Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Zvýšení sazeb ECB se přiblížilo... denní přehled Trhy, data, výsledky

    Zvýšení sazeb ECB se přiblížilo... denní přehled Trhy, data, výsledky

    03.03.2011 17:52
    Autor: Research, Patria Finance

    ČR:
    Guvernér ČNB Singer v dnešní prezentaci konstatuje rostoucí nákladové inflační tlaky, slabou domácí poptávku a to, že koruna je poblíž svého dlouhodobého trendu. Pro trh nejde o překvapivé informace.

    Americká mediální společnost Time Warner Inc. včera koupila 3,12 milionu akcií mediální skupiny CETV, která také vlastní českou TV Nova, při průměrné ceně 19,45 dolaru za akcii. Time Warner navýšila svůj podíl o 5,5 procenta na skoro 31 procent (asi 17,62 milionu akcií). Prodávajícím byla s největší pravděpodobností kyperská společnost Testora, která akcie v květnu 2005 převzala od investiční společnosti PPF (Cyprus) vlastněné Petrem Kellnerem. Akcie CETV dnes v Praze vzrostly o 6,2 procenta.

    Evropa:
    Jednání ECB sice nevedlo ke změně sazeb, následná konference však dokázala překonat očekávání ohledně výhledu sazeb. Prezident banky Trichet uvedl, že inflační rizika se posunula výš a že "silná ostražitost je zaručena". To jsou slova, která v minulosti většinou značila brzký nárůst sazeb. Trichet navíc tuto možnost i přímo potvrdil, když řekl, že nárůst sazeb na příštím jednání je možný. Rizika pro hospodářský růst jsou hodnocena jako zhruba vyrovnaná.

    HDP eurozóny bylo potvrzeno na předběžných odhadech. Mezikvartální růst dosáhl ve 4Q 0,3 %, meziročně hospodářství stouplo o 2,0 %.

    Maloobchodní tržby v eurozóně za leden vzrostly více, než se čekalo. Meziměsíční růst dosáhl 0,4 %, meziroční 0,7 %. K lepším číslům pomohlo Německo, kde se maloobchodní sektor za leden zvedl o 1,4 %, zatímco se čekal růst o 0,5 %. Meziročně jsou tržby v Německu výš o 2,6 %.

    Akcie společnosti Alcatel-Lucent SA rostou na burze v Paříži na dva a půlletá maxima, když posilují na spekulacích, že by společnost mohla dostat nabídku k převzetí od čínské společnosti. Největší francouzský výrobce telekomunikačních zařízení si tak dnes připisuje více než 10 %. Společnost Huawei Technologies Co., jeden ze dvou největších čínských výrobců zařízeních pro telefonní sítě, nicméně odmítla, že by o Alcatel mohla mít zájem. Zástupci Alcatelu se odmítli ke spekulacím vyjádřit.

    Anheuser-Busch InBev NV, největší výrobce piva na světě, oznámil výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Provozní zisky před odpisy a amortizací (EBITDA) vzrostly o 25 % na 3,9 mld. USD a navržená dividenda ve výši 80 centů na akcii je dokonce více než dvojnásobná. Výsledkům, které překonaly očekávání na trhu, pomohly zejména vyšší než plánované nákladové úspory. Akcie otevřely ziskem téměř 4 procent, ale během dne úvodní růst postupně ztrácely.

    USA:
    Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti dál klesl. Nových žádostí bylo 368 k oproti 388 k v předchozím týdnu. Celkový počet žádostí se snížil na 3774 k z předchozích 3833 k. Data jsou lepší než odhady.

    Index nákupních manažerů ISM v sektoru služeb se zvýšil v únoru na 59,7 bodu a překonal tak odhadovaných 59,3 bodu. Minulý měsíc byl tento indikátor na 59,4 bodu. Zlepšil se i nejsledovanější subindex zaměstnanosti, který je nejvýš od dubna 2006. Před zítřejšími daty z trhu práce jde o další pozitivní indikaci a odhady se už posunuly výš.

    BlackRock, největší správce financí na světě, a private-equity společnosti jako KKR & Co. nebo Warburg Pincus LLC mají údajně zformovat skupinu, která by podala společnou nabídku na převzetí divize spotřebních půjček ze skupiny Citigroup Inc. Zvažují údajně k společné nabídce přizvat i španělskou největší banku Santander. Aktiva spravovaná zmiňovanou divizí Citigroup by měla dosahovat výše 13 miliard dolarů. Vyčlenění divize má být součástí plánu na zmenšení Citigroup a zjednodušení její organizační struktury.

    Automobilka Chrysler Group LLC musí svolat k servisu více než 248 tisíc svých modelů Dodge Journey Crossover, Grand Caravan a Town & Country Minivan, kvůli výrobní vadě, která způsobuje samovolné vypnutí motoru během jízdy bez jakéhokoliv varování. Poruchou může podle společnosti trpět až 3 % svolaných vozidel.

    Očekávaná data následujícího dne:

    CET

    Událost

    konsensus

    předchozí

    14:30

    USA - Změna zaměstnanosti za únor

    197 k

    36 k

    14:30

    USA - Míra nezaměstnanosti

    9,1 %

    9,0 %

    16:00

    USA - Podnikové objednávky

    2,0 %

    0,2 %

    Očekávané firemní události

     

    Bez důležitých událostí

     

     

    Shrnutí vývoje na finančních trzích:

     

    3.3

     

    23

     

    Změna za den

     

    Změna za rok

    3M Pribor

    1,20

    1,20

    0

    -0,23

    2Y IRS

    2,30

     

    2,23

     

    0,07

     

    0,14

    10Y IRS

    3,37

    3,26

    0,11

    -0,07

    CZK/EUR

    24,29

     

    24,28

     

    0,0%

     

    -5,2%

    CZK/USD

    17,43

    17,50

    -0,4%

    -7,6%

    USD/EUR

    1,3933

     

    1,3878

     

    0,4%

     

    2,7%

    PX

    1238,0

    1229,3

    0,7%

    5,7%

    S&P 500

    1325,4

     

    1312,0

     

    1,0%

     

    16,3%

    DJ STOXX 50

    2680,2

    2683,8

    -0,1%

    3,9%


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    11:00EMU - HDP, q/q
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university