, neocloudová firma ale slibuje silný rok
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní
11:45Německé akcie ukazují ostatním směr vzhůru, efekt včerejších dat vyprchává  
10:38Platební obr Adyen lehce zmírnil výhled, jeho akcie se propadly o dvacet procent
10:38Mercedes dojíždí na čínskou konkurenci. Automobilka hlásí prudký propad zisku a varuje před náročným rokem
10:01Skupina ČSOB v roce 2025: Silný růst financování bydlení a investic
9:34McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
9:15Rozbřesk: Lednový pokles nezaměstnanosti jako záminka pro stabilní sazby Fedu v březnu
8:50Trhy dnes zamíří výše: Asijské vůči americkým nejdravější ve století, americká sněmovna chce odvrátit cla vůči Kanadě, česká posunula rozpočet  
6:01Kudy teče AI capex: Tři nové Investiční tipy Patrie  
11.02.2026
22:03Smíšená nálada na Wall Street: Investoři stále nedokáží "docenit" vyšší kapitálové výdaje a k tomu všemu silnější trh práce  
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m